Foto: Nejvýznamnější "neznámá" památka holokaustu se bortí. Oprava by stála miliardy

Foto: Nejvýznamnější "neznámá" památka holokaustu se bortí. Oprava by stála miliardy
Původně Velké pěchotní kasárny v pevnosti Terezín se během druhé světové války změnila v součást židovského ghetta. Konkrétně v této dnes zchátralé budově, známé už jako bývalé Drážďanské (nebo také Žižkovy) kasárny, přežívaly ženy a ve sklepě bylo táborové vězení.
"Prošlo tudy zhruba 150 tisíc vězňů," říká Šimon Krbec, ředitel Centra studií genocid Terezín, když nás provází ztichlou ruinou. Většina sem svezených Židů zahynula. A to buď po následné deportaci do koncentračních táborů, nebo jich desetitisíce nepřežily už zdejší žalostné životní podmínky.
Ještě než budeme pokračovat, je nutné ujasnit si jednu věc, aby nedošlo k mýlce. Terezín je v Česku znám především jako toto místo - Malá pevnost na kraji městečka, nechvalně proslulá jako kruté vězení gestapa. Vězení ale fungovalo tak trochu stranou Velké pevnosti - židovského ghetta, o němž mluvíme.
Do žaláře v Malé pevnosti, z kterého je dnes sídlo Památníku Terezín s vlastním rozpočtem nezávislým na obci, se dostávali především političtí vězni z celé republiky. A také zde umírali. Židy ze sousedního ghetta - Velké pevnosti - sem nacisté deportovali jen občas, a to "jen" v případě deliktů.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
8. 4. 2021 9:59
Bývalé židovské ghetto v Terezíně je doslova na spadnutí. Město, kterému patří, ale na miliardovou rekonstrukci nemá peníze, navíc už se zadlužilo při minulých opravách. "Pokud objekt nestabilizujeme, tak nám podle statiků nařídí do dvou let demolici," říká Robert Czetmayer z městského úřadu. Pevnostní Terezín je i s ohledem na chmurnou minulost světovým unikátem, jenže masivně a rychle chátrá.
 

Právě se děje

před 13 minutami

Írán postihlo zemětřesení o síle 5,9 stupně v oblasti jaderné elektrárny

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v neděli zasáhlo íránskou provincií Búšehr, kde stojí i jaderná elektrárna. Informovala o tom íránská státní televize. Zatím však nejsou hlášeny žádné škody ani ztráty na životech. Do zasažené oblasti byly podle televize vysláni záchranáři z íránského Červeného půlměsíce. Nejmenovaný představitel íránské vlády agentuře Reuters sdělil, že zatím nejsou žádné zprávy o poškození jaderného komplexu Búšehr.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Plážové volejbalistky v Mexiku neuspěly

Českým plážovým volejbalistkám se první ze tří turnajů Světového okruhu v Cancúnu nevydařil. Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou i Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou prohrály oba zápasy ve skupině a nevyužily příležitost získat další body do olympijské kvalifikace.

Ve hře jsou ještě Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kteří v březnu triumfovali na turnaji Světového okruhu v Dauhá. Také oni začali další čtyřhvězdičkovou akci v Cancúnu porážkou. O postup do play off budou dnes bojovat s domácími Mexičany Rodolfem Ontiverosem a Juanem Virgenem.

České ženské jedničky Nausch Sluková a Hermannová po úvodních porážkách nezvládly boj o účast ve vyřazovacích bojích s bronzovými medailistkami z posledního mistrovství světa Taliquou Clancyovou a Mariafe Artachovou z Austrálie. S druhým nasazeným párem prohrály 23:21, 10:21 a 10:21. Kvapilová s Kubíčkovou nestačily na turnajové desítky Brazilky Anu Patrícii a Rebeccu, jimž podlehly 19:21 a 11:21. Po úspěchu v kvalifikaci neuhrály v hlavní soutěži ani set.

Další turnaj se v Cancúnu koná příští týden.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Cancúnu (Mexiko):

Ženy:

Skupina B:

Clancyová, Artachová (2-Austr.) - Hermannová, Nausch Sluková (15-ČR) 2:1 (-21, 10, 10).

Skupina G:

Ana Patrícia, Rebecca (10-Braz.) - Kvapilová, Kubíčková (26-ČR) 2:0 (19, 11).

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Do Černého moře zamíří britské válečné lodě, chtějí podpořit Kyjev

Do Černého moře v květnu zamíří britské válečné lodě, aby tak demonstrovaly solidaritu s Kyjevem a spojenci z NATO v regionu. V neděli o tom informoval list The Sunday Times, který se odvolává na zdroje z námořnictva. Zpráva přichází v době stupňujícího se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, které na východě státu v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. 

Do Černého moře podle zdrojů zamíří torpédoborec třídy Daring s protiletadlovými raketami a protiponorková fregata třídy Duke. V případě ohrožení ruskými plavidly je budou připraveny podpořit bojové letouny F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Ta zůstane ve Středozemním moři, protože vstup letadlových lodí do Černého moře zakazuje mezinárodní smlouva, píše The Sunday Times.

List rovněž poukazuje na to, že britské plány kontrastují s postupem Spojených států, jejichž prezident Joe Biden se nedávno rozhodl zrušit plánované vyslání dvou amerických válečných lodí do Černého moře kvůli obavám z eskalace napětí. V této souvislosti The Sunday Times upozorňuje, že náčelník britského generálního štábu Nick Carter v pátek připustil, že Londýn nesouhlasil s Bidenovým rozhodnutím stáhnout do září vojenské jednotky z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy