Foto: Benešovský Xaverov má 57 obyvatel, názvy ulic a svatební salon

Foto: Benešovský Xaverov má 57 obyvatel, názvy ulic a svatební salon
...nebo Xaverov? V rámci zeměpisných a vlastivědných stereotypů si lidé vybaví drůbežárnu na okraji Prahy u Horních Počernic. Jenže naše kroky vedou do Xaverova na Benešovsku...
Odtud vládne obci starosta. Velí 57 stálým obyvatelům. Se svými 2,16 km² patří obec k nejmenším v republice. Mnohé větší vesnice, ba i města, by jí však mohly závidět nebývalou činorodost.
Tak třeba Xaverov miluje cedule. Jen na označení obecního úřadu vynaložil dvě.
Pravda, úřední hodiny nejsou nejrozsáhlejší, ale co by obyvatelé i některých velkoměst dali za tuto pozdní večerní dobu. V Xaverově si na návštěvu zdejšího úřadu dovolenou brát nemusejí.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 8. 2012 2:37

Když se řekne Posázaví, vybaví si člověk meandry řeky Sázavy, hrad Český Šternberk a sázavský klášter. Prolomte s námi stereotypní hranice bedekrů a zavítejte pomocí fotogalerie do Xaverova. A opět - stereotypně naskočí - drůbežárna. Jenže tohle není Xaverov na okraji Prahy, navíc i tam už před časem vyměnili opeřence za koně...

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy