Firmu z kauzy Rittig vyděsila exekuce. Za 30 minut zaplatila

Radek Nohl Radek Nohl
22. 2. 2015 18:15
Společnost z jízdenkové kauzy pražského dopravního podniku nechtěla uhradit 42 tisíc korun za nevyplacenou mzdu. Peníze vyplatila, až když byla nařízena exekuce.
Společnost Security Paper Mill (dříve Neograph) figuruje v kauze lobbisty Ivo Rittiga.
Společnost Security Paper Mill (dříve Neograph) figuruje v kauze lobbisty Ivo Rittiga. | Foto: DVTV

Praha - Dluh ve výši pouhých několika desítek tisíc korun způsobil firmě známé z kauzy lobbisty Ivo Rittiga komplikace, které skončily až exekucí.

Poté, co byla exekuce nařízena, byli zástupci společnosti Security Paper Mill (SPM - dříve Neograph, která figuruje v jízdenkové kauze pražského DPP) natolik vyděšeni, že dlužnou částku obratem zaplatili.

"Ta exekuce skutečně přišla, bylo to pro nás překvapení. Částka byla poté do třiceti minut uhrazena," tvrdí ředitel SPM Michael Broda.  

Exekuce kvůli nevyplacené mzdě

Spor s jeho firmou vede kvůli nevyplacené mzdě ve výši pře 42 tisícům korun Václava Franceová. Ta se s firmou soudila proto, že jí byl okamžitě zrušen pracovní poměr a nebyl vyplacen zbytek peněz.

V obou těchto sporech Franceová podle jejího advokáta Filipa Matouše uspěla a oba verdikty se staly vykonatelnými loni v říjnu. 

"Návrh na nařízení exekuce klientka podala až v lednu 2015. Společnosti SPM proto poskytla dostatečný časový prostor ke splnění jejích povinností, který však tato společnost nechala marně uplynout," uvedl Matouš.  

Peníze firma SPM zaplatila podle Brody až tento týden. A tím by měla exekuce skončit. "Uhrazením pohledávky se exekuce ukončuje. Procesně dojde k ukončení poté, co příkaz k úhradě nabude právní moci," vysvětlila mluvčí Exekutorské komory ČR Petra Bačová.

Advokát: Peníze ještě nepřišly

Podle advokáta Matouše jeho klientka zatím dlužnou částku zpět nedostala. "Pohledávka ve prospěch účtu naší advokátní kanceláře připsána nebyla," podotkl Matouš. SPM ale má ještě čas. Podle Bačové by totiž měly Franceová peníze dostat v zákonné lhůtě do třiceti dnů.

Společnost Security Paper Mill bude muset zřejmě řešit více podobných případů. Podle zjištění Aktuálně.cz totiž nejde o jedinou exekuci, kterou Obvodní soud pro Prahu 1 proti SPM nařídil. Firma rovněž figuruje v takzvané jízdenkové kauze, která se točí kolem údajných provizí z papírových lístků pro pražský dopravní podnik.

Dodávala je papírna ze Štětí pod dřívějším názvem Neograph a podle dřívějších zjištění Nadačního fondu proti korupci mělo z každé jízdenky téct 17 haléřů do nastrčené firmy v Karibiku. Z ní pak peníze údajně šly přes poradenské smlouvy na účty Ivo Rittiga.

Rittig i jeho advokáti, kteří údajně s těmito obchody pomáhali, jakákoliv obvinění odmítají.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy