Fischer zřídí zmocněnce pro Temelín. Má hlídat miliardy

Sabina Slonková
17. 6. 2010 11:45
Hlavním kandidátem je dosavadní velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Praha - Fischerův kabinet ještě před svou demisí hodlá vytvořit nový post vládního zmocněnce pro dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně, největší zakázku spojenou se státem posledních let.

Smysl je jediný: dostat obří tendr na výstavbu dalších bloků pod co největší kontrolu státu, česká jaderná elektrárna totiž aspiruje na to stát se nejdražší na světě.

O vládním zmocněnci bude vláda podle zjištění Aktuálně.cz jednat už v pondělí. Hlavním kandidátem je dosavadní velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

"Už o tom jednal i s premiérem, jde o to mít někoho, kdo se bude té zakázce systematicky a detailně věnovat, na což politici prostě čas nemají. A v případě zakázky takového objemu a významu to je zásadní problém," podotkl vysoce důvěryhodný zdroj ze státní správy.

Oficiálně Úřad vlády zatím nic nekomentuje. Sdílnější není ani sám Václav Bartuška. "Nemám k tomu žádný komentář," uvedl pouze.

Fischerovy obavy: Ať to není předražené

Bartuškovo jmenování by dávalo logiku, s Fischerem jsou totiž podle zjištění Aktuálně.cz v názoru na probíhající tendr zajedno: mimo jiné se obávají, aby zakázka nebyla předražená. Na toto riziko už před časem upozornil deník Aktuálně.cz.

Ministerský předseda navíc zjistil, že stát - ač má v elektrárenské společnosti ČEZ, která tendr na výstavbu Temelína vypsala, dvoutřetinový podíl - nemá o této obří zakázce přesné a detailní informace.

Právě Václav Bartuška byl první, kdo proti nesrovnalostem v zakázce veřejně protestoval. ČEZ totiž dodnes nezveřejnila, kolik vlastně hodlá do dostavby elektrárny investovat a kolik reaktorů hodlá postavit. Současně ale nikdy nezpochybnila údaje novinářů, kteří píší o 500 miliardách. Jenže není jasné, zda to je cifra za dva předpokládané bloky nebo za pět reaktorů.

Bartuška: Nenechám je to uplést

"Vypadá to, že se začínáme smiřovat s tím, že jsme drahou zemí. Podobně jako naše dálnice stojí třikrát tolik, co stály jinde, tak i naše reaktory budou stát víc," prohlásil před časem Bartuška v rozhovoru pro Český rozhlas 6.

Zároveň upozornil, že se s předražením stavby nesmíří. "Jestli má někdo představu, že se mu podaří uplést výsledek tak, že budeme platit za reaktor v Temelíně násobek toho, co se platilo ve Finsku nebo jinde, tak udělám všechno pro to, aby to tak nebylo," řekl Bartuška.

Společnost ČEZ zatím stále trvá na tom, že objem zakázky, o niž usilují americký Westinghouse, Atomstrojexport z Ruska a francouzská Areva, nelze z taktických důvodů dosud přesně veřejně vyčíslit. "Limity ale samozřejmě máme," prohlásil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Stát chce větší pravomoc

Společně se vznikem postu zmocněnce by měl stát získat větší kontrolu nad zakázkou i prostřednictvím dozorčí rady, v níž mají politické strany své zástupce. Na chystané valné hromadě, která proběhne za necelých čtrnáct dní, budou posíleny pravomoci dozorčí rady. A to tak, aby stát mohl více ovlivňovat podmínky celého obřího tendru, což doposud nemůže.

"Nepředpokládám, že by s tím mohl být nějaký problém. Návrh podává představenstvo, nezaznamenal jsem, že by to chtěl někdo zpochybnit," uvedl pro Aktuálně.cz předseda dozorčí rady a ekonomický expert ODS Martin Kocourek. 

Zpětně to ale zase znamená pro management společnosti ČEZ, aby si ohlídali, že politici a státní úředníci nových pravomocí nezneužijí a nepokusí se zmanipulovat například výběr subdodavatelů zakázky.

Politici připravované vládní koalice z ODS a TOP 09 s chystanými změnami nemají problém, Bartuška má podle zjištění Aktuálně.cz jejich podporu a nehrozí, že by ho po vstupu do Strakovy akademie chtěli na postu zmocněnce vyměnit.

Pouze Věcí veřejné jsou zatím zdrženlivé. "Konkrétně zatím není jasný ani počet ministerstev, až pak můžeme zvažovat, na co se ptáte," uvedl lídr VV Vít Bárta.

 

Právě se děje

Další zprávy