Forbes: Nejvlivnější Češkou je Madeleine Albrightová

ČTK ČTK
3. 10. 2012 17:04
Druhá skončila generální ředitelka společnosti Ringier Axel Springer CZ Libuše Šmuclerová
Madeleine Albrightová.
Madeleine Albrightová. | Foto: Reuters

Praha - Ženou, která má největší vliv na dění v Česku, je bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová. Vyplývá to z žebříčku 50 nejvlivnějších českých žen, který sestavil časopis Forbes.

Druhá v pořadí se umístila generální ředitelka společnosti Ringier Axel Springer CZ Libuše Šmuclerová, třetí je místopředsedkyně vlády Karolína Peake (LIDEM) a čtvrtá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

"Podle mě jsou země i firmy stabilnější a fungují mnohem lépe, když jsou ženy ekonomicky a politicky ve hře," řekla na úterním slavnostním vyhlášení Albrightová.

Žebříček má zviditelnit práci žen

V první desítce nejvlivnějších žen Česka je také pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, generální ředitelka společnosti Vodafone ČR Muriel Anton, vrchní ředitelka sekce kabinetu premiéra ČR Jana Nagyová, členka bankovní rady České národní banky Eva Zamrazilová, generální ředitelka Generali PPF Asset Management nastupující do funkce finanční ředitelky PPF Group Kateřina Jirásková a předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

"Posláním žebříčku je ocenění žen a zviditelnění jejich práce. Chceme přispět k diskusi o postavení žen v české společnosti a hlavně na rozhodovacích pozicích. Chceme jím také ukázat, co všechno ženy v Česku dokážou a čím mohou inspirovat další," řekl ČTK šéfredaktor českého Forbesu Petr Šimůnek.

Forbes už od roku 2004 sestavuje žebříček nejvlivnějších žen světa, stejná metodologie byla použita také pro Česko. Šimůnek uvedl, že při sestavování žebříčku vycházeli z více než stovky jmen, ze kterých vybrali padesátku nejvlivnějších žen Česka. Zařadili mezi ně nejen Češky, které ovlivňují dění v tuzemsku, ale i cizinky, které tu žijí a pracují. Přidali k nim také mimořádně úspěšné Češky, které prorazily v zahraničí a mají vliv přesahující hranice ČR.

Při výběru padesátky se přihlíželo k obratům a ziskům firem, které ženy vlastní či řídí, a k jejich rozpočtům. V případě nadací a neziskovek pak k penězům, jež přerozdělují. Zároveň se přihlíželo k mediálnímu, politickému a sociálnímu vlivu v posledních 12 měsících, zda jsou ženy aktivní na Facebooku, blogují a kolik zmínek o nich je v médiích nebo na Googlu.

V USA má Forbes téměř stoletou tradici, v češtině vychází od loňského listopadu a přináší hlavně zprávy ze světa byznysu a ekonomiky. Žebříček nejvlivnějších žen vyhlašuje Forbes v USA od roku 2003. Letos mezi nejvlivnější ženy světa podle magazínu patří německá kancléřka Angela Merkelová, na druhém místě je americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a na třetím prezidentka Brazílie Dilma Rousseffová.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy