Fischer vystřílel všechno příliš brzy, já to mám vymyšlené. Kampaň bude gradovat, slibuje Drahoš

Jan Hejl Jan Hejl
16. 6. 2017 16:18
Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš rozjel naplno kampaň do boje o Hrad. Začal podobně jako jeho soupeři objíždět české regiony. Ve čtvrtek vystoupil v Brně před zaplněným kulturním centrem Semilasso. Aranžmá setkání se na první pohled nijak nelišilo od debat, které na cestách vede jeho soupeř a favorit voleb Miloš Zeman. Obsahově ale bylo úplně jiné. Drahoš je opatrnější a jeho vystupování je v kontrastu s přímočarostí Zemana. Přesto si vzal na paškál jednoho ze svých kritiků, hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka.
Foto: Jan Hejl

Brno - Asi dvě stovky lidí v kulturním centru Semilasso v Brně už přes hodinu naslouchají kandidátovi na prezidenta Jiřímu Drahošovi. Aranžmá setkání se na první pohled nijak neliší od debat, které na cestách po krajích vede jeho soupeř a favorit voleb Miloš Zeman. Obsahově je ale úplně jiné.

Profesor fyzikální chemie Drahoš nedává k dobru bonmoty o kalašnikovu nebo neschopnosti politických oponentů, jeho smířlivé vystupování působí jako kontrast k výrazně přímočarému Zemanovu stylu. Když se chce proti jiným názorům vymezit, volí opatrnější slova a většinou ani nevyslovuje jména svých odpůrců. S výjimkou Jiřího Ovčáčka.

Drahoš kandidaturu vyhlásil v rodném Jablunkově, nejvýchodnějším městě republiky, na konci března. "Ohlasy tam byly výborné," obrací se z pódia k publiku. "Na Twitteru jsem si ale půlhodinu potom přečetl, že jsem fíkus a šedá myš," naráží na smršť kritiky ze strany mluvčího Hradu. "Pak jsem dostával v smskách otázky, kolik jste tomu pánovi zaplatili, že vám dělal tak úžasnou reklamu," baví Drahoš sál.

V Brně je spolu s manželkou Evou, která za svou řeč o tom, jak se před 45 lety s mladým chemikem seznámila na plese knihovnické školy, sklízí největší potlesk. Moderátor večera, známý brněnský kadeřník Jan Špilar, se ptá, jestli je manžel kutil, anebo kdo má v rodině největší slovo.

Dá sa Pražákům

Jiří Drahoš v posledních dnech kampaň rozjel naplno. Ve středu besedoval v Plzni, ve čtvrtek navštívil domov důchodců v jihomoravské Sokolnici, z Brna o den později odjel na setkání do Boskovic.

Přesto musí bývalý předseda Akademie věd čelit připomínce jednoho z dobrovolníků, že "jeho" kandidát není příliš vidět. Drahošův tým by podle něj měl víc zapracovat na propagaci. "Já moc chci, abyste vyhrál, ale výraznější reklamu po Brně, že se tato debata koná, jsem neviděl," upozorňuje do mikrofonu.

Od moderátora se dočká uklidnění, že i navzdory malé propagaci stejně přišel plný sál. Potom Drahoš zvážní a připomíná přepálený start bývalého premiéra Jana Fischera do minulé prezidentské volby. "Vystřílel všechno příliš brzy. Kampaň máme domyšlenou tak, aby gradovala. To ale neomlouvá, že by mohlo být o této akci v Brně lepší povědomí," přiznává nakonec.

Poté, co Drahoš vyhlásil kandidaturu, se začaly objevovat hlasy, že jako vědec není dostatečně známý v menších městech a na venkově, kde má voličskou základnu jeho soupeř Miloš Zeman. A proto bude s dvěma tituly před i za jménem tuto početnou skupinu lidí jen těžko oslovovat. I v Brně je vidět, že soustavně pracuje na tom, aby nebyl vnímán jako kandidát elit. V publiku jsou zástupci všech generací - od studentů až po důchodce.

Připomíná svůj slezský původ a říká, že není Pražák, ačkoliv většinu života v hlavním městě bydlí. "Pocházím z regionu razovitého," usmívá se a na výzvu moderátora Jana Špilara pobaví publikum vtipem o víně: "Existují tři druhy. Dá sa. Dá sa svařit. Dá sa Pražákům."

Euro ano, ale…

Postupem večera ale přijde řeč i na vážné politické záležitosti. V nich Drahoš svou profesi přemýšlivého vědce nezapře. Na otázku, jestli máme přijmout euro, myslí nahlas.

"Na to nelze odpovědět ano, nebo ne. Nemám nic proti tomu, abychom euro zavedli, ale největší problém je velký rozdíl mezi kurzem eura a paritou kupní síly. Kdybychom teď euro přijali, všechny úspory občanů se tím de facto zdevalvují," odpovídá s tím, že do eurozóny by Česko mohlo vstoupit, až se zvýší mzdy a produktivita práce. "Tím by se tento rozdíl výrazně snížil," dodává.

Jasný názor však osmašedesátiletý Jiří Drahoš vyslovuje na komunisty. "Ne," zvyšuje hlas po dotazu, jestli by jmenoval vládu KSČM, pokud by strana vyhrála ve volbách. "KSČM není z mého pohledu demokratická strana," vymezuje se. Po chvíli je tázán, co si myslí o hnutí ANO Andreje Babiše. "Vzniklo poněkud zvláštním způsobem. ANO je produktem naší politické sféry a pokud se některým politikům nelíbí, ať se zamyslí také sami nad sebou."

Třebaže akademik Drahoš kampaň začal teprve nedávno, průzkumy veřejného mínění mu dávají šanci na úspěch. Favorit volby, současný prezident Miloš Zeman, si v poslední době u voličů uškodil chováním při nedávné vládní krizi. Hlavě státu může také obhajobu překazit špatná zdravotní kondice.

Květnový průzkum agentury Median ukázal, že by Jiří Drahoš postoupil s 24 procenty do druhého kola volby. Podle 40 procent Čechů by navíc byl dobrým prezidentem, o Zemanovi si totéž myslí "jen" 33 procent voličů.

Že se do prezidentského klání v březnu přihlásil možný velký soupeř Miloše Zemana, nevědomky takřka hned potvrdil Hrad. Mluvčí Jiří Ovčáček v sérii tweetů napsal, že Drahoš je "produktem PR" nebo "kandidát médií".

Sám Jiří Drahoš si s ním "vyřídil účty" právě v Brně. "V Opavě mi jeden pán položil otázku, jestli bych neměl pro pana Ovčáčka jiné uplatnění," vypráví asi v polovině setkání v centru Semilasso. "Napadla mě zajímavá myšlenka, což se nestává tak často. Brácha v Jablunkově má dvě ovce, tak se ho zeptám," směje se spolu s publikem.

Chci být prezidentem, protože postrádám v této funkci člověka, který by lidi nerozděloval, nenálepkoval, prezident má lidi spojovat, říká Jiří Drahoš. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy