Fischer se postavil ministrům. Vložil se do sporu o D11

Eliška Bártová Eliška Bártová
10. 7. 2009 15:45
Dohoda s farmářkou Havránkovou ještě dostala šanci
Foto: Reuters

Praha - V pondělí měla vláda rozhodnout o návrhu ministra zemědělství Jakuba Šebesty na zrušení dohody s farmářkou Ludmilou Havránkovou.

Jak dnes Aktuálně.cz zjistilo, ministr Šebesta nakonec svůj návrh z jednání vlády sám stáhne.

"Ministr před jednáním vlády tento návrh stáhne," říká jeho mluvčí Petr Vorlíček. "Domluvili se na tom ve čtvrtek na poradě ekonomických ministrů."

Tuto informaci Aktuálně.cz potvrdil také ministr dopravy Gustáv Slamečka, jenž se porady ministrů účastnil. "Na žádost pana premiéra bude tento návrh stažen," uvedl. "Nově vytvořená pracovní skupina má přinést návrh řešení."

Pracovní skupina by se měla sejít již příští týden. Podle Slamečky v ní budou zástupci resortu zemědělství, dopravy, Ředitelství silnic a dálnic a také zástupci premiéra.

Resort dopravy bude zastupovat ministrův náměstek pro silniční infrastrukturu Tomáš Kaas, jenž dříve působil v ŘSD. V pracovní skupině bude i současný ředitel ŘSD Alfréd Brunclík.

V tajnosti

Premiérův mluvčí Roman Prorok však tyto informace odmítl potvrdit. Podle všeho měly zůstat až do pondělí v tajnosti.

"Nemám informace o tom, že by to mělo být staženo, ale nemohu to vyloučit," uvedl pouze mluvčí vlády Roman Prorok. "Vláda zasedá v pondělí, a jak s tímto materiálem naloží, se rozhodne až v ten den."

Žádný pokrok?

Pokud ministr Šebesta svůj návrh skutečně v pondělí stáhne, pak zůstane v platnosti původní dohoda posvěcená Topolánkovou vládou. Farmářka by tedy měla získat za svoji půdu potřebnou pro stavbu dálnice náhradní pozemky.

Foto: Ludvík Hradilek

Šebesta však v předkládací zprávě pro vládu, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, uvádí dva důvody, proč tuto směnu nelze uskutečnit, a odkazuje se na posudek Ústavu státu a práva.

"Uskutečněním směny by Pozemkový fond ČR porušil několik ustanovení zákona," píše se v ministerském materiálu. "Tato kompetence podle zákona náleží ministerstvu dopravy."

Ministerstvo zároveň uvádí, že na vině je i paní Havránková. Zástupci ministerstva zemědělství a PF totiž podle zprávy pro vládu "konstatovali, že nedošlo k dalšímu pokroku v jednání s Ing. Havránkovou a není reálné provést směnu pozemků".

Rozhodnutí ve sboru

Šebesta společně s ministrem dopravy Gustávem Slamečkou měli v plánu nabídnout Havránkové po zrušení původní dohody pouze 10 hektarů náhradní půdy a finanční vyrovnání.

Proč nyní Šebesta od svého návrhu ustoupil a proč premiér Fischer apeloval na stažení návrhu z jednání vlády, není v tuto chvíli jasné.

Jak Šebesta, tak premiérův mluvčí Prorok k tomuto tématu nechtějí nic říci. "Žádné vyjádření vám k tomu nedám, vláda rozhoduje ve sboru," uvedl pouze Prorok.

Už jim nevěřím

Farmářka Havránková považuje snahu ministra Šebesty a Slamečky o zrušení dohody za absurdní. A již avizovala, že na jejich řešení nepřistoupí.

"Jen žasnu, jak si v tomto státě může dělat každý, co se mu zlíbí: jedna vláda rozhodne, druhá to zruší," řekla ve čtvrtek Aktuálně.cz. "My jsme podmínky splnili, jestli tuto dohodu nechtějí, usnadňovat jim to nebudu. Peníze nechci, na novou dohodu nepřistoupím."

Zároveň uvedla, že pokud stát zruší již sjednanou dohodu, zruší převod svých pozemků a vrátí jejich část do vlastnictví 69 ekologických aktivistů.

"Počkám, jak vláda rozhodne, pokud dohodu zruší, pak zruším zápis do katastru a vrátím těm 69 lidem pozemky," říká farmářka. "Kdyby se mnou jednali slušně a nepodvedli mě, bylo by to jiné. Ale já už jim nevěřím."

 

Právě se děje

před 46 minutami

Manželé Kottovi z kauzy Rath nastoupili do vězení

Manželé Petr a Kateřina Kottovi nastoupili do vězení, kde si bude každý z nich odpykávat šest let za ovlivňování tendrů Středočeského kraje.

Další zprávy