Obrazem: "Horší bude naučit se bez něj žít." Reportáž z rodin v péči domácího hospice

Obrazem: "Horší bude naučit se bez něj žít." Reportáž z rodin v péči domácího hospice
Nejen fyzické, ale i záležitosti niterné, duševní, bývají často pro nemocné a jejich blízké v poslední fázi života klíčové. A nemusí jít jen o víru, ale například i o znovunavázání zpřetrhaných vztahů v rodině. "Smíření s rodinou, vyřešení vztahů, je daleko lepší doma než v nemocnicích, navíc pomáhá pacientům i lépe snášet bolest fyzickou," doplňuje později vrchní sestra Křídel Daniela Bendová. "Kromě toho mají pozůstalí i lepší fázi "po". Lépe truchlí, protože měli blízkého doma, starali se o něho a bolest nakonec přerůstá ve spokojenost, že pomáhali a starali se."
Hrazánková mezitím začíná chystat nové náplně do dávkovačů morfia. Bere malé ampulky a plní jimi velkou stříkačku. Tu si pak už rodina bude sama vyměňovat v automatickém dávkovači, který jede nepřetržitě. Sestra už dříve rodinu zaučila, jak na to.
Auer vypráví, že se manželčin stav dokonce chvíli lepšil. "Ale pak přišlo skokové zhoršení, žena najednou už skoro nic nejedla a poslední dny už ani nemluvila," odmlčí se znovu její muž. "Máme tři děti, ty se mi tu střídaly, Křídla tu bývala denně, syn tu byl celé dny. Hlavně přes noc jsem potřeboval, aby tu někdo byl, abych se taky trochu vyspal," naznačuje Auer, že péče o umírající není pro jejich blízké ani přes veškerou snahu jednoduchá. A právě proto do rodin pracovníci hospiců často i denně dojíždí.
"Ti lidé si kolikrát prošli peklem a už nechtějí další doktory," vypráví později sestra s tím, že důležité je získat si důvěru rodiny. Empatický přístup lékařů i sester je nutným základem každé hospicové služby, zvlášť té domácí, kdy zejména sestry pracují v domovech těžce zkoušených rodin. "Nosíme si to v sobě. Psychicky je to velká zátěž," svěřuje se poté vrchní sestra Bendová.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
8. 12. 2020 12:29
"Přibývá nám péče, lidé se přiklání k tomu, že si berou své příbuzné domů, protože v nemocnici je nemohou vidět až do té poslední chvíle," tvrdí Pavlína Oubrechtová, vedoucí Domácího hospice Křídla v Sedlčanech. Pandemie kromě toho jejímu zařízení, fungujícímu z velké části z darů, ještě zvyšuje náklady kvůli ochranným pomůckám a testování. Vydali jsme se s Křídly do tří rodin, kde pomáhají.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekarová přiletěla na Tchaj-wan, bude jednat o spolupráci v oblasti polovodičů

Na Tchaj-wan dnes odpoledne přicestovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která na svém twitterovém účtu sdílela snímek z tchajwanského letiště, na němž se vítá s tamními představiteli. Na návštěvě ostrova, který pevninská Čína pokládá za svou provincii, Pekarovou doprovází rozsáhlá podnikatelská mise. Do Tchaj-peje Pekarová přiletěla z Jižní Koreje, kde kromě jiného jednala o možných dodávkách jihokorejských léků do Česka.

Podle šéfky české Sněmovny jsou při návštěvě v Tchaj-peji důležité jak obchodní kontakty, tak také jednání na politické úrovni. Pekarová v příštích dnech promluví v tamním parlamentu a setká se též s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen. V plánu má také například projev na Národní tchajwanské univerzitě a navštívit by měla i výstavu fotografií věnovanou československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Wengová si ve sprintu v Lahti zajistila triumf v SP, Klaebo se přiblížil rekordu

Norská běžkyně na lyžích Tiril Udnes Wengová byla třetí ve sprintu klasicky v Lahti a v předposledním závodě sezony si zajistila celkový triumf ve Světovém poháru. Vyhrála její krajanka Kristine Stavaasová Skistadová, druhá skončila Švédka Jonna Sundlingová.

Wengové pomohlo i brzké vyřazení jediné zbývající konkurentky Američanky Jessiky Digginsové, která skončila už ve čtvrtfinále. Šestadvacetiletá Norka si připsala největší úspěch v dosavadní kariéře, jejím maximem zatím byly dvě zlaté medaile ze štafety na mistrovství světa.

Sprintu mužů kraloval již jistý vítěz seriálu Johannes Hösflot Klaebo z Norska a už jen jediná výhra ho dělí od rekordu krajanky Therese Johaugové, která v ročníku 2019/20 ovládla 20 závodů. Nejlepším z českých reprezentantů byl Ondřej Černý, který po pádu skončil v semifinále.

Zdroj: ČTK
Další zprávy