Obrazem: "Horší bude naučit se bez něj žít." Reportáž z rodin v péči domácího hospice

Obrazem: "Horší bude naučit se bez něj žít." Reportáž z rodin v péči domácího hospice
Nejen fyzické, ale i záležitosti niterné, duševní, bývají často pro nemocné a jejich blízké v poslední fázi života klíčové. A nemusí jít jen o víru, ale například i o znovunavázání zpřetrhaných vztahů v rodině. "Smíření s rodinou, vyřešení vztahů, je daleko lepší doma než v nemocnicích, navíc pomáhá pacientům i lépe snášet bolest fyzickou," doplňuje později vrchní sestra Křídel Daniela Bendová. "Kromě toho mají pozůstalí i lepší fázi "po". Lépe truchlí, protože měli blízkého doma, starali se o něho a bolest nakonec přerůstá ve spokojenost, že pomáhali a starali se."
Hrazánková mezitím začíná chystat nové náplně do dávkovačů morfia. Bere malé ampulky a plní jimi velkou stříkačku. Tu si pak už rodina bude sama vyměňovat v automatickém dávkovači, který jede nepřetržitě. Sestra už dříve rodinu zaučila, jak na to.
Auer vypráví, že se manželčin stav dokonce chvíli lepšil. "Ale pak přišlo skokové zhoršení, žena najednou už skoro nic nejedla a poslední dny už ani nemluvila," odmlčí se znovu její muž. "Máme tři děti, ty se mi tu střídaly, Křídla tu bývala denně, syn tu byl celé dny. Hlavně přes noc jsem potřeboval, aby tu někdo byl, abych se taky trochu vyspal," naznačuje Auer, že péče o umírající není pro jejich blízké ani přes veškerou snahu jednoduchá. A právě proto do rodin pracovníci hospiců často i denně dojíždí.
"Ti lidé si kolikrát prošli peklem a už nechtějí další doktory," vypráví později sestra s tím, že důležité je získat si důvěru rodiny. Empatický přístup lékařů i sester je nutným základem každé hospicové služby, zvlášť té domácí, kdy zejména sestry pracují v domovech těžce zkoušených rodin. "Nosíme si to v sobě. Psychicky je to velká zátěž," svěřuje se poté vrchní sestra Bendová.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
8. 12. 2020 12:29
"Přibývá nám péče, lidé se přiklání k tomu, že si berou své příbuzné domů, protože v nemocnici je nemohou vidět až do té poslední chvíle," tvrdí Pavlína Oubrechtová, vedoucí Domácího hospice Křídla v Sedlčanech. Pandemie kromě toho jejímu zařízení, fungujícímu z velké části z darů, ještě zvyšuje náklady kvůli ochranným pomůckám a testování. Vydali jsme se s Křídly do tří rodin, kde pomáhají.
 

Právě se děje

Další zprávy