Firmu z kauzy Rittig vyděsila exekuce. Za 30 minut zaplatila

Radek Nohl Radek Nohl
22. 2. 2015 18:15
Společnost z jízdenkové kauzy pražského dopravního podniku nechtěla uhradit 42 tisíc korun za nevyplacenou mzdu. Peníze vyplatila, až když byla nařízena exekuce.
Společnost Security Paper Mill (dříve Neograph) figuruje v kauze lobbisty Ivo Rittiga.
Společnost Security Paper Mill (dříve Neograph) figuruje v kauze lobbisty Ivo Rittiga. | Foto: DVTV

Praha - Dluh ve výši pouhých několika desítek tisíc korun způsobil firmě známé z kauzy lobbisty Ivo Rittiga komplikace, které skončily až exekucí.

Poté, co byla exekuce nařízena, byli zástupci společnosti Security Paper Mill (SPM - dříve Neograph, která figuruje v jízdenkové kauze pražského DPP) natolik vyděšeni, že dlužnou částku obratem zaplatili.

"Ta exekuce skutečně přišla, bylo to pro nás překvapení. Částka byla poté do třiceti minut uhrazena," tvrdí ředitel SPM Michael Broda.  

Exekuce kvůli nevyplacené mzdě

Spor s jeho firmou vede kvůli nevyplacené mzdě ve výši pře 42 tisícům korun Václava Franceová. Ta se s firmou soudila proto, že jí byl okamžitě zrušen pracovní poměr a nebyl vyplacen zbytek peněz.

V obou těchto sporech Franceová podle jejího advokáta Filipa Matouše uspěla a oba verdikty se staly vykonatelnými loni v říjnu. 

"Návrh na nařízení exekuce klientka podala až v lednu 2015. Společnosti SPM proto poskytla dostatečný časový prostor ke splnění jejích povinností, který však tato společnost nechala marně uplynout," uvedl Matouš.  

Peníze firma SPM zaplatila podle Brody až tento týden. A tím by měla exekuce skončit. "Uhrazením pohledávky se exekuce ukončuje. Procesně dojde k ukončení poté, co příkaz k úhradě nabude právní moci," vysvětlila mluvčí Exekutorské komory ČR Petra Bačová.

Advokát: Peníze ještě nepřišly

Podle advokáta Matouše jeho klientka zatím dlužnou částku zpět nedostala. "Pohledávka ve prospěch účtu naší advokátní kanceláře připsána nebyla," podotkl Matouš. SPM ale má ještě čas. Podle Bačové by totiž měly Franceová peníze dostat v zákonné lhůtě do třiceti dnů.

Společnost Security Paper Mill bude muset zřejmě řešit více podobných případů. Podle zjištění Aktuálně.cz totiž nejde o jedinou exekuci, kterou Obvodní soud pro Prahu 1 proti SPM nařídil. Firma rovněž figuruje v takzvané jízdenkové kauze, která se točí kolem údajných provizí z papírových lístků pro pražský dopravní podnik.

Dodávala je papírna ze Štětí pod dřívějším názvem Neograph a podle dřívějších zjištění Nadačního fondu proti korupci mělo z každé jízdenky téct 17 haléřů do nastrčené firmy v Karibiku. Z ní pak peníze údajně šly přes poradenské smlouvy na účty Ivo Rittiga.

Rittig i jeho advokáti, kteří údajně s těmito obchody pomáhali, jakákoliv obvinění odmítají.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy