Foto: Stometrové fronty na Hradě. Sídlo prezidenta má na dva dny otevřené reprezentační prostory

Projděte si s námi oficiální prostory Pražského hradu bez front a kontrol v naší galerii.
Na Pražském hradě se první listopadový víkend tvoří více front než obvykle.
Ty na nádvoří jsou tvořené dětmi ze školních zájezdů, tato, sahající až daleko před bránu, je tvořena zbytkem neorganizovaných návštěvníků.
Všichni se touží dostat sem.
Do jinak nepřístupných reprezentačních prostor Nového paláce Pražského hradu.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
3. 11. 2017 13:49
Výjimečnou příležitost mají lidé do sobotní páté odpolední. Pražský hrad zpřístupnil jinak uzavřené oficiální prostory, z nichž některé byly v létě zrekonstruovány. Každý tak může nahlédnout do Španělského sálu, Rudolfovy galerie a mnoha dalších sálů a chodeb jižního křídla Nového paláce. U Hradu se proto tvoří dlouhé fronty, které ještě umocňují kromě obvyklých návštěvníků i školní zájezdy z celé republiky. Každý, malé děti nevyjímaje, pak u vstupu musí projít bezpečnostními kontrolami a ukázat batoh, zda-li vedle řízku nenese i bombu nebo pistoli. Platit ale nic nemusíte, vstup je zdarma.
 

Právě se děje

před 33 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy