Firma lobbisty Jindry krátila daně fiktivní reklamou

ČTK ČTK
11. 11. 2010 8:15
Firma účtovala neexistující reklamu na dresech sportovců, včetně Kateřiny Neumannové
Jako nosič fiktivní reklamy posloužil i dres Kateřiny Neumannové - ilustrační foto
Jako nosič fiktivní reklamy posloužil i dres Kateřiny Neumannové - ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Sportovní agentura lobbisty Josefa Jindry Kentaura uměle zvyšovala své výdaje tím, že fakturovala neexistující reklamu na dresech sportovců své stáje.

A to včetně své největší hvězdy, olympijské vítězky v klasickém lyžování Kateřiny Neumannové. Sportovci o tom ale nevěděli. O případu napsaly Hospodářské noviny.

Obchodní ředitel firmy Petr Šperka byl proto za pražským městským soudem letos v květnu nepravomocně odsouzen k šesti letům vězení za krácení daně. Soud spočítal, že způsobil státu škodu celkem 25 milionů Kč, zjistil deník.

"Byl opravdu odsouzen za zvlášť závažný zločin zkrácení daně," potvrdila mluvčí soudu Martina Lhotáková. "Trest zní: šest let vězení a zákaz výkonu funkcí statutárních orgánů také po dobu šesti let," upřesnila.

Fiktivní faktury

Podle rozsudku, který má deník k dispozici, Šperka do účetnictví zanesl faktury za fiktivní reklamu.

"V úmyslu zkrátit daňovou povinnost nechal zahrnou do účetnictví od roku 2000 do roku 2003 faktury za reklamu smluvních partnerů prostřednictvím známých sportovců, jako jsou Kateřina Neumannová, Kamila Rajdlová či Michal Vabroušek. A to zejména tvorbou log a dalších propagačních materiálů či návrhy veřejných vystoupení, ačkoliv věděl, že zdanitelná plnění neproběhla," stojí v rozsudku. Sportovci prý o zneužití svých jmen nevědí.

Fiktivní faktury pomohly dramaticky snížit daně společností, které Šperka zastupoval. Jako obchodní ředitel Kentaury způsobil státu škodu skoro devět milionů, jako jednatel firmy Destina 3,2 milionu a jako obchodní ředitel firmy Bolider přes 12 milionů korun.

Jindra, někdejší přítel Neumannové, se podílel i na organizování lyžařského šampionátu v Liberci, za nímž zůstaly milionové dluhy. Naposledy Jindra figuroval v armádní aféře, v níž údajně dojednával provize za přidělení stamilionové veřejné zakázky zbrojařské firmě Patria.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy