reklama
 
 

Fischer se odvrátil od Schwarzenberga. I kvůli Benešovi

21. 1. 2013 23:48
Schwarzenbergovi vytýká řeči o Benešovi nebo jeho vládní schizofrenii

Praha - Bývalý prezidentský kandidát Jan Fischer ve svém pondělním prohlášení nepřímo vyjádřil podporu Miloši Zemanovi (SPOZ).

"Miloše Zemana znám přes třicet let a v mnoha věcech s ním nesouhlasím. Na druhé straně oceňuji, že získal vysoký počet podpisů pro svou kandidaturu - sám vím, že to nebylo snadné. Jde také o kandidáta, jehož názory jsou jasné, dlouhodobě známé a který se nebojí nést za působení ve vládě svou kůži na trh," píše Fischer v prohlášení, které osobně rozeslal médiím.

Jeho autentičnost posléze Aktuálně.cz potvrdila členka Fischerova volebního týmu Sabina Tančevová.

Zemanovu protikandidátovi Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) Fischer vyčítá zaštiťování se jménem Václava Havla, jeho vládní "schizofrenii" a také jeho výroky o prezidentu Benešovi.

"Já jsem vždy říkal, a na tom trvám, že to, co jsme v roce 1945 spáchali, by dneska bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv a asi by tehdejší vláda, včetně prezidenta Beneše, by se octli v Den Haagu," řekl Schwarzenberg v České televizi.

"Nemohu podpořit ministra zahraničí, který de facto srovnal prezidenta Beneše s válečnými zločinci souzenými mezinárodním tribunálem v Haagu. Takový výrok z úst prezidentského kandidáta vážně podkopává mezinárodní postavení České republiky a poškozuje její dobré jméno," říká k tomu Fischer.

Podpora jeho voličů z prvního kola přitom bude podle některých názorů v nadcházejícím těsném souboji mezi oběma kandidáty klíčová.

Fischer podrobil Schwarzenberga tvrdé kritice už minulý týden a popřel tím pohled, který prezentoval ještě v prosincovém pořadu České televize Hydepark.

Tehdy měl před kamerami Fischer jasno - kdyby sám nekandidoval, podpořil by Karla Schwarzenberga - oceňoval na něm například "jeho rozvahu a rozšafnost".

Jan Fischer: Volil bych Karla Schwarzenberga (na videu v čase 3:20):

V té době byl však Fischer stále ještě považován za černého koně prezidentské volby, když v průzkumech veřejného mínění pravidelně končil na druhém místě za Milošem Zemanem. V prvním kole však ale získal pouze 16,35 % hlasů, a zůstal tak za postupující dvojicí Zeman (24,21 %) a Schwarzenberg (23,4 %).

Nyní čelí kritice sám Fischer.

"Pan Fischer se projevil skutečně jako beztvaré želé, bez jasných názorů. Týden čekal a teď podpořil Schwarzenbergova protikandidáta. Přitom Schwarzenberga ještě před prvním kolem podporoval v domnění, že potom získá podporu jeho voličů," reagoval na Fischerovo prohlášení Petr Gazdík (STAN).

"Snad se tak rozhodl sám z přesvědčení - bude nicméně dobré sledovat, zda se v případě vítězství Miloše Zemana neocitne na nějakém významném postu. Je dobře, že tento člověk nebude prezidentem," dodává Gazdík.

Fischerům obrat nenechal bez komentáře ani sám Schwarzenberg, který se ve svém prohlášení pozastavil nad mottem Fischerovy kampaně, kterým byla výzva ke změně politiky. "Zdá se, že svůj názor zase změnil, neboť podpořil pokračování stávajícího paktu Václava Klause a Miloše Zemana," stojí ve Schwarzenbergově prohlášení.

"Věřím, že lidé, kteří volili Jana Fischera na základě jeho proklamací, pochopí, že jsem pro ně stále přijatelnější než Miloš Zeman," pokračoval politik.

 

autoři: Jan Němec, Jakub Novák | 21. 1. 2013 23:48

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama