reklama
 
 

Fischer nesplnil slib, za kampaň stále dluží 5 milionů

2. 5. 2013 14:07
Neúspěšný prezidentský kandidát slíbil dluhy splatit do konce dubna

Praha - Do konce dubna splatím dluhy a zveřejním kompletní účetnictví, sliboval v březnu neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer.

S nástupem května ale Fischerovi stále chybí k doplacení faktur více než pět milionů korun.

Dnes už se někdejší předseda úřednické vlády ke slibovanému datu nezná. "Na konkrétní termín se nefixuji, prvořadé je uhrazení závazků spolu s vyjednanými podmínkami," řekl na dotaz Aktuálně.cz.

A přidává již známou mantru: další sponzory mám zajištěny, jednání stále probíhají a vše se dozvíte z transparentního účtu. Na něm se ale již měsíc prakticky nic nezměnilo.

Poslední transakce proběhla v dubnu, kdy dostal Fischer 2,9 milionu od podnikatele Ladislava Drába, peníze využil na splacení dluhů za inzerci. Podle Fischerova spolupracovníka Martina Hakaufa tím klesl dluh na 5,3 milionu. Ty jsou ale stále v nedohlednu.

"V tuto chvíli probíhají jednání o finálních podmínkách úhrady pohledávek a výše poskytnutých darů bude záviset také na výsledcích těchto jednání," dodal Fischer. Kdo je mezi tajemnými dárci, nechce prozradit.

Více detailů nechtějí říci ani dva důležití muži Fischerova týmu - šéf volebního výboru Jan Pirk a vedoucí kampaně Jan Novák. Oba od financování Fischerovy kampaně dávají ruce pryč.

"Nemohu vám k tomu nic říci, již se v této záležitosti neangažuji," říká Pirk, který ještě před měsícem ujišťoval veřejnost, že Fischer vše řádně splatí. A podobně mluví i Novák, jenž ještě nedávno Fischera doprovázel na jednáních s věřiteli.

Fischerova kampaň podle volebního týmu přišla na 33,2 milionu korun. Jde o třetí nejdražší kampaň prezidentských voleb. Karel Schwarzenberg utratil 36,3 milionu, vítězný kandidát Miloš Zeman 37,2.

Ani Zeman ale ještě všechny faktury nezaplatil. Podle kancléře Vratislava Mynáře chybí zhruba tři miliony korun.

autor: Lucie Stuchlíková | 2. 5. 2013 14:07

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama