Fischer chce kvůli penězům na sport řešit i Sazku

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 1. 2010 11:14
Bylo by velmi neblahé strkat hlavu do písku, prohlásil předseda vlády

Praha - Premiér Jan Fischer je připraven jednat o financování sportu. Nechce totiž, aby mezi sportovci rostla nervozita.

O schůzku stranických expertů ho požádal předseda ODS Mirek Topolánek. Podle jeho názoru totiž společnost Sazka, která byla zřízena, aby z výnosu loterií sport podporovala, neplní svou funkci.

"Oba to vidíme jako velmi vážný problém, kterému bude potřeba se v historicky dohledné době velmi seriózně věnovat," prohlásil po jednání s Topolánkem premiér Fischer.

Otázku financování sportu však podle něj nelze redukovat pouze na problém společnosti Sazka, i když ta v něm prý hraje svou roli. "Vím, že sportovní svazy volají po nějakém řešení. Nejsou právě klidné a bylo by velmi neblahé strkat před tím hlavu do písku a tvářit se, že to není, nebo že se to vyřeší samo," upozornil.

Hněv sportovců se obrátí proti vládě, varuje Topolánek

Věc chce nejprve prodiskutovat s ministrem financí Eduardem Janotou i dalšími zainteresovanými členy vlády a pak je prý premiér připraven iniciovat potřebná jednání.

Premiér Jan Fischer
Premiér Jan Fischer | Foto: Reuters

Topolánek před novináři poznamenal, že termín schůzky o Sazce a financování sportu by mohl souviset se zimní olympiádou v kanadském Vancouveru. "Já si myslím, že ta situace zraje k tomu, aby tady vzniklo několik exekutivních a možná i legislativních kroků, které ten problém budou řešit."

V době krize, kdy klesá množství peněz od sponzorů by se podle Topolánka mohl sport především na nižších úrovních dostat do velkých finančních problémů.

"A samozřejmě, jak to bývá zvykem, se hněv sportovců obrátí proti vládě, která v dané chvíli za to nemůže," podotkl předseda ODS. Jeho strana prý chce k tématu svolat setkání někdy v březnu.

Topolánek svádí se Sazkou a jejím šéfem Alešem Hušákem bitvu už delší dobu. Loni na podzim online deník Aktuálně.cz upozornil, že Topolánek ještě jako premiér měl společně s tehdejším ministrem školství Ondřejem Liškou chystat proti vedení Sazky razantní akci a údajně zadat tajné službě prověření firmy.

Topolánek versus Sazka:
Stát zadal tajné službě, ať připraví atak na Sazku
BIS: Sazka přes lobbisty ovlivňovala státní posty
Janota už varoval banky: Sazce mohou dojít peníze
Sazka: odhalení, hrozby a tance kolem utopených miliard

Loni v říjnu Topolánek vyzval Nejvyšší kontrolní úřad, aby prověřil hospodaření loterijní společnosti a ředitele Sazky Aleše Hušáka k uskutečnění nezávislého auditu firmy. Sazka prý nezvládá platit slíbenou jednu miliardu korun ročně sportovním svazům, které tak zvyšují své požadavky na státní rozpočet. Zisk Sazky byl podle tehdejších Topolánkových slov v trvalém poklesu.

Sazka tvrzení odmítla a upozornila, že patří k nejziskovějším českým firmám. Podle médií však její hospodaření táhnou ke dnu především splátky miliardových dluhů za stavu arény v pražských Vysočanech. Kvůli docházejícím financím Sazka v letošním roce nepodpoří ani ceny, které udělovala v oblasti filmu, divadla a tance.

Aleš Hušák
Aleš Hušák | Foto: Ludvík Hradilek

Hušák prý vlastní vilu na Menorce

Český rozhlas dnes zveřejnil informaci, že šéf firmy Hušák vlastní luxusní sídlo na ostrově Menorca v přepočtu za přibližně 60 milionů korun.

Akcionáři Sazky, kterými jsou právě sportovní svazy, přitom podle rozhlasu nemají informace ani o výši platů vrcholných manažerů společnosti.

Dlouholetý předseda dozorčí rady Jaroslav Pekař připouští, že informace o platech manažerů v čele s Hušákem jsou pro akcionáře nedostupné. "Jaký je plat Aleše Hušáka, neumím říct. A dozorčí rada to také neví," uvedl. Na dotaz, kdo schvaluje plat managementu, odpověděl: "Nevím, jestli Aleš Hušák sám."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy