Foto: Prahu navštívila Čaputová. "V předvečer 17. listopadu není lepší místo"

Foto: Prahu navštívila Čaputová. "V předvečer 17. listopadu není lepší místo"
Zuzana Čaputová přijela do Česka na jednodenní návštěvu na pozvání předsedy Senátu Miloše Vystrčila.
V jedné ze síní Senátu už na ni čekali senátorky a senátoři.
Zuzana Čaputová byla přivítána potleskem.
Kde si společně prohlédli dvě velkoformátové fotografie Václava Havla, kterého umělec Jiří David digitálně rozplakal.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
16. 11. 2021 20:37
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se na den otočila v Česku na státní návštěvě. Přijela na pozvání předsedy Senátu Miloše Vystrčila. Od něho obdržela nejvyšší vyznamenání horní komory parlamentu Stříbrnou medaili. Navštívila také prezidenta Miloše Zemana v nemocnici. V Senátu debatovala se studenty, prohlédla si upravené fotografie Václava Havla a nakonec položila květinu na Národní třídě.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy