Fischerova vláda nic neprosadí, varuje Nečas z ODS

Kateřina Eliášová
5. 10. 2009 7:05
Politiky čeká debata o mandátu a taky složení vlády. Křeslo se houpe pod Pecinou
Dalších osm měsíců v čele země. Vláda hledá úkoly a možná i nové tváře
Dalších osm měsíců v čele země. Vláda hledá úkoly a možná i nové tváře | Foto: Jan Langer

Praha - Politici měli tento týden finišovat volební kampaň a lidé v pátek a sobotu volit. Namísto toho teď hledá Fischerův kabinet náplň práce pro dalších osm měsíců, se kterými ministři nepočítali.

Politici, kteří do vlády nominovali své odborníky, se rozcházejí v názoru na to, zda by si Fischer měl říct znovu o mandát nebo stačí politická dohoda. První variantu podporuje zejména ODS, byť i někteří její členové na hlasování o důvěře netlačí.

Jako například místopředseda ODS Petr Nečas. "Nemyslím si, že je třeba dělat secvičnou s důvěrou," řekl Aktuálně.cz. Chce ale jasně definovat, co vše by měla vláda ještě udělat. Ministři už píší své seznamy úkolů a netají se ambicemi.

Daňová a důchodová reforma? Zapoměňte

Třeba ministr financí Eduard Janota prozradil smělé plány s úpravou daní z příjmu, Petr Šimerka ze sociálních věcí zase chce pohnout s důchodovou reformou. Martin Pecina vyrukoval s protikorupčním balíčkem, ministryně spravedlnosti už zase představila záměr změnit legislativu týkající se náhradního mateřství.

"Jestliže se v tuto chvíli vláda Jana Fischera vznáší v eufórii a stoupá v ní pořád nahoru v představách, co ještě prosadí, tak jí doporučuju, aby se zase rychle postavila na zem," zhodnotil plány ministrů Petr Nečas.

Upozorňuje na fakt, že vládě už nezbývá mnoho času, ale zejména na to, že ve sněmovně dnes není jasně definovaná většina.

"Politická situace je natolik vyhrocená, že lze těžko očekávat, že bude přijato cokoliv jiného nad rozpočet, normy, které implementují legislativu Evropské unie, normy, které mají technický charakter případně výjimečně normy, na kterých by byla širší politická shoda, typu občanský zákoník," odhadl Nečas.

Topolánek se chtěl radit, osiřel

První schůzka na téma co dál s vládou měla být už v pondělí odpoledne, ale zatím to vypadá, že na ní bude sedět Mirek Topolánek sám.

Jiří Paroubek ji odmítl. Vadí mu, že na ní nebude premiér a nelíbí se mu taky, že ODS volá po odvolání "jeho" ministra Martina Peciny, který řídí vnitro. Zelení chtějí jednat taky v "plném formátu" všech předsedů.

Mirek Topolánek jako náčelník Velký Topol v Boskovicích.
Mirek Topolánek jako náčelník Velký Topol v Boskovicích. | Foto: Petr Protivánek
Celý rozhovor s Petrem Nečasem čtěte zde:
Nečas: Topolánkovi nerozumím. ODS jej ale potřebuje

Křeslo se houpe pod Pecinou

Téma personálního složení vlády možná předčí debatu o náplni její práce, spor o Martina Pecinu graduje. Zelení mají zase výhrady k ministru dopravy Gustavu Slamečkovi a ministryni spravedlnosti Daniele Kovářové.

A nakonec odchodem všech ministrů nominovaných za ODS pohrozil v neděli šéf ODS Mirek Topolánek. A to prý v případě, že by nový program vlády a její mandát stál hlavně na spojené levici, tedy ČSSD a KSČM.

 

Právě se děje

Další zprávy