Fond životního prostředí pozastavil dotaci Agrofertu. Prověřuje projekt lihovaru

ČTK Kateřina Frouzová ČTK, Kateřina Frouzová
17. 7. 2019 10:40
Kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) pozastavil náměstek Státního fondu životního prostředí Leo Steiner národní dotace pro podnik holdingu Agrofert - lihovar v Kutné Hoře. Rozhodnutí se netýká evropských dotací, ale těch českých. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že o pozastavení proplacení společnost nemá informace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Na případ upozornily Hospodářské noviny. "Prověřování a pozastavení financování se týkají všech projektů s tímto podezřením financovaných z národních zdrojů v mé sekci, kterou řídím, a to bez rozdílu," zdůraznil Steiner. Podle něj jde o běžný postup a v tuto chvíli opatření dolehlo na část jedné konkrétní dotace.

Pozastavení dotací postihlo lihovarnický podnik Ethanol Energy z Kutné Hory. Firma měla problémy se zápachem z výroby a potřebovala peníze na novou technologii, která nepříjemnosti vyřeší.

Změny byly hotové na konci loňského roku a vyšly na 21 milionů korun, deset z toho přidal Státní fond životního prostředí. Většinu peněz už firma inkasovala a letos na jaře měla dostat zhruba milion korun, píší Hospodářské noviny.

Závěrečné vyúčtování ale Steiner pozastavil. "Chceme mít při uzavírání dotace jistotu, že všechno bylo tak, jak má, a zda máme vyplatit zbývající dotaci," uvedl. Dodal, že pokud existuje závažné podezření, má povinnost situaci prověřit. Vyžádal si proto stanovisko právníků fondu, na které čeká.

Podle mluvčího Agrofertu společnost veškerou požadovanou dokumentaci k úspěšně dokončenému projektu předložila a žádné výhrady k ní neobdržela. "Vždy jsme postupovali v souladu s českou legislativou a dotačními podmínkami," reagoval Hanzelka. Odmítá, že by firma byla ve střetu zájmů, a počítá s tím, že Ethanol Energy dotaci dostane.

Problém s proplácením dotací Agrofertu řeší úřady poté, co do Česka dorazily předběžné závěry auditů Evropské komise k možnému Babišově střetu zájmů. Babiš v minulosti Agrofert vlastnil, kvůli zákonu o střetu zájmů pak vložil skupinu do svěřenských fondů. Podle auditu ale premiér ve střetu zájmů v souvislosti s holdingem Agrofert je.

Přístupy úřadů k problému se různí. K preventivní stopce například přistoupil Státní zemědělský intervenční fond v případě zemědělských investičních dotací.

Naopak ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) tvrdí, že takový krok udělat nemůže. Má obavu, že by dotčená firma vymáhala peníze soudně. "Nelze plošně přestat proplácet případné žádosti o platbu, aniž by nedošlo k individuálnímu posouzení v každém jednotlivém případě," řekl Havlíček minulý týden při sněmovních interpelacích.

Střet zájmů Andreje Babiše

Předběžné audity

Na přelomu května a června poslala Evropská komise do Česka dvě předběžné auditní zprávy, které rozebírají možný střet zájmů českého premiéra a bývalého vlastníka holdingu Agrofert Andreje Babiše.

Média získala jeden z dokumentů. Stojí v něm, že předseda vlády je ve střetu zájmů, a Česko by proto mohlo přijít o 450 milionů korun. Argumentují přitom jak českým zákonem o střetu zájmů, tak i evropskou legislativou. Brusel preventivně už vloni proplácení dalších dotací Agrofertu pozastavil.

Česká reakce

Ministerstva se závěry kontrolorů nesouhlasí. Protestuje i Andrej Babiš a Agrofert. Hájí se tím, že postupují legálně a že jsou v dokumentech chyby. Agrofert Babiš převedl do svěřenského fondu a tvrdí, že tak nemá na firmu vliv, EK tvrdí opak, a že má zájem na prosperitě Agrofertu.

Dopisy pirátů

Minulé pondělí poslali piráti osm dopisů úřadům a institucím, aby dodržovaly zákon o střetu zájmů. Jeden mířil i na Státní fond životního prostředí. Listy obsahují devět argumentů, proč je Babiš ve střetu zájmů, a nyní je má k dispozici ředitel sekce Národních programů Leo Steiner.

"Doufám, že na toto rozhodnutí navážou i další úřady, neboť zákony musí dodržovat premiér stejně jako každý běžný občan," uvedl v úterý předseda pirátů Ivan Bartoš.

 

Právě se děje

Další zprávy