Fischer nesplnil slib, za kampaň stále dluží 5 milionů

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
2. 5. 2013 14:07
Neúspěšný prezidentský kandidát slíbil dluhy splatit do konce dubna
Jan Fischer během prezidentské kampaně.
Jan Fischer během prezidentské kampaně. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Do konce dubna splatím dluhy a zveřejním kompletní účetnictví, sliboval v březnu neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer.

S nástupem května ale Fischerovi stále chybí k doplacení faktur více než pět milionů korun.

Dnes už se někdejší předseda úřednické vlády ke slibovanému datu nezná. "Na konkrétní termín se nefixuji, prvořadé je uhrazení závazků spolu s vyjednanými podmínkami," řekl na dotaz Aktuálně.cz.

A přidává již známou mantru: další sponzory mám zajištěny, jednání stále probíhají a vše se dozvíte z transparentního účtu. Na něm se ale již měsíc prakticky nic nezměnilo.

Poslední transakce proběhla v dubnu, kdy dostal Fischer 2,9 milionu od podnikatele Ladislava Drába, peníze využil na splacení dluhů za inzerci. Podle Fischerova spolupracovníka Martina Hakaufa tím klesl dluh na 5,3 milionu. Ty jsou ale stále v nedohlednu.

"V tuto chvíli probíhají jednání o finálních podmínkách úhrady pohledávek a výše poskytnutých darů bude záviset také na výsledcích těchto jednání," dodal Fischer. Kdo je mezi tajemnými dárci, nechce prozradit.

Více detailů nechtějí říci ani dva důležití muži Fischerova týmu - šéf volebního výboru Jan Pirk a vedoucí kampaně Jan Novák. Oba od financování Fischerovy kampaně dávají ruce pryč.

"Nemohu vám k tomu nic říci, již se v této záležitosti neangažuji," říká Pirk, který ještě před měsícem ujišťoval veřejnost, že Fischer vše řádně splatí. A podobně mluví i Novák, jenž ještě nedávno Fischera doprovázel na jednáních s věřiteli.

Fischerova kampaň podle volebního týmu přišla na 33,2 milionu korun. Jde o třetí nejdražší kampaň prezidentských voleb. Karel Schwarzenberg utratil 36,3 milionu, vítězný kandidát Miloš Zeman 37,2.

Ani Zeman ale ještě všechny faktury nezaplatil. Podle kancléře Vratislava Mynáře chybí zhruba tři miliony korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy