Firma ochraňuje státu strategické zásoby. Bez soutěže

Eliška Bártová Eliška Bártová
9. 2. 2010 5:45
Správa státních hmotných rezerv tají, kolik firmě za služby platí

Praha - Jedna ze strategických státních institucí, Správa státních hmotných rezerv, která spravuje zásoby pro případ krize, je opětovně v podezření z velmi neprůhledných praktik.

Aktuálně.cz už popsalo, že kvůli nekontrolovatelnému fungování správy tratí stát desítky milionů korun ročně. Nyní redakce objevila další případ, kdy tento úřad svěřil starost o surovinu používanou jako alternativní palivo v teplárnách firmě bez výběrového řízení. Za utajenou cenu.

Společnost Fobos Invest podle informací Aktuálně.cz skladuje pro Správu státních hmotných rezerv už pět let těžké topné oleje, neboli mazut. Zároveň má na starosti obměnu 41 tisíce tun zásob tohoto produktu - to znamená, že jej může prodávat a nakupovat.

Kromě toho, že firma Fobos Invest nebyla vybrána v tendru, navíc odmítá vedení správy hmotných rezerv sdělit, jakou částku firma za služby dostává.

Využít nabídky

Smlouvu na ochraňování strategické státní rezervy získala firma Fobos Invest v roce 2005. Podmínky jsou lukrativní: kontrakt je podepsán na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou jednoho roku.

Zásobníky na ropu v Nelahozevsi
Zásobníky na ropu v Nelahozevsi | Foto: MERO ČR, a.s.

Firmě přitom stačilo jen přijít za vedením správy hmotných rezerv s nabídkou, v žádném výběrovém řízení své kvality prokazovat nemusela.

"Správa využila nabídky společnosti Fobos Invest k ochraňování chybějícího množství těžkých topných olejů," uvedla mluvčí Správy státních hmotných rezerv Irena Široká.

Podle Správy úřad tehdy neměl dostatečnou kapacitu k naplnění potřebného objemu zásob a potřeboval nové sklady. Za této situace využil zákona, který úřadu umožňuje nevypisovat výběrové řízení.

O čí zájmy tu jde?

Jakou sumu firma za své služby od úřadu dostává, lze jen odhadovat. Správa totiž úzkostlivě tuto informaci tají.

Ačkoliv strategická instituce nejdříve přislíbila tento údaj poskytnout, později názor změnila.

"Ceny poskytované Správou za ochraňování bychom neradi zveřejňovali, a to z prostého důvodu: zveřejnění požadované informace totiž může zásadním způsobem ovlivnit ekonomické zájmy ČR a ve svém důsledku vést k navýšení finančních prostředků státu vynakládaných na tuto oblast," napsala v emailové reakci mluvčí úřadu.

Podle správy hmotných rezerv by zveřejnění ceny za tuto službu mohlo vyvolat tlaky dalších firem na zvýšení odměny. To by se však mělo stát jen v případě, že firma Fobos dostává od správy odměnu v nestandardní výši.

"Znovu upozorňujeme, že zveřejnění požadované informace může státu způsobit závažné škody," opakuje na urgence mluvčí a přidává i nepřímou hrozbu. "Správa by pak musela hledat cesty, jakým způsobem a na kom způsobenou škodu vymáhat."

Šlouf a Čuba

Zprávy o vlivu Miroslava Šloufa (dnes Zemanova strana SPO) na Správu státních rezerv se objevují dlouho
Zprávy o vlivu Miroslava Šloufa (dnes Zemanova strana SPO) na Správu státních rezerv se objevují dlouho | Foto: Ondřej Besperát

Každopádně zakázku na skladování a obměnu těžkých topných olejů bez soutěže získala firma, která nemá vlastní webový profil. Oficiální sídlo má v rodinné vile v pražském Suchdole, kde však kancelář firmy není.

Fobos Invest do roku 2008 patřil Josefu Kořénkovi. Ten dříve působil v několika společnostech s legendárním slušovickým agronomem Františkem Čubou a jeho rodinnými příslušníky.

Také pražská vila, oficiální sídlo firmy, patří muži, jenž s Čubovými podnikal. Čuba je nyní členem nové Zemanovy partaje, za níž stojí bývalý komunistický aparátčík a lobbista s ruskými vazbami Miroslav Šlouf.

Kde všude byl ředitel

Když už jsme u jmen, je v této souvislosti zajímavé, že ředitelem odboru majetku a infrastruktury Správy hmotných rezerv se v loňském roce stal Radoslav Mlýnek.

Jeho podnikatelská dráha se minimálně dvakrát potkala jak s majitelem firmy Fobos Invest, kteří získali od Správy zakázku bez soutěže, tak s Čubovými.

V roce 1995 totiž od majitele Fobosu Josefa Kořénka získal podíl a stal se jednatelem firmy Radhošť, kde jako společníci působili právě členové Čubovy rodiny.

O čtyři roky později získal Mlýnek od Kořénka další společnost - Kora Medica.

Záhy po těchto převodech skončily obě společnosti v konkurzu, respektive v exekuci.

Další záměry?

Firma Fobos Invest podle dostupných indicií v obchodech spojených se Správou hmotných rezerv vidí svou budoucnost.

V loňském roce totiž odkoupila od pardubického Parama čtyři staré zásobníky na ropu, které může použít k dalšímu skladování topných olejů.

Vyjádření k záměrům společnosti od současného majitele firmy, jenž vedení společnosti převzal po smrti Josefa Kořénka, se redakci nepodařilo získat.

Následník Petr Kořének navzdory urgencím na zaslané dotazy nereagoval.

 

Právě se děje

Další zprávy