Foto: Češi světovou špičkou. Jak se vyrábí optická vlákna, díky nimž čtete tento text

Foto: Češi světovou špičkou. Jak se vyrábí optická vlákna, díky nimž čtete tento text
Optická vlákna jsou, zjednodušeně, tenoučké skleněné dráty, které (v nejznámnější variantě využití) dokáží na dlouhé vzdálenosti vést nesrovnatelně více dat než běžné měděné. "Kde končí metalika, začíná optika," shrnuje vedoucí vědecký pracovník zdejší laboratoře optických vláken Ústavu fotoniky a elektroniky Akademie věd ČR Ivan Kašík.
Žár a světlo je při výrobě optických vláken tak velké, že na to, aby vědec viděl, co se s materiálem děje, potřebuje ztmavovací sklíčko. Přičemž jde o každý detail. "Ve vnitřku vzniká skelná vrstva o tloušťce jen pár mikrometrů (miliontina metru, pozn.)," popisuje Kašík.
Ivan Kašík je u výzkumu optických vláken v Česku už od jeho zrodu v roce 1979, kdy se podařilo tehdejší garnituru přesvědčit, že nedávno objevená "optika" je něco, do čeho by stát měl investovat. "Optické vlákno je jeden z nejvýznamnějších vědecko-technických počinů 20. století," je přesvědčen Kašík. Ostatně v roce 2009 za něj jeho autor Charles Kuen Kao dostal Nobelovu cenu.
Kašíkův vědecký domov je v této budově v areálu Akademie věd v pražských Kobylisích. Samotná stavba má přitom jen zlomovou hodnotu oproti unikátním strojům, které skrývá za svými zdmi.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
12. 6. 2021 19:58
Česko je díky nenápadnému centru v pražských Kobylisích špičkou světového výzkumu v oblasti, s níž se potká většina z nás. Ve vývoji optických vláken a jejich využití od laserů v továrnách a nemocnicích až po datové kabely. "Optické vlákno je jeden z nejvýznamnějších vědecko-technických počinů 20. století," říká vědec Ivan Kašík. Nahlédli jsme do laboratoří na výrobu tohoto technického divu.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Schůze sněmovního výboru k řediteli BIS se nejspíš neuskuteční

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby se v pátek s největší pravděpodobností neuskuteční. Vyplývá to z dopisu předsedy Radka Kotena (SPD) členům výboru. Koten v něm uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání.

O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. "Na termín schůze rezervovaný na pátek 07:30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzují, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny," stojí v dopise.

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Policie hledá několik lidí, kteří zveřejnili transparent rasisticky urážející fotbalistu Glasgow Rangers Kamaru. Podle ní se dopustili trestného činu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

V Žatci projel rychlík návěst stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy