Fleischmann bude velvyslancem v Paříži, schválila vláda. Vyslyšela tak přání Hradu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
8. 7. 2018 18:30
Nominaci Zemanova podporovatele Michela Fleischmanna navrhl ministr zahraniční věcí na žádost Hradu. Minulý týden Fleischmannovu nominaci na velvyslance ve Francii schválila vláda.
Michel Fleischmann.
Michel Fleischmann. | Foto: Matej Slávik

Praha - Vyslání dosavadního šéfa mediálního domu Lagardère Active ČR Michela Fleischmanna na velvyslanecký post do Paříže nic nebrání. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, jeho nominaci minulý týden schválila vláda. Známý mediální manažer by navíc neměl narazit ani na Hradě. Tři dobře informované zdroje totiž redakci potvrdily, že právě prezident Miloš Zeman si Fleischmanna v této funkci přál.

"Jedná se o nominaci Hradu," řekl redakci zdroj z blízkosti prezidenta. Nezávisle na něm pak informace potvrdil i další zdroj z Hradu a následně i z ministerstva zahraničních věcí. 

Podle jednoho z diplomatických zdrojů má být jmenování Fleischmanna i odměnou za "podporu Zemanovi v prezidentské kampani".

Návrh a potvrzení nového velvyslance zatím nikdo oficiálně komentovat nechce do doby, než získá souhlas hostitelské země. "Žádnou takovou nabídku jsem nedostal. A i kdyby byla, tak se o ní mlčí, dokud není dobrozdání druhého státu, takzvané agrément," řekl minulý týden Fleischmann Aktuálně.cz.

Jména nových velvyslanců schvaluje vláda na návrh ministra zahraničí. Pak musí jejich jmenování ještě potvrdit prezident. Nakonec je diplomatův životopis zaslán hostitelské zemi, která s jeho vysláním vyslovuje souhlas, takzvané agrément. Až poté bývají jména velvyslanců zveřejněna.

Premiér Andrej Babiš se k velvyslaneckému postu v Paříži nechtěl vyjadřovat. Na konci minulého týdne se však na Twitteru ohradil proti tomu, že by mu měl Fleischmann pomoci navázat bližší kontakty s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

"Na prezidenta Macrona mám mobil a žádného velvyslance na kontakt s ním nepotřebuju," napsal Babiš. "S nominacemi na velvyslance nemám nic společného," doplnil premiér.

Mediální manažer Fleischmann, který se narodil v roce 1952 do rodiny básníka a diplomata Ivo Fleischmanna a fotografky Staši Jílovské, rozjížděl v 90. letech první soukromé rádio Evropa 2.

Ve Francii žil od ruské okupace v roce 1968. Od letošního dubna je držitelem nejvyššího francouzského vyznamenání Řádu čestné legie. Do roku 2020 má kontrakt s firmou Lagardére, kterou nedávno koupil český miliardář Daniel Křetínský.

Premiér Babiš byl podle jednoho z diplomatických zdrojů nespokojen s dosavadním výkonem velvyslance Petra Druláka, kterého do Paříže poslal předchozí sociálnědemokratický ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, jemuž Drulák předtím dělal náměstka. Babiš Drulákovi vyčítal, že se nedokáže dostat dostatečně blízko k prezidentu Emmanuelu Macronovi a jeho bezprostřednímu okolí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy