Foto: České stíhačky i bombardéry. Letecké muzeum poprvé zve do unikátních hangárů Staré Aerovky

Foto: České stíhačky i bombardéry. Letecké muzeum poprvé zve do unikátních hangárů Staré Aerovky
V sobotu 30. dubna se otevřou brány Leteckého muzea Kbely do 48. muzejní sezony. Novinkou a hlavním lákadlem jsou dva opravené dřevěné hangáry v areálu Staré Aerovky ze 20. a 40. let 20. století. Vojenský historický ústav je zrekonstruoval za 34 milionů korun, téměř 23 milionů získal z takzvaných norských fondů.
Nižší z dvojice opravených hangárů je starší - pochází z 20. let minulého století. Původně stál na letišti v nedalekých Kbelích, kde jsou dnes hlavní expozice leteckého muzea. Začátkem 40. let - během druhé světové války - jej ale Němci přemístili do areálu závodu Aero, kde současně vybudovali i další budovy. Celkem tu jsou dnes čtyři hangáry, zbývající dva zděné se Vojenský historický ústav chystá rovněž opravit.
Takhle vypadal areál v sousedství letňanského letiště za druhé světové války.
Jednou z dominant stoletého stroje je charakteristická dřevěná vrtule.
Foto: Jan Rasch
Petr Koděra Petr Koděra
30. 4. 2016 18:10
Vojenský historický ústav otevřel v sobotu letecké muzeum v Kbelích, začíná 48. návštěvní sezona. Fanoušky letadel mají nalákat i dva nově zrekonstruované historické hangáry z 20. a 40. let minulého století, které stojí v nedalekém areálu Staré Aerovky v sousedství letňanského letiště. Vojenští historici je opravili za 34 milionů korun, téměř 23 milionů získali z norských fondů. Poprvé také představili zkompletovanou sbírku všech modelů sovětských stíhaček MiG, které v minulosti patřily do výzbroje našeho letectva. Ve fotogalerii se podívejte, jak vypadaly přípravy expozice pár dní před tím, než se vrata opravených hangárů v areálu Staré Aerovky otevřela veřejnosti.
 

Právě se děje

před 16 minutami

Mezi Břeclaví a Valticemi srazil vlak člověka, na místě zemřel

Osobní vlak v úseku mezi Břeclaví a Valticemi po poledni srazil člověka. Ten zemřel ještě před příjezdem záchranářů, zranění byla neslučitelná se životem, řekla ČTK jejich mluvčí Michaela Bothová. Provoz na trati bude podle webu Českých drah zastavený do 14:20. Nehodu na místě vyšetřují policisté. "Zatím je to příliš čerstvé, zjišťujeme totožnost," sdělil policejní mluvčí David Chaloupka. V úseku Břeclav - Valtice a zpět je nyní zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy