Fischer může kandidovat, sehnal 50 tisíc podpisů

Jakub Novák
27. 8. 2012 14:01
Fischer je po Zemanovi druhým prezidentským kandidátem, který sehnal 50 tisíc podpisů
Padesát tisíc podpisů pro Jana Fischera.
Padesát tisíc podpisů pro Jana Fischera. | Foto: Kancelář Jana Fischera

Praha - Cesta Jana Fischera na Hrad je otevřena. Po Miloši Zemanovi se mu jako druhému ze "sběračů" podařilo sehnat potřebných padesát tisíc podpisů.

Oznámil to na svém profilu na Facebooku.

Fischer je tak zároveň prvním z prezidentských kandidátů, kteří zmíněných padesát tisíc podpisů bezpodmínečně potřebují.

Zeman, který předminulý týden oznámil, že se pod jeho kandidaturu podepsalo už šedesát tisíc lidí (archy však jeho tým doposud veřejně neukázal), má totiž v záloze i parlamentní nominaci.

Podpisy desítky senátorů totiž pro něj sehnal bývalý sociálně demokratický senátor Vladimír Dryml, a tak Zeman sběrem podpisů pouze demonstruje svou podporu mezi lidmi.

Těžší, než se čekalo

Prezidentský kandidát Jan Fischer.
Prezidentský kandidát Jan Fischer. | Foto: Repro Facebook

Dalším nestranickým kandidátům, jak psalo minulý týden Aktuálně.cz, však už sběr podpisů tak dobře nejde. Lidovecká kandidátka Zuzana Roithová měla v polovině srpna asi pětinu potřebných podpisů, další kandidátka Jana Bobošíková pak necelou polovinu.

"Přesnou statistiku nemáme, ale Jana Volfová odhaduje, že můžeme mít tak 20 až 25 tisíc podpisů. Nikdy jsme se netajili tím, že to půjde těžko. Lidé jsou znechucení z politiky a je velmi obtížné je přesvědčit, aby se politicky angažovali alespoň podpisem," řekla Bobošíková pro Aktuálně.cz.

Vladimír Dlouhý si pro jistotu na sběr podpisů najal placené brigádníky. Ti za každý podpis dostanou dvacet korun.

Hlavu si se sběrem podpisů nemusí lámat Přemysl Sobotka, pod jehož kandidaturu se podepsali všichni poslanci a senátoři ODS. Podobně je možností parlamentní nominace jištěný kandidát ČSSD Jiří Dienstbier, který však přesto - podobně jako Zeman - podpisy sbírá.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy