Fleischmann bude velvyslancem v Paříži, schválila vláda. Vyslyšela tak přání Hradu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
8. 7. 2018 18:30
Nominaci Zemanova podporovatele Michela Fleischmanna navrhl ministr zahraniční věcí na žádost Hradu. Minulý týden Fleischmannovu nominaci na velvyslance ve Francii schválila vláda.
Michel Fleischmann.
Michel Fleischmann. | Foto: Matej Slávik

Praha - Vyslání dosavadního šéfa mediálního domu Lagardère Active ČR Michela Fleischmanna na velvyslanecký post do Paříže nic nebrání. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, jeho nominaci minulý týden schválila vláda. Známý mediální manažer by navíc neměl narazit ani na Hradě. Tři dobře informované zdroje totiž redakci potvrdily, že právě prezident Miloš Zeman si Fleischmanna v této funkci přál.

"Jedná se o nominaci Hradu," řekl redakci zdroj z blízkosti prezidenta. Nezávisle na něm pak informace potvrdil i další zdroj z Hradu a následně i z ministerstva zahraničních věcí. 

Podle jednoho z diplomatických zdrojů má být jmenování Fleischmanna i odměnou za "podporu Zemanovi v prezidentské kampani".

Návrh a potvrzení nového velvyslance zatím nikdo oficiálně komentovat nechce do doby, než získá souhlas hostitelské země. "Žádnou takovou nabídku jsem nedostal. A i kdyby byla, tak se o ní mlčí, dokud není dobrozdání druhého státu, takzvané agrément," řekl minulý týden Fleischmann Aktuálně.cz.

Jména nových velvyslanců schvaluje vláda na návrh ministra zahraničí. Pak musí jejich jmenování ještě potvrdit prezident. Nakonec je diplomatův životopis zaslán hostitelské zemi, která s jeho vysláním vyslovuje souhlas, takzvané agrément. Až poté bývají jména velvyslanců zveřejněna.

Premiér Andrej Babiš se k velvyslaneckému postu v Paříži nechtěl vyjadřovat. Na konci minulého týdne se však na Twitteru ohradil proti tomu, že by mu měl Fleischmann pomoci navázat bližší kontakty s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

"Na prezidenta Macrona mám mobil a žádného velvyslance na kontakt s ním nepotřebuju," napsal Babiš. "S nominacemi na velvyslance nemám nic společného," doplnil premiér.

Mediální manažer Fleischmann, který se narodil v roce 1952 do rodiny básníka a diplomata Ivo Fleischmanna a fotografky Staši Jílovské, rozjížděl v 90. letech první soukromé rádio Evropa 2.

Ve Francii žil od ruské okupace v roce 1968. Od letošního dubna je držitelem nejvyššího francouzského vyznamenání Řádu čestné legie. Do roku 2020 má kontrakt s firmou Lagardére, kterou nedávno koupil český miliardář Daniel Křetínský.

Premiér Babiš byl podle jednoho z diplomatických zdrojů nespokojen s dosavadním výkonem velvyslance Petra Druláka, kterého do Paříže poslal předchozí sociálnědemokratický ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, jemuž Drulák předtím dělal náměstka. Babiš Drulákovi vyčítal, že se nedokáže dostat dostatečně blízko k prezidentu Emmanuelu Macronovi a jeho bezprostřednímu okolí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování v nevyužívaných zásobnících. Mezi nimi je i firma, kterou spoluvlastní Gazprom

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování plynu v zásobnících, kterou nevyužívaly. O kapacitu přišla mimo jiné Moravia Gas Storage, kterou spoluvlastní ruský Gazprom. Firmy přišly o kapacitu v celkovém objemu 261 milionů metrů krychlových plynu. Informoval o tom David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Roční spotřeba plynu v ČR činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu, z Ruska pochází zhruba 98 procent.

Stát využil nový princip "use it or lose it", tedy "využívej to, nebo o to přijdeš". Zavedla ho novela energetického zákona, kterou v červnu podepsal prezident Miloš Zeman. Obchodníci s plynem, kteří nevyužijí svou rezervovanou kapacitu v zásobnících plynu v požadovaném minimálním množství, mohou o část této kapacity přijít.

Podle zákona mají nyní provozovatelé zásobníků za povinnost pořádat aukce s nulovou nebo zápornou vyvolávací cenou, v jejichž rámci bude odebraná kapacita nabízena případným zájemcům. Znamená to, že obchodníci by skladovali plyn zadarmo, nebo by za skladování dostávali zaplaceno. Podle informací ministerstva se první aukce pořádané společností Moravia Gas Storage nikdo nezúčastnil.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Policie na Jihlavsku pátrá po tříletém chlapci, odvezla ho matka, nemá ho v péči

Policie vyhlásila celostátní pátrání po tříletém chlapci Oliveru Surowieckém. V pondělí ho odvedla jeho pětadvacetiletá matka, ačkoliv je dítě rozhodnutím soudu svěřené do péče jiné blízké příbuzné. Chlapce měla žena předat v Jihlavě jeho babičce. Místo toho ho odvedla a o sobě ani o dítěti nedala žádnou zprávu. Lidé, kteří o chlapci něco vědí, mohou volat na tísňovou linku 158. V úterý to uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Žena se synem podle zjištění policie kolem 19:00 v jihlavské ulici Matky Boží nastoupila do modrého auta Škoda Octavia kombi s registrační značkou 7AH9842, s nímž odjeli.

Chlapec je vysoký asi 70 centimetrů, je štíhlý. Má hnědé oči a plavé krátké vlasy. Na sobě měl modré krátké kalhoty, modré tričko s potiskem a modrobílé tenisky.

Žena je vysoká 161 centimetrů, má hubenou postavu. Má modré oči a rovné dlouhé plavé vlasy. Na zápěstí má jizvy a na zádech vytetovaný maják s andělskými křídly. Na sobě měla černou bundu, triko s obrázky mimozemšťanů a riflové krátké kalhoty.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Pražská burza po více než dvou hodinách obnovila obchodování. Nefungovala kvůli technickým problémům

Pražská burza cenných papírů obnovila obchodování, úterní výpadek trval asi 2,5 hodiny. Burza o tom informovala na svých internetových stránkách. Burza o tom informovala na svém webu.

Důvodem přerušení obchodování byly problémy komunikačního připojení, sdělil mluvčí burzy Jiří Kovařík. Burza přerušila obchodování v 10:19, obchodování se všemi produkty bylo obnoveno od 13:00. Burza zároveň upozornila, že z technických důvodů zatím nejsou na jejím webu zobrazována aktuální data z obchodování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy