Fond Miloše Zemana ztrácí podporu. Více než polovina poslaných darů letos nepřesáhla korunu

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
3. 8. 2017 17:50
Ubývá dárců, kteří chtějí podpořit fond prezidenta Miloše Zemana pro ohrožené děti. Letos také více než polovina darů nepřesáhla korunu. Nejvýznamnějším darem je zatím milion korun z Nadačního fondu Ivany Zemanové, peníze pocházejí především z tradičního charitativního plesu, který se koná na začátku roku na Pražském hradě.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Fond prezidenta Miloše Zemana pro ohrožené děti skomírá. Ubývá nejen dárců, ale i množství vybraných peněz. Letos také více než polovina z vybraných darů v hodnotě 1 859 185 korun nepřesáhla ani jednu korunu. Nejvýznamnějším darem je zatím 1 023 700 korun z Nadačního fondu Ivany Zemanové (první dámy), peníze pocházejí především z tradičního charitativního plesu, který se koná začátkem roku na Pražském hradě.

K důvodu nižšího počtu darů a vybraných peněz se Hrad přímo nevyjádřil. "Chápu, že pro redaktora Bakalových novin je milion korun málo. Klokánkům ale určitě tyto finance pomohou," sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na otázku, proč se nedaří pro fond získat více darů. "Pokud vás trápí nižší objem prostředků, uspořádejte sbírku," dodal.

Čísla však mluví jasně. Od letošního ledna do 28. července zatím přišlo 1128 darů, což je za stejné období nejméně v historii prezidentského fondu. Za stejné období v roce 2016 přišlo 2198 darů a v roce 2015 dokonce 2823. Stejné je to i s počtem vybraných peněz. Od ledna do konce července se v roce 2017 vybralo 1 859 185 korun, loni však 2 515 851 korun.

Fond měl podle původního plánu sloužit na umořování státního dluhu, před dvěma lety ho ale Miloš Zeman použil na pomoc ohroženým dětem z Klokánku. V první vlně v roce 2015 poslal instituci, kterou trápily dluhy, dva a půl milionu korun.

Dary po návštěvě prezidenta

Letos navíc ubyly významné částky od firem, které na fond často dorazily před či po prezidentově návštěvě společnosti. Těch se účastní pokaždé, když vyrazí na cestu do krajů. Loni přispělo pět společností celkovou částkou 531 tisíc korun. Letos to bylo rovných dvě stě tisíc korun od společnosti CCA Group.

Jak prezident Zeman slíbil, stále pokračuje v pravidelném zasílání 60 tisíc měsíčně ze své výplaty. Jeho nejbližší však už tak nečiní. Naposledy daroval před měsícem šéf České národní banky Jiří Rusnok čtyři tisíce korun. Kancléř Vratislav Mynář už nepřispívá, naposledy daroval před dvěma lety 50 tisíc.

Sbírka je specifická i v tom, že více než polovina letošních darů není větší než jedna koruna. Záměr dárců může být i takový, aby se z fondu zaplatilo více za poplatky než dary. Před tím se už při založení Zeman pojistil domluvou se společností PPF, že se za podobné částky nic strhávat nebude.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 32 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 51 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy