Firma musí vrátit majetek SSM, který koupila pod cenou

Tomáš Fránek
29. 7. 2008 14:15
Ústavní soud zamítl stížnost kvůli pozemkům na Moravě

Brno - Smlouvy, jimiž byl pod cenou převeden bývalý svazácký majetek do soukromých rukou, jsou neplatné.

V jedné z mnoha kauz, kdy byl před lety takto rozprodán majetek v řádu stovek milionů korun, to nyní - a vůbec poprvé - potvrdil i Ústavní soud.

Odmítl totiž stížnost firmy Alcredo, která nemovitosti získala před třemi lety za podezřelých podmínek od likvidátora fondu Pavla Žáka.

Právě Alcredo patří mezi firmy, které z transakcí s bývalým svazáckým majetkem získaly nejvíc. Už na začátku letošního roku Nejvyšší soud například rozhodl, že firma nezíská exsvazácké pozemky v okolí Prahy.

Prodej majetku Socialistického svazu mládeže prověřovala také policie. Vyšetřovatelé zjistili, že Žák prodal pod cenou desítky budov a pozemků po celé republice. Škodu spočetli na čtvrt miliardy korun.

Policie někdejšího likvidátora a jeho dva spolupracovníky za pochybné hospodaření ve fondu obvinila. Soud ještě nezačal.

Porušili jste práva

Firma se snažila u Ústavního soudu změnit verdikty soudů ze severu Moravy a také Nejvyššího soudu. Už ty rozhodly, že smlouvy, které uzavřelo Alcredo s Žákem o převodu bývalých svazáckých pozemků v Bludovicích, jsou neplatné.

Podle nich neměl bývalý likvidátor fondu oprávnění majetek prodávat dříve, než převody potvrdila Poslanecká sněmovna.

Alcredo ve stížnosti Ústavnímu soudu uvedlo, že bylo porušeno právo na spravedlivý proces. Žák podle firmy mohl majetek prodávat, zákon porušen nebyl.

Senát Ústavního soudu vedený Jiřím Muchou však nezjistil v předchozích verdiktech jakékoliv pochybení nebo porušení práv firmy.

Žákova láce

Kvůli navracení bývalého majetku Socialistického svazu mládeže podalo ministerstvo financí přes sto žalob.

Policejní vyšetřování transakcí se svazáckým majetkem ukázalo, že všechny prodeje se uskutečnily podle stejného scénáře.

Pro příklad: likvidátor Žák jen chvíli předtím, než měl podle zákona fond zaniknout, prodal bývalou tiskárnu SSM v Přerově firmě T-report (nyní Alcredo). Cena byla 53 tisíc korun, skutečná hodnota budovy se přitom odhaduje na miliony.

Podle NKÚ pak byl jedním z nejmarkantnějších případů nevýhodného postupu likvidátora Fondu dětí a mládeže prodej hotelu Belária Hradec nad Moravicí.

Cena hotelu s kapacitou 163 lůžek, bazénem, saunou, víceúčelovou halou a vlastní čistírnou odpadních vod byla podle kontrolorů minimálně sedmdesát milionů korun. Likvidátor ale hotel prodal za pouhých dvacet čtyři a půl milionu.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy