Fotbalisté na detektoru lži. Móda z USA dorazila

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
18. 12. 2010 12:19
Fotbalový klub Zbrojovka Brno chce na detektoru zjisit, zda hráči neprodávají zápasy
Foto: FC Zbrojovka Brno

Praha - Vedení fotbalového klubu Zbrojovka Brno se bude muset mít hodně na pozoru, aby při výsleších svých hráčů na detektoru lži neporušilo zákon.

Klub koupil detektor a chce na něm dvakrát ročně prověřovat hráče i management klubu, zda neprodávají zápasy. Bez toho, aby měl hráč používání detektoru zakotveno ve smlouvě, ala Zbrojovka zřejmě s výslechy nepochodí.

"To je podle mě nepřijatelné, jakýmkoli způsobem to nesouvisí s pracovní činností a nevidím důvod, proč by to měli hráči podstupovat. Pokud uzavřou takovou smlouvu, je to něco jiného. I tady ale jsou pochybnosti, jak by soud rozhodl, kdyby byl hráč kvůli odmítnutí takové kontroly propuštěn," říká specialista na pracovní právo Matěj Dvořák.

Vedení Zbrojovky si úskalí uvědomuje, testy budou podstupovat noví hráči, kteří už budou mít ve smlouvě klauzuli, že dvakrát za sezonu podstoupí na detektoru "výslech".

V České republice jsou detektory lži ve firmách spíš výjimkou, ale existují. "Je to móda, která přichází hlavně s americkými společnostmi. Tak tři čtyři firmy se na mě ročně obrátí, jak by něco podobného mohly využívat a kolik by to stálo," říká majitel bezpečnostní agentury a zároveň prezident Asociace bezpečnostních agentur Jiří Kameník.

Americké firmy mají detektory rády

Problémem nemusí být jen korupce, ale třeba běžnější rozkrádání majetku nebo snaha společností uchránit cenné informace a know how.

Foto: Virginia State Police

Bezpečnostní experti ale detektotrům dvakrát nefandí, protože nejsou spolehlivé a maximálně můžou podpořit jiné důkazy. "Je to založené na poznatcích psychologie. Jedinci se ale mohou jejímu poznání vymykat," říká Kameník.

Podle něj navíc absolutně neplatí lidová představa o fungování detektoru, že stačí položit jednoduchou otázku: "Vzal jsi úplatek?" a počkat, zda se na detektoru rozsvítí zelená nebo červená.

Pozor kdo se ptá, soukromí je tabu

"Otázky nemůže klást kdokoli, musí se s dotazovaným velmi dobře seznámit vymyslet soubor otázek, u kterých jistě ví, jaká odpověď je pravdivá a jaká ne. Navíc je potřeba vyšetřit u dotazovaných patologické změny osobnosti, protože ty výsledky z detektoru úplně změní," dodává Kameník.

Vybrat sérii otázek, na kterých se pozná pravda od lži, bude mít klub těžší než třeba policie, bude se muset vyhnout většině soukromých témat. "Otázky se musí týkat náplně práce, na informace ze soukromí nemá zaměstnavatel právo zjišťovat," dodává advokát Matěj Dvořák.

 

Právě se děje

Další zprávy