Firma z Palasova podezřelého domu dluží 190 milionů

Tomáš Netočný
21. 11. 2011 11:02
Firma Intext dělala moravskoslezskému hejtmanovi interiéry luxusního domu
Už více než rok odmítá hejtman Moravskoslezského kraje a senátor Jaroslav Palas z ČSSD vysvětlit, kde vzal peníze na svůj dům v Jeseníkách.
Už více než rok odmítá hejtman Moravskoslezského kraje a senátor Jaroslav Palas z ČSSD vysvětlit, kde vzal peníze na svůj dům v Jeseníkách. | Foto: Ondřej Besperát

Krnov - Firma Intext, která pracovala na stavbě honosné vily, kvůli níž prověřují moravskoslezského hejtmana Jaroslava Palase detektivové ministerstva financí, bankrotuje a je v konkurzním řízení.

Podle insolvenčního rejstříku dluží věřitelům více než 190 milionů korun.

V minulosti přitom firma, jejímž majitelem je Vladislav Uličný, získávala zakázky za stovky milionů a velkou část z nich tvořily objednávky od veřejných institucí a úřadů.

Několik bývalých zaměstnanců Intextu pro Aktuálně.cz shodně potvrdilo, že firma dělala pro Palase kolem vily rozsáhlé terénní úpravy a vybavila také interiéry.

Rozsah zakázky, kterou u politika ČSSD měla, odhadují na miliony.

Jen cenu budovy odhadli znalci podle detailních fotografií Aktuálně.cz minimálně na 30 milionů korun. Bez započtení interiéru a rozsáhlých terénních úprav svažitého pozemku, které bývají velmi nákladné.

Stavbu si můžete prohlédnout. ZDE.

Na kopci poblíž lázní

Palasův dům stojí na stráni v Ludvíkově nedaleko lázní Karlova Studánka.

Hejtman a senátor Palas už více než rok odmítá doložit, kde na stavbu za desítky milionů korun vzal. A to i přesto, že je v podezření, že na takovou investici nemohl získat peníze legálním způsobem.

Zakázky vyschly

Právě interiéry veřejných budov a soukromých společností, spolu s úpravami venkovních ploch, veřejných areálů a prostranství, byly hlavním předmětem podnikání Intextu.

Firma dodávala vnitřní vybavení například do jednacího sálu magistrátu v Ostravě, hasičskému sboru Moravskoslezského kraje, zařizovala nábytkem divadla a muzea například v Ostravě a Olomouci.

Na stavbě Palasova domu však začal Intext pracovat právě v době, kdy dřívější příval veřejných zakázek opadl a firma se dostávala do problémů.

Bylo to kolem roku 2008, kdy se bývalý člen komunistické strany Jaroslav Palas vrátil do politiky, stal se za sociální demokraty hejtmanem Moravskoslezského kraje a vytvořil koalici s KSČM.

Jaroslav Palas

Jaroslav Palas

  • V letech 2002 až 2005 byl Jaroslav Palas ministrem zemědělství a dostal se do podezření, že pomohl podnikateli Tomáši Pitrovi k ovládnutí státního podniku Setuza
  • Případ vyšetřovala policie, ale nikdy nic Palasovi neprokázala. Na nátlak tehdejšího šéfa ČSSD však musel Palas z vysoké politiky odejít
  • V roce 2008 se vrací jako lídr moravskoslezské kandidátky ČSSD v krajských volbách, ve kterých sociální demokraté zvítězili, a bývalý komunista Palas prosadil koalici s KSČM
  • Na podzim 2010 kandiduje Jaroslav Palas na Bruntálsku do Senátu, přestože nedokáže věrohodně doložit, odkud má desítky milionů korun na nový dům v Jeseníkách
  • V té době začal také připravovat projekt na slučování krajských nemocnic ve spolupráci s firmou RGM Medical
  • Na podzim 2011 se začíná Palasovými majetkovými poměry zabývat Finančně analytický útvar ministerstva financí
  • Aktuálně.cz přináší informaci o tom, že zakázky na svém domě svěřil Palas také firmě Intext z Krnova, která je teď v konkurzu a dluží svým věřitelům přibližně 190 milionů korun
  • Dříve firma získávala desítky veřejných zakázek

"Vladislav Uličný měl dlouho dobré kontakty a dokázal si zajistit obrovské zakázky. Postupně je však začal ztrácet a firma šla ke dnu," uvedl pro Aktuálně.cz bývalý zaměstnanec Intextu, který v roce 2010 z firmy odešel, protože mu několik měsíců zaplatila jen část mzdy.

Dluhy živnostníkům i státu

Intext poškodil desítky firem i živnostníků, kteří pro něj pracovali, ale firma jim nikdy nezaplatila, přestože inkasovala za veřejné zakázky.

"Jsme na tom dost špatně, jedeme úplně na doraz," sdělil například Bohumír Ricka ze společnosti MSS Ostrava.

Už přes rok má firma u Intextu pohledávku za více než čtyři miliony korun. "Máme tak tak na výplaty."

Firma však podle údajů v insolvenčním rejstříku nedluží jen dodavatelům a obchodním partnerům, ale také státu.

České správě sociálního zabezpečení neodvedla pojištění za své zaměstnance v celkové výši 11 milionů korun, finanční úřad v Krnově vymáhá od Intextu téměř 6 milionů.

Palas? Nepamatuji se

Majitel Intextu Vladislav Uličný se odmítl k situaci vyjádřit. „Firma je v insolvenčním řízení a víc k tomu nemám co říct," sdělil v krátkém telefonickém rozhovoru.

Podle informací Aktuálně.cz je dvaasedmdesátiletý Vladislav Uličný vážně nemocný a také to potvrdil. "Můj zdravotní stav mi nedovoluje se o firmu dál starat. Věřím, že insolvenční řízení tu situaci vyřeší," odpověděl na otázku, jak je možné, že se Intext dostal do dluhů téměř 200 milionů korun.

Ani o zakázce pro hejtmana Palase nechtěl Uličný mluvit. "Zakázek jsme měli mnoho. Musel bych se podívat do záznamů ve firmě."

Rejstřík: Hejtman dluží 100 tisíc

Hejtman Jaroslav Palas nereagoval na žádost o stanovisko vůbec. Mobilní telefon nezvedal a na SMS neodpovídal.

"Pan hejtman je mimo Moravskoslezský kraj," řekla pouze mluvčí hejtmanství Šárka Vlčková na žádost o vyjádření zaslanou Palasovi na jeho elektronickou adresu v úřadu.

Podle údajů v insolvenčním rejstříku přitom Palas figuruje mezi těmi, kteří firmě Intext naopak dluží. Za blíže neupřesněnou dodávku zboží má Palas podle seznamu dlužníků Uličného firmě zaplatit rovných sto tisíc korun.

Na volební kongres v Brně na jaře Jaroslav Palas ještě přijel. Během krajské konference se v listopadu ani neukázal. Hejtmanem už nebude.
Na volební kongres v Brně na jaře Jaroslav Palas ještě přijel. Během krajské konference se v listopadu ani neukázal. Hejtmanem už nebude. | Foto: Ludvík Hradilek

Informace o Palasově stavbě, o které on sám mluví jako o rodinném domě, se poprvé objevily na podzim 2010 před senátními volbami. Jaroslav Palas tehdy kandidoval v Krnově, kde žije.

Přestože věrohodně nedoložil, jakým způsobem na stavbu domu získal peníze, u voličů ho to nepoškodilo a stal se senátorem.

Finančně analytický útvar ministerstva financí nyní požádal banky o veškeré informace týkající se Palasových účtů od roku 2007.

Hejtmanem už nebude

Podezření už poškodilo Palasovo postavení v ČSSD. Na víkendové krajské konferenci sociální demokraté z Moravskoslezského kraje rozhodli, že v krajských volbách budou mít příští rok jiného lídra.

Aféra kolem domu v Jeseníkách je další v Palasově politické kariéře. V letech 2002 až 2005 byl ministrem zemědělství a dostal se do podezření, že umožnil, aby se chemicko-potravinářský podnik Setuza dostal hluboko pod cenou do rukou podnikatele Tomáše Pitra.

Přestože tehdy z politiky úplně odešel, vybrali si ho sociální demokraté jako svou jedničku pro krajské volby v roce 2008. ČSSD tehdy vyhrála a v zastupitelstvu Moravskoslezského kraje vytvořila koalici s komunisty.

Své vlastní stranické kolegy však proti sobě Palas poštval na přelomu loňského a letošního roku způsobem, jakým připravoval sloučení všech krajských nemocnic do jedné instituce a její následnou privatizaci.

 

Právě se děje

Další zprávy