Foto: České stíhačky i bombardéry. Letecké muzeum poprvé zve do unikátních hangárů Staré Aerovky

Foto: České stíhačky i bombardéry. Letecké muzeum poprvé zve do unikátních hangárů Staré Aerovky
V sobotu 30. dubna se otevřou brány Leteckého muzea Kbely do 48. muzejní sezony. Novinkou a hlavním lákadlem jsou dva opravené dřevěné hangáry v areálu Staré Aerovky ze 20. a 40. let 20. století. Vojenský historický ústav je zrekonstruoval za 34 milionů korun, téměř 23 milionů získal z takzvaných norských fondů.
Nižší z dvojice opravených hangárů je starší - pochází z 20. let minulého století. Původně stál na letišti v nedalekých Kbelích, kde jsou dnes hlavní expozice leteckého muzea. Začátkem 40. let - během druhé světové války - jej ale Němci přemístili do areálu závodu Aero, kde současně vybudovali i další budovy. Celkem tu jsou dnes čtyři hangáry, zbývající dva zděné se Vojenský historický ústav chystá rovněž opravit.
Takhle vypadal areál v sousedství letňanského letiště za druhé světové války.
Jednou z dominant stoletého stroje je charakteristická dřevěná vrtule.
Foto: Jan Rasch
Petr Koděra Petr Koděra
30. 4. 2016 18:10
Vojenský historický ústav otevřel v sobotu letecké muzeum v Kbelích, začíná 48. návštěvní sezona. Fanoušky letadel mají nalákat i dva nově zrekonstruované historické hangáry z 20. a 40. let minulého století, které stojí v nedalekém areálu Staré Aerovky v sousedství letňanského letiště. Vojenští historici je opravili za 34 milionů korun, téměř 23 milionů získali z norských fondů. Poprvé také představili zkompletovanou sbírku všech modelů sovětských stíhaček MiG, které v minulosti patřily do výzbroje našeho letectva. Ve fotogalerii se podívejte, jak vypadaly přípravy expozice pár dní před tím, než se vrata opravených hangárů v areálu Staré Aerovky otevřela veřejnosti.
 

Právě se děje

před 23 minutami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 1 hodinou

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy