reklama
 
 

Obrazem: Baťův letoun se po 76 letech vrátil do Česka

28. 5. 2015 14:00
Zrekonstruované letadlo Lockheed Electra, ve kterém létal Jan Antonín Baťa, ve čtvrtek dosedlo na letiště u Prahy. Bude novým přírůstkem v hangárech miliardáře Ivo Lukačoviče.

Unikátní dvanáctimístné letadlo Lockheed Electra přistálo dopoledne na letišti Točná na jihovýchodním okraji Prahy. Po osmidenním letu z Kanady přes Grónsko a Island se tak dostalo do hangáru svého nového majitele. Tím je zakladatel serveru Seznam.cz, miliardář Ivo Lukačovič, který letadlo odkoupil od texaského sběratele a za několik stovek milionů dolarů nechal v Americe opravit.

Stroj z roku 1937 dříve patřil podnikateli Janu Antonínu Baťovi, který s ním před druhou světovou válkou obletěl svět. Na letiště Točná ve čtvrtek zrekonstruovaný stroj se stejným označením, které používal už Baťa, slavnostně dosedl v deset hodin. Poslední etapa jeho cesty vedla z německého Siegerlandu. Stroj dvakrát prolétl nad letištěm, po přistání z něj vystoupili tři členové posádky oblečení do dobových béžových uniforem.

“Vypočítali jsme, že máme za sebou devět tisíc sedm set kilometrů. Přistávali jsme v Grónsku, na Islandu, ve Velké Británii, v Nizozemsku a v Německu. Všude letadlo budilo pozornost, všude nám děkovali za návštěvu,” vysvětlil jeden ze členů posádky, Nikola Lukačovič. Společně s ním cestu podstoupil i jeho bratr Ivo, piloti Milan Vacík a Jan Štindl a technici Jaroslav Anýž a Václav Bejček.

Po cestě prý posádku historického unikátu ohrožovala jen námraza a špatné počasí. “Při přeletu nad Grónskem jsme byli překvapeni, jak vysoko sahají ledové kry,” doplňuje Lukačovič. A dodává, že se při pilotování letadla řídili starými příručkami ze třicátých let minulého století.

Letadlo bude cenným kouskem Lukačovičova hangáru na Točné. Veřejnost si jej bude moci brzy prohlédnout - budova s dalšími okřídlenými veterány bude totiž v blízké době sloužit i jako muzeum. “Jednou za týden bude možné uspořádat prohlídku. Zatím ale hledáme někoho, kdo bude zájemce provádět a poskytovat kvalitní výklad,” říká Nikola Lukačovič.

autoři: Adéla Skoupá, Obrazová sekce | 28. 5. 2015 14:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama