Obrazem: "Horší bude naučit se bez něj žít." Reportáž z rodin v péči domácího hospice

Obrazem: "Horší bude naučit se bez něj žít." Reportáž z rodin v péči domácího hospice
Nejen fyzické, ale i záležitosti niterné, duševní, bývají často pro nemocné a jejich blízké v poslední fázi života klíčové. A nemusí jít jen o víru, ale například i o znovunavázání zpřetrhaných vztahů v rodině. "Smíření s rodinou, vyřešení vztahů, je daleko lepší doma než v nemocnicích, navíc pomáhá pacientům i lépe snášet bolest fyzickou," doplňuje později vrchní sestra Křídel Daniela Bendová. "Kromě toho mají pozůstalí i lepší fázi "po". Lépe truchlí, protože měli blízkého doma, starali se o něho a bolest nakonec přerůstá ve spokojenost, že pomáhali a starali se."
Hrazánková mezitím začíná chystat nové náplně do dávkovačů morfia. Bere malé ampulky a plní jimi velkou stříkačku. Tu si pak už rodina bude sama vyměňovat v automatickém dávkovači, který jede nepřetržitě. Sestra už dříve rodinu zaučila, jak na to.
Auer vypráví, že se manželčin stav dokonce chvíli lepšil. "Ale pak přišlo skokové zhoršení, žena najednou už skoro nic nejedla a poslední dny už ani nemluvila," odmlčí se znovu její muž. "Máme tři děti, ty se mi tu střídaly, Křídla tu bývala denně, syn tu byl celé dny. Hlavně přes noc jsem potřeboval, aby tu někdo byl, abych se taky trochu vyspal," naznačuje Auer, že péče o umírající není pro jejich blízké ani přes veškerou snahu jednoduchá. A právě proto do rodin pracovníci hospiců často i denně dojíždí.
"Ti lidé si kolikrát prošli peklem a už nechtějí další doktory," vypráví později sestra s tím, že důležité je získat si důvěru rodiny. Empatický přístup lékařů i sester je nutným základem každé hospicové služby, zvlášť té domácí, kdy zejména sestry pracují v domovech těžce zkoušených rodin. "Nosíme si to v sobě. Psychicky je to velká zátěž," svěřuje se poté vrchní sestra Bendová.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
8. 12. 2020 12:29
"Přibývá nám péče, lidé se přiklání k tomu, že si berou své příbuzné domů, protože v nemocnici je nemohou vidět až do té poslední chvíle," tvrdí Pavlína Oubrechtová, vedoucí Domácího hospice Křídla v Sedlčanech. Pandemie kromě toho jejímu zařízení, fungujícímu z velké části z darů, ještě zvyšuje náklady kvůli ochranným pomůckám a testování. Vydali jsme se s Křídly do tří rodin, kde pomáhají.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy