Firma podnikatele Savova získala zakázku od CzechTrade. Podezřelý úspěch, zlobí se konkurence

Jiří Pšenička
3. 8. 2017 11:25
Jednou padouch, podruhé hrdina. Tak nějak vnímá český stát podnikatele Františka Savova. Byznysmen obviněný z rozsáhlých daňových podvodů získal veřejnou zakázku od státní agentury CzechTrade takovým stylem, že státní úředníci nenašli na projektu Savovova vydavatelství Mladá fronta jedinou mouchu.
František  Savov (vlevo)
František Savov (vlevo) | Foto: ČTK

Praha/Londýn - Trestně stíhaný podnikatel František Savov pobývající dlouhodobě na území Velké Británie se ocitl ve velmi svérázné situaci. Český stát jej na jedné straně označuje za podvodníka - kvůli údajnému krácení daní a praní špinavých peněz žádá jeho vydání do Česka, na straně druhé si ten samý stát nyní Savovovu firmu vybral za obchodního partnera. A to takovým způsobem, že konkurence mluví o neférovém jednání státních úředníků a podezřelém zvýhodňování Savovova byznysu.

Předmětem sporu je zakázka, kterou vypsala agentura pro podporu obchodu CzechTrade, spadající pod ministerstvo průmyslu řízené Jiřím Havlíčkem (ČSSD). Vypsané výběrové řízení se týkalo poskytování redakčních služeb pro internetový portál BusinessInfo.

Jde o čtyřletý kontrakt s maximální hodnotou 30,8 milionu korun (643 tisíc měsíčně). Za vítěze soutěže, v níž hlavním kritériem byla právě nabídková cena (v celkovém hodnocení měla váhu 60 %), bylo nakonec označeno Savovovo vydavatelství Mladá fronta.

To sice nabídlo až druhou nejnižší cenu (405 tisíc měsíčně), ale podařilo se mu výrazně zabodovat s kvalitou projektu. V této "soutěži krásy" totiž od hodnoticí komise získala Mladá fronta rovných 100 bodů, tedy maximální možný počet.

V její prospěch mohla hrát roli i skutečnost, že poptávané služby už agentuře CzechTrade poskytuje v současnosti. Obdobnou čtyřletou zakázku totiž získala již v roce 2013, kdy ministerstvo průmyslu řídil Martin Kuba z ODS. 

Savovově Mladé frontě se tímto způsobem podařilo přeskočit konkurenční vydavatelství Vltava Labe Media (VLM), které vlastní investiční skupina Penta. To nabídlo nejnižší cenu (324 tisíc měsíčně), ale její projekt získal od komise podprůměrné hodnocení (62 bodů).

"Podezřele zázračný úspěch"

Vydavatelství VLM považuje hodnocení státních úředníků za neférové a nedostatatečně zdůvodněné. Po neúspěšných námitkách se nyní rozhodlo soutěž napadnout u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Domnívá se, že CzechTrade postupoval v rozporu se zákonem.

"Navrhovatel je přesvědčen, že zadavatel dospěl k rozhodnutí o výběru dodavatele veřejné zakázky na základě ryze subjektivního hodnocení, jednoznačně favorizujícího účastníka Mladá fronta, a.s., na úkor navrhovatele a dalších dodavatelů," píše se v návrhu na zahájení řízení podaného na ÚOHS tento týden, jehož kopii má Aktuálně.cz k dispozici.

Michal Klíma, generální ředitel a předseda představenstva VLM, k tomu dodává, že výsledkem tendru se jím řízená firma cítí být "silně poškozena". Za podezřelé považuje především stoprocentní hodnocení projektu Mladé fronty u všech členů hodnoticí komise bez rozdílu. Bodování komise se podle něj jeví jako nevěrohodné.

"Každý nezávislý pozorovatel musí takový zázračný úspěch jednoho ze soutěžitelů považovat za nepravděpodobný a podezřelý," komentuje průběh soutěže Klíma a věří, že ÚOHS teď zjedná nápravu.

Státní agentura CzechTrade, řízená Radomilem Doležalem, se k průběhu zadávacího řízení a protestům soutěžících zatím vyjadřovat nechce.

"Agentura zásadně nekomentuje veřejné zakázky před jejich uzavřením. Veškeré informace o vámi zmiňované zakázce jsou v souladu se zákonem uveřejněny v profilu zadavatele a ve věstníku veřejných zakázek. Po ukončení zakázky bude zveřejněna úplná písemná zpráva," uvedl mediální zástupce státní agentury Štěpán Dlouhý.

Komentáře se vzdala i Savovova Mladá fronta. "Jednotlivé obchodní případy nekomentujeme," reagovala tisková mluvčí vydavatelství Pavlína Míčová.

S rozšířeným vyjádřením se vydavatelství ozvalo až několik hodin po zveřejnění článku. Uvádí v něm, že věc považuje za napadení výsledků regulérního výběrového řízení a hrubý zásah do veřejné soutěže. "Je to příliš průhledný pokus zvrátit její výsledek za cenu důkazně nepodloženého očerňování konkurence uváděním souvislostí, které nemají s průběhem této soutěže nic společného," píše doslova Mlada fronta v zaslaném stanovisku.

Nejisté vydání do Česka

Obviněný majitel Mladé fronty fronty František Savov, v minulosti vlastnicky spojovaný mimo jiné i se strojírenskou firmou Legios, pivovarem Samson či s nákladovým terminálem na pražském letišti, pobývá dlouhodobě v Londýně.

Česko usiluje o jeho vydání, aby mohl být vyslechnut a vyšetřování celého případu zahájené pod krycím názvem Octavian mohlo být dokončeno. V této kauze bylo vedle Savova obviněno dalších deset lidí z rozsáhlého krácení daní a z praní špinavých peněz. Podle kriminalistů se obvinění podíleli na neoprávněném vylákání nadměrných odpočtů DPH ve výši zhruba 770 milionů korun.

Česká republika žádá Velkou Británii o vydání už od roku 2014. Savov to ale odmítá, nevěří ve spravedlivý proces. "Určitě se nikde neskrývám a neprchám. Využívám jen možností, které mi dovoluje evropské občanství. Věřím, že mě Anglie nevydá," uvedl na podzim roku 2014 pro Český rozhlas.

Svou kriminalizaci připisuje miliardáři a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, který kromě jiného stojí za mediálním domem Mafra. V minulosti měl údajně Babiš Savovovi posílat výhrůžné esemesky, že ho zničí.

Loni londýnský soud zamítl Savovovo odvolání proti vydání a už to vypadalo, že se podnikatel na cestu k výslechu do vlasti skutečně vydá. Ovšem byznysmen už po vynesení rozsudku signalizoval, že využije všech právních prostředků, aby rozhodnutí zvrátil. 

"Z našeho pohledu se případ od loňska nikam neposunul, z Velké Británie jsme ve věci nabytí právní moci rozsudku dodnes nedostali žádné vyrozumění," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Pozn.: Zmíněné soutěže pořádané agenturou CzechTrade se zúčastnila i firma R Media, jejímž jediným majitelem je akciová společnost Economia, vydávající i internetový deník Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 43 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy