Foldyna i šéf ústecké ČSSD ve straně zůstávají, na jejich vyloučení nebylo dost hlasů

Domácí Domácí
Aktualizováno 20. 9. 2019 18:25
Poslanec Jaroslav Foldyna i šéf krajské ústecké ČSSD Miroslav Andrt v pátek přestáli hlasování o vyloučeni ze strany. Na jednání předsednictva sociální demokracie se nenašlo pro jejich vyloučení dost hlasů. Foldyna se s ostatními členy v poslední době svými výroky stále více názorově rozchází, často také kritizuje vedení i sociálnědemokratické ministry.
Jaroslav Foldyna na sjezdu ČSSD.
Jaroslav Foldyna na sjezdu ČSSD. | Foto: ČTK

Na zasedání byla většina přítomných pro vyloučení obou politiků, nicméně nešlo o požadovanou nadpoloviční většinu všech členů předsednictva. Foldyna to řekl novinářům. Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka je hlasování přesto silným varováním vedení strany, aby členové případné vnitrostranické spory neřešili na veřejnosti.

"Já si nemyslím, že bych měl kamkoli odcházet. Já jsem tu stranu s kolegy spoluobnovoval v roce 1989, to řada mých kolegů chodila z družiny po obědě domů. V tuto chvíli nechci nikam odcházet sám," řekl Foldyna. "Chtěl bych zůstat v sociální demokracii, která dělá politiku pro lidi práce, ale bohužel v tuto chvíli to není tato sociální demokracie," doplnil.

Spolustraníky Foldyna nedávno mimo jiné pobouřil výrokem, že by podporoval rekonstruovanou vládu Andreje Babiše (ANO) v případě, kdy by ji opustila sociální demokracie. Předseda strany Jan Hamáček na Foldynův dřívější výrok o případné podpoře rekonstruované vlády reagoval slovy, že Foldyna buď bude respektovat politiku a rozhodnutí ČSSD, nebo nebude jejím členem.

Proti poslednímu Foldynovu vyjádření, že poslanci ČSSD chtějí ve sněmovně využít tajné hlasování o ústavní žalobě na prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení ústavy k tomu, aby se svými hlasy kšeftovali, se šéf ČSSD důrazně ohradil. Ministr zahraničí Tomáš Petříček uvedl, že z Foldynových kroků a prohlášení je zřetelné, že se otevřeně rozchází s programem a hodnotami ČSSD.

Hamáček na předsednictvu podle Foldyny argumentoval tím, že poslanec veřejně kritizuje postoje vedení, vyčetl mu i postoje v zahraniční či sociální politice. "Rozvinula se velká diskuse v tom sále, bylo zajímavé, že někteří lidé, se kterými se naprosto neshoduji na některých principech politiky, ale shodujeme se, že člověk má právo na názor, hlasovali proti," řekl Foldyna novinářům po jednání.

Foldyna dodal, že pro jeho vyloučení hlasovalo 29 členů předsednictva. "Nicméně kvorum bylo tuším 31, takže se mě nepodařilo vyloučit," uvedl. Ocenil, že se našlo dost členů předsednictva, kteří vnímají politiku jako službu, ne mocenský nástroj.

Hlasování je varováním

"Hlasování dopadlo těsně tak, že nezískalo potřebný počet hlasů. Z mého pohledu to je ale velmi silné varování vedení sociální demokracie vůči těm, kteří se snaží řešit případné stranické spory na veřejnosti," uvedl po jednání Hamáček.

Hlasovalo se také o vyloučení šéfa ústecké ČSSD  Miroslava Andrta.Jeho buňka před měsícem vyzvala Hamáčka k rezignaci. Krajské předsednictvo v usnesení označilo za prokázané, že projekt účasti ČSSD v menšinové vládě je neúspěšný. Kritizovalo i Hamáčkovo vyjednávání ve sporu o jmenování Michala Šmardy ministrem kultury. Pro vyloučení Andrta bylo podle předsedy strany 27 členů předsednictva.

"Já jsem ale prezentoval názor krajské organizace, konkrétně pak sedmi okresních buněk," hřekl Andrt serveru ihned.cz. Reagoval tak na výtky kolegů, kterým vadilo, že otevřeně kritizoval vedení strany. "Grémium navrhlo zrušit členství poslanci Foldynovi a mě. Nakonec to těsně neprošlo," informoval řekl předseda ústecké ČSSD, která je mezi pěti nejsilnějšími organizacemi ve straně.

Poslanec ČSSD Petr Dolínek před jednáním širšího vedení uvedl, že s Foldynou v některých věcech dlouhodobě nesouhlasí, ale ještě více nesouhlasí s vylučováním ze strany za názory. Poslanec Václav Votava napsal, že obecně není příznivcem jakéhokoli vylučování. "Pokud taková otázka bude na pořadu jednání, tak se podle toho také zachovám," poznamenal.

Foldyna se v minulosti stal terčem kritiky některých členů stranického vedení také poté, co se zúčastnil například "vlasteneckého" setkání v Příčovech na Příbramsku.

Poslanec také prohlásil, že odmítá dělat pokryteckou politiku, kterou dnes strana podle něj dělá. "Já jsem se domníval, že svou účastí ve vládě budeme plnit sliby a důstojně reprezentovat, ale my jsme se stali takovými okopávači kotníků a zaměstnaneckou agenturou pro pražskou sociální demokracii a Mladé sociální demokraty," řekl.

Svými kontroverzními výroky názory proslul i v minulosti, například když se setkal se členy ruského motorkářského spolku Noční vlci, kteří jsou spojováni s putinovským režimem. Tam navíc napadl aktivistu Martina Uhlíře. Jeho asistent Michal Kraft zase nedávno publikoval text, kde vyzývá k potápění lodí s migranty, Foldyna řekl, že mu to nevadí.

 

Právě se děje

Další zprávy