Foto: "Genocida v přímém přenosu." Lidé v Praze demonstrovali proti turecké invazi

Foto: "Genocida v přímém přenosu." Lidé v Praze demonstrovali proti turecké invazi
Lidé v Praze protestovali proti invazi Turecka na sever Sýrie, do samozvaného Kurdistánu.
Akci svolala Česká pirátská strana, která při té příležitosti spustila petici požadující "přísné ekonomické sankce vůči Turecku" do doby, než se jeho armáda stáhne zpět na své území.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš na akci kritizoval premiéra Andreje Babiše, který se ještě v září chlubil společnou fotkou s tureckým prezidentem. Napsal k ní, že podporuje jeho plán na "výstavbu bezpečnostní zóny v severní Sýrii".
"Vláda se chytla za nos, zastavila export vojenského materiálu do Turecka," ocenil Bartoš pro Aktuálně.cz, že poslanci odhlasovali usnesení, které tureckou invazi odsuzuje. "Zastavit export zbraní v této naléhavé situaci nestačí. Nezapomínejme, že Kurdové byli klíčovým spojencem Západu v boji proti takzvanému Islámskému státu," uvedl také Bartoš.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
21. 10. 2019 20:14
Několik set lidí protestovalo v Praze proti turecké ofenzivě na severu Sýrie. Tu obývají Kurdové, jejichž ozbrojené jednotky považuje Turecko za teroristy. Ti zase obviňují Západ, především USA, ze zrady. Česká republika přijala usnesení, které invazi odsuzuje. Kromě už zavedeného zákazu vývozu zbraní navíc požaduje další opatření.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy