Foto: České stíhačky i bombardéry. Letecké muzeum poprvé zve do unikátních hangárů Staré Aerovky

Foto: České stíhačky i bombardéry. Letecké muzeum poprvé zve do unikátních hangárů Staré Aerovky
V sobotu 30. dubna se otevřou brány Leteckého muzea Kbely do 48. muzejní sezony. Novinkou a hlavním lákadlem jsou dva opravené dřevěné hangáry v areálu Staré Aerovky ze 20. a 40. let 20. století. Vojenský historický ústav je zrekonstruoval za 34 milionů korun, téměř 23 milionů získal z takzvaných norských fondů.
Nižší z dvojice opravených hangárů je starší - pochází z 20. let minulého století. Původně stál na letišti v nedalekých Kbelích, kde jsou dnes hlavní expozice leteckého muzea. Začátkem 40. let - během druhé světové války - jej ale Němci přemístili do areálu závodu Aero, kde současně vybudovali i další budovy. Celkem tu jsou dnes čtyři hangáry, zbývající dva zděné se Vojenský historický ústav chystá rovněž opravit.
Takhle vypadal areál v sousedství letňanského letiště za druhé světové války.
Jednou z dominant stoletého stroje je charakteristická dřevěná vrtule.
Foto: Jan Rasch
Petr Koděra Petr Koděra
30. 4. 2016 18:10
Vojenský historický ústav otevřel v sobotu letecké muzeum v Kbelích, začíná 48. návštěvní sezona. Fanoušky letadel mají nalákat i dva nově zrekonstruované historické hangáry z 20. a 40. let minulého století, které stojí v nedalekém areálu Staré Aerovky v sousedství letňanského letiště. Vojenští historici je opravili za 34 milionů korun, téměř 23 milionů získali z norských fondů. Poprvé také představili zkompletovanou sbírku všech modelů sovětských stíhaček MiG, které v minulosti patřily do výzbroje našeho letectva. Ve fotogalerii se podívejte, jak vypadaly přípravy expozice pár dní před tím, než se vrata opravených hangárů v areálu Staré Aerovky otevřela veřejnosti.
 

Právě se děje

Další zprávy