Firmu z kauzy Rittig vyděsila exekuce. Za 30 minut zaplatila

Radek Nohl Radek Nohl
22. 2. 2015 18:15
Společnost z jízdenkové kauzy pražského dopravního podniku nechtěla uhradit 42 tisíc korun za nevyplacenou mzdu. Peníze vyplatila, až když byla nařízena exekuce.
Společnost Security Paper Mill (dříve Neograph) figuruje v kauze lobbisty Ivo Rittiga.
Společnost Security Paper Mill (dříve Neograph) figuruje v kauze lobbisty Ivo Rittiga. | Foto: DVTV

Praha - Dluh ve výši pouhých několika desítek tisíc korun způsobil firmě známé z kauzy lobbisty Ivo Rittiga komplikace, které skončily až exekucí.

Poté, co byla exekuce nařízena, byli zástupci společnosti Security Paper Mill (SPM - dříve Neograph, která figuruje v jízdenkové kauze pražského DPP) natolik vyděšeni, že dlužnou částku obratem zaplatili.

"Ta exekuce skutečně přišla, bylo to pro nás překvapení. Částka byla poté do třiceti minut uhrazena," tvrdí ředitel SPM Michael Broda.  

Exekuce kvůli nevyplacené mzdě

Spor s jeho firmou vede kvůli nevyplacené mzdě ve výši pře 42 tisícům korun Václava Franceová. Ta se s firmou soudila proto, že jí byl okamžitě zrušen pracovní poměr a nebyl vyplacen zbytek peněz.

V obou těchto sporech Franceová podle jejího advokáta Filipa Matouše uspěla a oba verdikty se staly vykonatelnými loni v říjnu. 

"Návrh na nařízení exekuce klientka podala až v lednu 2015. Společnosti SPM proto poskytla dostatečný časový prostor ke splnění jejích povinností, který však tato společnost nechala marně uplynout," uvedl Matouš.  

Peníze firma SPM zaplatila podle Brody až tento týden. A tím by měla exekuce skončit. "Uhrazením pohledávky se exekuce ukončuje. Procesně dojde k ukončení poté, co příkaz k úhradě nabude právní moci," vysvětlila mluvčí Exekutorské komory ČR Petra Bačová.

Advokát: Peníze ještě nepřišly

Podle advokáta Matouše jeho klientka zatím dlužnou částku zpět nedostala. "Pohledávka ve prospěch účtu naší advokátní kanceláře připsána nebyla," podotkl Matouš. SPM ale má ještě čas. Podle Bačové by totiž měly Franceová peníze dostat v zákonné lhůtě do třiceti dnů.

Společnost Security Paper Mill bude muset zřejmě řešit více podobných případů. Podle zjištění Aktuálně.cz totiž nejde o jedinou exekuci, kterou Obvodní soud pro Prahu 1 proti SPM nařídil. Firma rovněž figuruje v takzvané jízdenkové kauze, která se točí kolem údajných provizí z papírových lístků pro pražský dopravní podnik.

Dodávala je papírna ze Štětí pod dřívějším názvem Neograph a podle dřívějších zjištění Nadačního fondu proti korupci mělo z každé jízdenky téct 17 haléřů do nastrčené firmy v Karibiku. Z ní pak peníze údajně šly přes poradenské smlouvy na účty Ivo Rittiga.

Rittig i jeho advokáti, kteří údajně s těmito obchody pomáhali, jakákoliv obvinění odmítají.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

před 24 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy