Foto: Ani žena, ani muž. Jsou nebinární. Neexistuje jen jedna nálepka, vysvětlují

Foto: Ani žena, ani muž. Jsou nebinární. Neexistuje jen jedna nálepka, vysvětlují
Autor výstavy s názvem Non-binary Project Parker Hirschmueller pochází z Londýna, ale od mala žije v Berlíně, kde i studuje. Sám se identifikuje jako nebinární. Na tomto projektu pracuje od roku 2016.
"Oblečení nemá pohlaví. Pokud mám náladu na sukni, nosím sukni, pokud chci nosit vysoké podpatky, nosím vysoké podpatky. Vždy jsem si užil hraní s genderovými rolemi," tvrdí Ben.
"Být binárním pro mě znamená neomezovat se myšlenkou, že musím být maskulinní nebo muž. Díky tomu nemusím myslet na genderové role," říká Jake.
"Ženskost nepatří jen ženám a maskulinita nepatří jen mužům," uvádí Angie.
Foto: Parker Hirschmueller
Marie Kolajová
7. 8. 2019 17:27
Nepovažují se ani za ženy, ani za muže. Říkají si nebinární a jedná se o určitou kategorii genderu. U lidí s touto identifikací ale často dochází k překrývání ještě s dalšími kategoriemi. "Je to podobné jako popisování národnosti. Narodil jsem se v Británii, ale odmala žiji v Berlíně. Jsem Němec i Brit. Jsem muž, ale nebinární," říká autor výstavy Non-binary project Parker Hirschmueller, která měla vernisáž během právě probíhajícího Prague Pride festivalu. Fotografie, na kterých autor zachytil lidi s nebinární sebeidentifikací, mají přiblížit tuto LGBT+ problematiku veřejnosti.

Sám autor výstavy se prezentuje jako nebinární muž. V průběhu studia na berlínské univerzitě se proto rozhodl zabývat problematikou genderu. "Dostal jsem možnost pracovat na projektu, který se zabývá genderovou problematikou. Překvapilo mě, kolik lidí se chtělo zapojit," říká autor výstavy Parker Hirschmueller.

"Všiml jsem si, že je o nebinárních lidech málo dostupných informací. Proto se snažím i ve své bakalářské práci prozkoumat to, jak nebinární či trans lidé například používají tetování a piercingy jako vyjadřování svého já," dodává Hirschmueller.

Podle fotografa je největší mystifikací o nebinárních lidech jejich množství ve společnosti. V lidech je totiž podle něj zaryto, že každý může mít pouze jednu "nálepku". Pravdou však je, že se můžete identifikovat jako žena a zároveň nebinární nebo jako trans muž a také nebinární.

"Člověk může mít několik genderových identit, protože mnoho z nich se překrývá. Je to podobné jako popisování své národnosti. Já jsem například Brit i Němec. Neexistuje jen jeden způsob, jak být gay, trans nebo nebinární," tvrdí Hirschmueller.

V letošním programu Prague Pridu se organizátoři snaží být více inkluzivní. "Zařadili jsme proto do festivalu i akce pro pansexuály (nerozlišují pohlaví a jsou schopni navázat vztah úplně se všemi, pozn. red.), bisexuály, asexuály a nebinární lidi, aby každý mohl najít svoji komunitu," uvádí kurátorka výstavy Ella Einhornová.

O nebinární identifikaci se v Česku zatím moc nemluví, a proto organizátoři považují za důležité ukázat především mladým lidem, že v rámci genderu neexistují jenom dva směry, tedy muž a žena. Hranice nebinarity je ale těžké určit. Sami členové  LGBT+ komunity si tímto označováním nejsou jistí. Vzhledem k tomu, že člověk může být nebinární žena, nebinární muž nebo prostě jen nebinární, je v označování zmatek. "Každý sám nejlíp ví, jak se cítí," dodává Einhornová.

 

Právě se děje

Další zprávy