Firma zbrojaře Strnada dodala Ukrajině třicítku houfnic. "Gvozdiky" používala i česká armáda

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
29. 7. 2018 7:34
Ukrajina čelí zamrzlému konfliktu na východě země, jehož část včetně měst Doněck a Luhansk ovládají proruští separatisté.
Houfnice Gvozdika v československé lokalizaci nesla jméno Karafiát. Dnes už ji armáda nemá, tuto vlastní Vojenský historický ústav.
Houfnice Gvozdika v československé lokalizaci nesla jméno Karafiát. Dnes už ji armáda nemá, tuto vlastní Vojenský historický ústav. | Foto: Vojenský historický ústav

Praha - Ukrajina dotáhla do konce nákup na 33 samohybných houfnic, s úspěchem nasazovaných ukrajinskými i povstaleckými silami během války na východě země. Zbraň s názvem Gvozdika (Karafiát) odkoupila od zbrojařské firmy Excalibur Army. Na konci června Ukrajinci houfnice oficiálně převzali, uvedl server Armádní noviny s odvoláním na ukrajinský web Uprom.info.

Zda jde o zbraně, které v minulosti používala česká armáda, nechce Excalibur Army říci. "Technika pochází z armády jedné z evropských zemí," uvedl mluvčí firmy patřící do zbrojařského impéria rodiny Strnadových Andrej Čírtek.

Ukrajina postupně vyzbrojuje armádu, která ztratila množství techniky ve válce proti proruským separatistům a vojákům ruské armády na východě země. Server Uprom.info uvádí, že jen podle otevřených zdrojů Ukrajinci přišli o patnáct houfnic Gvozdika.

Obchod zprostředkovala Ukrajincům polská firma Wtórplast, která houfnice nakoupila od Excalibur Army, součásti holdingu Czechoslovak Group. Podle serveru Armádní noviny je čeká rekonstrukce či dílčí modernizace, než je převezme ukrajinská armáda. Excalibur Army už podobným způsobem Ukrajině dodala třicet bojových vozidel pěchoty BVP-1.

Na rozdíl od nich ale Excalibur Army na houfnicích nedělá generální opravu, dodává je v původním stavu.

Podezření z korupce a obvinění z pomluvy

ČTK v květnu poznamenala, že ukrajinská a ruská média interpretují zakázku na zbraně od české firmy jako příklad korupce při utajených obchodech se zbraněmi. Podezření podle médií vedlo k zahájení vyšetřování ukrajinskými úřady, ale také k obvinění ukrajinského časopisu Novoje vremja z pomluvy. List totiž tvrdil, že za vozidla Ukrajinci zaplatili téměř desetinásobek obvyklé ceny. Ukrajina takovou informaci odmítla.

Houfnice Gvozdika

Gvozdika byla prvním sovětským typem moderně řešeného samohybného děla - tedy lehce pancéřované zbraně s masivní palebnou silou, která nepotřebovala tahač. Do služby se dostala začátkem 70. let. Její hlavní zbraní je dělo ráže 122 milimetrů. Šestnáctitunový stroj dokáže překonávat vodní překážky, je určený proti dělostřelectvu, mechanizovaným prostředkům i živé síle protivníka.

Čtyřčlenná posádka může zasahovat proti cílům vzdáleným až 15 kilometrů, při použití nábojů s přídavným raketovým motorem téměř 22 kilometrů. Československá armáda je do výzbroje zavedla v roce 1976, do konce roku 1989 jich pořídila 148. Na přelomu století je vyřadila.

Gvozdiky ve válce na východě Ukrajiny používaly obě strany. Protože konflikt nebyl veden nejmodernějšími zbraněmi, i tato starší zbraň se v něm osvědčila.

Vojenský publicista Lukáš Visingr poznamenal, že pro Ukrajinu je pořízení houfnic v zásadě dobrým obchodem v tom smyslu, že s nimi už umějí zacházet. Země v nedávné minulosti pořídila i americké protitankové rakety Javelin, podle Visingra to ale do značné míry byla z americké strany spíše symbolická podpora.

Americký prezident Donald Trump si totiž poměrně dobře rozumí se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Začátkem července prohlásil, že to, zda USA uznají ruskou anexi Krymu, je "zajímavá otázka". Trump sice poměrně často mění názory, svými slovy ale naznačil, že nehodlá proti Rusku příliš asertivně vystupovat kvůli celistvosti Ukrajiny.

 

Právě se děje

Další zprávy