reklama
 
 

Fischer může kandidovat, sehnal 50 tisíc podpisů

27. 8. 2012 14:01
Fischer je po Zemanovi druhým prezidentským kandidátem, který sehnal 50 tisíc podpisů

Praha - Cesta Jana Fischera na Hrad je otevřena. Po Miloši Zemanovi se mu jako druhému ze "sběračů" podařilo sehnat potřebných padesát tisíc podpisů.

Oznámil to na svém profilu na Facebooku.

Fischer je tak zároveň prvním z prezidentských kandidátů, kteří zmíněných padesát tisíc podpisů bezpodmínečně potřebují.

Zeman, který předminulý týden oznámil, že se pod jeho kandidaturu podepsalo už šedesát tisíc lidí (archy však jeho tým doposud veřejně neukázal), má totiž v záloze i parlamentní nominaci.

Podpisy desítky senátorů totiž pro něj sehnal bývalý sociálně demokratický senátor Vladimír Dryml, a tak Zeman sběrem podpisů pouze demonstruje svou podporu mezi lidmi.

Těžší, než se čekalo

Dalším nestranickým kandidátům, jak psalo minulý týden Aktuálně.cz, však už sběr podpisů tak dobře nejde. Lidovecká kandidátka Zuzana Roithová měla v polovině srpna asi pětinu potřebných podpisů, další kandidátka Jana Bobošíková pak necelou polovinu.

"Přesnou statistiku nemáme, ale Jana Volfová odhaduje, že můžeme mít tak 20 až 25 tisíc podpisů. Nikdy jsme se netajili tím, že to půjde těžko. Lidé jsou znechucení z politiky a je velmi obtížné je přesvědčit, aby se politicky angažovali alespoň podpisem," řekla Bobošíková pro Aktuálně.cz.

Vladimír Dlouhý si pro jistotu na sběr podpisů najal placené brigádníky. Ti za každý podpis dostanou dvacet korun.

Hlavu si se sběrem podpisů nemusí lámat Přemysl Sobotka, pod jehož kandidaturu se podepsali všichni poslanci a senátoři ODS. Podobně je možností parlamentní nominace jištěný kandidát ČSSD Jiří Dienstbier, který však přesto - podobně jako Zeman - podpisy sbírá.

autor: Jakub Novák | 27. 8. 2012 14:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama