Fond Miloše Zemana ztrácí podporu. Více než polovina poslaných darů letos nepřesáhla korunu

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
3. 8. 2017 17:50
Ubývá dárců, kteří chtějí podpořit fond prezidenta Miloše Zemana pro ohrožené děti. Letos také více než polovina darů nepřesáhla korunu. Nejvýznamnějším darem je zatím milion korun z Nadačního fondu Ivany Zemanové, peníze pocházejí především z tradičního charitativního plesu, který se koná na začátku roku na Pražském hradě.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Fond prezidenta Miloše Zemana pro ohrožené děti skomírá. Ubývá nejen dárců, ale i množství vybraných peněz. Letos také více než polovina z vybraných darů v hodnotě 1 859 185 korun nepřesáhla ani jednu korunu. Nejvýznamnějším darem je zatím 1 023 700 korun z Nadačního fondu Ivany Zemanové (první dámy), peníze pocházejí především z tradičního charitativního plesu, který se koná začátkem roku na Pražském hradě.

K důvodu nižšího počtu darů a vybraných peněz se Hrad přímo nevyjádřil. "Chápu, že pro redaktora Bakalových novin je milion korun málo. Klokánkům ale určitě tyto finance pomohou," sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na otázku, proč se nedaří pro fond získat více darů. "Pokud vás trápí nižší objem prostředků, uspořádejte sbírku," dodal.

Čísla však mluví jasně. Od letošního ledna do 28. července zatím přišlo 1128 darů, což je za stejné období nejméně v historii prezidentského fondu. Za stejné období v roce 2016 přišlo 2198 darů a v roce 2015 dokonce 2823. Stejné je to i s počtem vybraných peněz. Od ledna do konce července se v roce 2017 vybralo 1 859 185 korun, loni však 2 515 851 korun.

Fond měl podle původního plánu sloužit na umořování státního dluhu, před dvěma lety ho ale Miloš Zeman použil na pomoc ohroženým dětem z Klokánku. V první vlně v roce 2015 poslal instituci, kterou trápily dluhy, dva a půl milionu korun.

Dary po návštěvě prezidenta

Letos navíc ubyly významné částky od firem, které na fond často dorazily před či po prezidentově návštěvě společnosti. Těch se účastní pokaždé, když vyrazí na cestu do krajů. Loni přispělo pět společností celkovou částkou 531 tisíc korun. Letos to bylo rovných dvě stě tisíc korun od společnosti CCA Group.

Jak prezident Zeman slíbil, stále pokračuje v pravidelném zasílání 60 tisíc měsíčně ze své výplaty. Jeho nejbližší však už tak nečiní. Naposledy daroval před měsícem šéf České národní banky Jiří Rusnok čtyři tisíce korun. Kancléř Vratislav Mynář už nepřispívá, naposledy daroval před dvěma lety 50 tisíc.

Sbírka je specifická i v tom, že více než polovina letošních darů není větší než jedna koruna. Záměr dárců může být i takový, aby se z fondu zaplatilo více za poplatky než dary. Před tím se už při založení Zeman pojistil domluvou se společností PPF, že se za podobné částky nic strhávat nebude.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy