Lékař nabídl léčbu za desítky tisíc. Že není uznaná, zamlčel

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
14. 7. 2014 5:30
Pacientka zaplatila za sérum s kmenovými buňkami 54 tisíc. Lékař ji ale zapomněl informovat, že jde o experiment. Nyní musí žena na operaci, pokus byl neúspěšný.
Foto: Thinkstock

Praha - V naději, že ji konečně opustí trýznivé bolesti při každém kroku, zaplatila Roswitha Siedeková lékaři 54 tisíc korun. Za peníze si pořídila dvě dávky moderní biologické léčby – séra s kmenovými buňkami. Pojišťovna totiž léčbu nehradí. Kýžený výsledek se ale ani po roce nedostavil.

"Při druhé kontrole mi pan doktor doporučil, abych se přece jen podrobila artroskopické operaci. A to v nemocnici, kde působí," popisuje pacientka svoje zkušenosti s takzvanou autologní biologickou léčbou artrózy. Kvůli strachu z operace si přitom původně léčbu pořizovala. Lékař jí sliboval, že se zákroku vyhne. To se ale nestalo, naopak si ještě pohoršila. "Zadlužila jsem se kvůli tomu," přiznává.

Místo toho teprve nyní zjišťuje, že není léčba kmenovými buňkami uznaná a ověřená. Klinické testy, které by doložily její účinnost a bezpečnost, se teprve chystají. "Tuto informaci jsem se od lékaře nedozvěděla," zlobí se pacientka. Na další kontrolu už se k němu proto nechystá.

Dungl: jsou to šarlatáni

Podobných případů se podle profesora pražské ortopedie v Nemocnici Na Bulovce Pavla Dungla najdou desítky. Pacienti se ozývají z celého Česka.

"Takzvaná autologní biologická léčba artrózy je totiž šarlatánská metoda. Není klinicky testovaná a nefunguje. Hlavním smyslem je vybírat od lidí nekontrolovatelně peníze," tvrdí uznávaný lékař a místopředseda České společnosti pro ortopedii a traumatologii pohybového ústrojí.

Ortopedická společnost už proto na svém webu vyvěsila varování. "V odborné literatuře nejsou dostupné studie, které by prokazovaly, že tato léčba vede k regeneraci kloubní chrupavky. Na základě současného stupně poznání rozhodně nejde o postup lege artis," píše se ve výzvě, pod kterou je podepsán vědecký sekretář společnosti Jiří Běhounek.

Současně ortopedové vyzvali ministerstvo zdravotnictví, aby se problémem zabývalo. Ministrův náměstek pro zdravotní péči Josef Vymazal deníku Aktuálně.cz potvrdil, že bude situaci řešit.

"Ministerstvo zdravotnictví obdrželo od České společnosti pro ortopedii a traumatologii na toto téma podnět, kterým se intenzivně zabývá," uvedl Vymazal.

Pacient musí vědět, že jde o experiment

Podle profesora Dungla lékaři nutí pacienty, aby podepisovali dokument, který jim znemožní jakoukoliv obranu. "Lidé se zavazují, že když jim metoda nepomůže, nepůjdou si stěžovat. Nebudou chtít zpátky ani peníze," popisuje lékař. Později se podle něj zklamaní pacienti nahromadí v čekacích listinách na endoprotézy. "To by se v žádném právním státě stát nemohlo. Jenom u nás," hodnotí situaci Dungl. Se stejnými zkušenostmi se prý svěřují pacienti i Janě Petrenko z Koalice pro zdraví.

Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála se ale pacienti přece jen bránit mohou. Zvlášť pokud je ošetřující lékař neinformoval o tom, že není metoda úředně uznaná a řádně klinicky otestovaná. "V takovém případě tady šance na obranu je," říká Dostál.

Lékař je totiž podle něj povinen pacienta o veškerých perspektivách léčby poučit. "Platí to i pro metody, které jsou lékařem vnímány jako alternativa. Odborník musí pacienta poučit, že jde o metodu experimentální. Musí přitom zmínit všechny přínosy a rizika, které daná metoda má, a musí přitom vycházet z ověřených zdrojů," podotýká právník.

Jeden kloub - 35 tisíc

Pokud to neudělá, hrozí mu za porušení zákona pokuta půl milionu korun – a to od orgánu, který zdravotnické zařízení zaregistroval, například od kraje. "Kromě toho má pacient možnost vymoci odškodnění. Lékař jednal protiprávně a plně odpovídá za škodu," připomíná Dostál.

Společnost CellThera, která přes své smluvní lékaře komerční využití kmenových buněk nabízí, skutečně přiznává, že metoda není dostatečně ověřená. "Ano, klinická studie se teprve chystá," řekla pracovnice informační linky pro pacienty. Léčbu proto podle ní nehradí ani zdravotní pojišťovny. "Plně si ji platí pacient. Jeden kloub stojí 35 tisíc. Potom každý další 15 tisíc," upřesnila informace.

Podle spolumajitele společnosti Jaroslava Michálka se přesto jakási případová studie konala. A přinesla skvělé výsledky. "Ze závěrů studie vyplývá, že biologická léčba osteoartrózy vlastními buňkami tzv. stromální vaskulární frakce z tukové a pojivové tkáně přináší skutečně převratné výsledky. Léčba přináší reálné zlepšení stavu poškozeného kloubu a zmírnění obtíží, a to v podstatě bez rizik pro pacienta," řekl v minulosti serveru Trendyzdraví.cz Jaroslav Michálek. 

Pojišťovna: neověřenou metodu nezaplatíme

Studii podle něj vedl tým českých vědců a lékařů v letech 2010 až 2013, odborníci testovali léčbu kmenovými buňkami u více než 1100 pacientů se středně pokročilým až závažným stupněm artrózy velkých kloubů. U téměř osmdesáti procent pacientů se podle Michálka potíže zmírnily.

Společnost CellThera také na svém webu připomíná, že je držitelkou povolení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Podle mluvčí ústavu Lucie Šustkové se ale úředníci při udělování registrace nezabývají tím, jestli je daná léčebná metoda účinná. Povolují firmě jen biologický materiál používat – tedy získávat ho, zpracovávat, vyšetřovat, skladovat a distribuovat. "Ústav neschvaluje lékařské postupy ani léčebné metody, to nespadá do jeho kompetence," vysvětluje Šustková.

Všeobecná zdravotní pojišťovna léčbu hradit odmítá. "Jde o metodu, při které nebyl proveden dostatek klinických studií, zvláště pak takových, které by vyhovovaly zásadám medicíny založené na důkazech, které by jednoznačným způsobem prokazovaly přínos léčby pro kloubní chrupavku a současně specifikovaly možná rizika léčby či její vedlejší účinky," píše se ve stanovisku pojišťovny, pod kterým je podepsána ředitelka Odboru kontroly a revize zdravotní péče Zdeňka Kučerová.

 

Právě se děje

Další zprávy