Firma spadající pod obranu se potichu zbavila bývalého špiona spojovaného s Babišem

Jan Horák Jan Horák
22. 9. 2022 18:00
Bývalý vrcholový zpravodajec Radek Musílek už nepůsobí ve službách státu. Jak zjistilo Aktuálně.cz, přišel o místo v dozorčí radě společnosti spadající pod ministerstvo obrany. Firma se zabývá obchodováním s vojenským materiálem. Musílek přitom v různých pozicích a službách pracoval pro státní aparát od 90. let. V minulosti se potkával s nynějším předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem.
Bývalý náměstek Úřadu pro zahraniční styky a informace pro operativní činnost Radek Musílek.
Bývalý náměstek Úřadu pro zahraniční styky a informace pro operativní činnost Radek Musílek. | Foto: Petr Horník / Borgis / Profimedia

Letos 31. května zasedala valná hromada státního podniku LOM Praha, jehož zakladatelem je ministerstvo obrany. Vlastníka zastupoval přímo ředitel firmy Jiří Protiva. Ten rozhodoval o obsazení dozorčí rady dceřiné společnosti LOM Praha Trade. Kontrolní orgán kompletně obměnil.

Podle zjištění Aktuálně.cz jeho rozhodnutí znamenalo, že o místo přišel sedmapadesátiletý Radek Musílek. Za sebou má působení v někdejší Službě pro odhalování korupce, Bezpečnostní informační službě a především v Úřadu pro zahraničí styky a informace, tedy rozvědce, kde řídil operativní činnost.

V dozorčí radě LOM Praha Trade seděl od listopadu 2019, kdy ho tam mateřská firma poslala v době působení Babišova ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO). Po necelých třech letech teď o místo přišel. Společnost zanesla změnu do obchodních listin koncem srpna. Pro tuto chvíli se Musílkova více než pětadvacetiletá éra služby pro stát uzavřela.

Přeji vám úspěch, psal Musílkovi Havlíček

"Personální změny včetně jmenování členů dozorčí rady jsou v gesci ředitele LOM Praha," řekla k Musílkovu odvolání mluvčí ministerstva obrany Natálie Forsterová. Více o důvodech jeho konce v podniku oficiálně zjistit nelze. Mluvčí LOM Praha Trade jen odkázal na vyjádření obrany. Ministryně Jana Černochová (ODS) na dotaz Aktuálně.cz nereagovala.

LOM Praha Trade se věnuje obchodu s náhradními díly bojových vrtulníků, jeho mateřská firma se zabývá opravami a modernizací letecké techniky. Současně organizuje teoretický i praktický výcvik leteckého i pozemního personálu. LOM Praha je nejdůležitější z pěti firem spadajících pod ministerstvo obrany.

Musílek ještě letos v lednu působil v jiné státní firmě. Byl členem dozorčí rady Palivového kombinátu Ústí, jenž se zabýval obnovou krajiny po těžbě uhlí a sanací ekologických škod. Firma spadala pod ministerstvo průmyslu a obchodu. V lednu zanikla po sloučení se státní firmou Diamo, jejíž náplň činnosti je podobná. Tím se naplnila i Musílkova role v dozorčí radě.

Na hospodaření Palivového kombinátu Ústí dohlížel Musílek od března 2020. Přivedl ho tam zásah dalšího představitele Babišova hnutí. Do funkce ho jmenoval tehdejší ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). "V této odpovědné funkci Vám přeji mnoho úspěchů," napsal Musílkovi do jmenovací listiny.

S Babišem se potkal kvůli Unipetrolu

Radek Musílek se s Andrejem Babišem poznal nejpozději před 21 lety. Jak už dříve upozornil server Neovlivní, byli spolu ve spojení při privatizaci petrochemického závodu Unipetrol. Musílek tehdy sloužil v ekonomickém odboru Bezpečnostní informační služby. Babišův holding Agrofert sice Unipetrol získal, později však od kontraktu ustoupil. Babiš firmu nikdy nepřevzal.

Na kariérní špici se dostal Musílek v době, kdy byl Babiš premiérem a Lubomír Metnar ministrem vnitra. Od května do srpna 2018 byl coby náměstek pro operativní činnost pověřený řízením rozvědky. Metnar mu úkol svěřil poté, co na základě auditu hospodaření postavil mimo službu ředitele úřadu Jiřího Šaška.

Audit vyústil v trestní oznámení, jehož autorem byl právě Musílek. Na jeho konci byla obžaloba Zdeňka Blahuta, který operativu rozvědky řídil před Musílkem. Blahut je obžalovaný z podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby, kterého se měl dopustit při nakládání s penězi služby během zpravodajských operací. Podle obžaloby způsobil škodu nejméně 10 milionů korun.

17 let v rozvědce

Musílek se na řádný vrchol v rozvědce nikdy nedostal. Tehdy nový ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v září 2018 rozhodl, že stálým ředitelem služby se stane Marek Šimandl. Za jeho vedení v lednu 2019 přišel Musílek nejprve o místo náměstka pro operativu, v létě téhož roku po 17 letech služby opustil rozvědku úplně.

Sídlo Úřadu pro zahraniční styky a informace v pražských Kobylisích.
Sídlo Úřadu pro zahraniční styky a informace v pražských Kobylisích. | Foto: ČTK

"Zpravodajské problematice rozuměl. Byl velmi dobrý operativec. Uměl si získat informační zdroje. Dokázal jít za lidmi, přesvědčit je a informace získat," popsal Musílkovy silné stránky už dříve pro Aktuálně.cz Karel Randák, který rozvědku řídil mezi lety 2004 až 2006. 

Randák coby náměstek služby Musílka v roce 2002 přijímal. Rozvědku vedl František Bublan, pozdější ministr vnitra za ČSSD a senátor. Podle zdrojů Aktuálně.cz z bezpečnostní komunity měl Musílek vedle citu pro zpravodajské operace také slabé stránky, jež spočívaly v konfliktní povaze a neochotě spolupracovat s partnerskými službami v zahraničí.

Konec Metnarovy chráněnkyně

Nedávné dění v dozorčí radě LOM Praha Trade dopadlo i na někdejší chráněnkyni Lubomíra Metnara Kateřinu Blažkovou. Ředitel mateřské firmy ji také odvolal z dozorčí rady. V době svého angažmá na obraně ji Metnar jmenoval náměstkyní pro správu a řízení organizací ministerstva obrany. Z rodinných důvodů funkci loni opustila, toto místo se posléze zrušilo.

Blažková pracovala pro Metnara už v době, kdy působil coby náměstek na vnitru. V roce 2013 tam ve dvaadvaceti letech nastoupila jako vedoucí jeho kanceláře. Když se stal Metnar v prosinci 2017 ministrem vnitra v první Babišově vládě, obratem z ní udělal vedoucí svého kabinetu. Po jeho odchodu na resort obrany ho Blažková následovala.

"Paní bývalá náměstkyně Blažková již na ministerstvu nepůsobí, je tedy logické, že odešla i ze všech s ministerstvem spojených pozic. Na základě této skutečnosti byla rovněž odvolána z dozorčí rady," vysvětlila mluvčí obrany Forsterová.

Na hospodaření LOM Praha Trade nově dohlíží náměstek ministerstva obrany pro správu majetku Filip Říha, manažerka právního oddělení mateřské firmy LOM Praha Henrieta Melicharová a dlouholetá vysoká úřednice resortu obrany Marta Kopecká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Nález čtyř mrtvých v Měšicích policie vyšetřuje jako trojnásobnou vraždu a sebevraždu

Policisté v pondělí našli v rodinném domě v Měšicích u Prahy čtyři mrtvé - dva dospělé a dvě děti. Případ vyšetřují jako trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu, jde zřejmě o rodinnou tragédii, řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

Policisté na místě zasahovali po 13. hodině po upozornění sousedů, kteří rodinu dlouho neviděli. Se vstupem do domu jim pomohli hasiči. "Uvnitř policisté nalezli čtyři osoby bez známek života - dva dospělé a dvě nezletilé děti. Podle předběžných zjištění se jedná o trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu," uvedla mluvčí.

Na místě jsou nyní kriminalisté a soudní lékař. "Byla nařízena soudní pitva, která určí přesné příčiny úmrtí všech osob," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Američan Snowden získal ruské občanství, patřičný dekret podepsal Putin

Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který před téměř deseti lety zveřejnil utajované informace o americké elektronické špionáži, získal ruské občanství. Patřičný dekret podepsal prezident Vladimir Putin, uvedly dnes tiskové agentury.

Devětatřicetiletý Snowden je jedním z více než sedmi desítek cizinců, kterým nyní úřady udělily ruské občanství. Výnos s jejich jmény byl zveřejněn na oficiálních vládních stránkách.

Edward Snowden je bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). V roce 2013 zveřejnil utajované informace tajných služeb, jež mimo jiné dokládaly, že rozvědky sbíraly telefonní záznamy týkající se milionů Američanů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy