Nic pro nás nedělali, diví se "partneři" Liglassu. Blízko k firmě má hledač pokladů Gänsel

Jakub Zelenka Kateřina Frouzová Petr Lukáč Michael Švec Jakub Zelenka, Kateřina Frouzová, Petr Lukáč, Michael Švec
Aktualizováno 18. 7. 2017 9:28
Firma Liglass Trading se chlubila v době, kdy usilovala o obrovskou smlouvu na výstavbu vodních elektráren v Kyrgyzstánu, partnerstvím s prestižními českými společnostmi. Zná ji však jen jedna z nich - Povodí Labe, která naopak má poskytovat konzultace Liglassu. Zatím se tak ale nestalo. ČVUT či Povodí Vltavy firmu neznají.
Areál firmy Liglass
Areál firmy Liglass | Foto: Tomáš Tesař

Praha - K české společnosti Liglass Trading CZ, která má investovat miliardy v Kyrgyzstánu, se nehlásí většina institucí, jimiž se firma ještě před pár dny chlubila na svých webových stránkách. Nyní je její internetová prezentace v rekonstrukci a bez informací.

Firma v době, kdy se ucházela o dohodu s Kyrgyzstánem, uváděla spolupráci s prestižními tuzemskými společnostmi, často s majetkovým podílem státu - s ČEZ, Povodím Vltavy, Povodím Labe či renomovaným ČVUT

Aktuálně.cz prověřilo, jak jsou tyto vazby pevné. A ukázalo se, že společnost Liglass až na výjimky její údajní partneři neznají. "Nemáme vůbec informaci, že bychom s nimi byli partnery," řekla mluvčí ČVUT Andrea Vondráková.

Spojení popírá i další organizace. "Povodí Vltavy s firmou Liglass Trading nikdy nespolupracovalo a uvedená firma žádnou činnost pro státní podnik Povodí Vltavy neprováděla," odpověděl na dotazy mluvčí firmy Hugo Roldán.

Jednou z mála partnerských společností, které Liglass Trading znají, je Povodí Labe. "Pro nás nedělali, myslím si, nikdy. Máme s nimi uzavřenou poradenskou smlouvu, ale na to, že my budeme radit jim," upozornil Marián Šebesta, generální ředitel Povodí Labe.

Kontrakt je asi dva měsíce starý. Liglass zatím o konzultace nepožádal.

Na pochybnosti kolem referencí reagoval jednatel firmy Liglass Trading Michael Smelík jen stručně: "Nevím, která firma co popřela. Například s Povodím Labe máme konzultační smlouvu."

Lobbing z Hradu

Hrad, který společnost kyrgyzským úřadům doporučoval, si za svou podporou stojí. "Ve výběrovém řízení (v Kyrgyzstánu) byly všechny otázky obsaženy a firmou zodpovězeny. V opačném případě by asi nemohla firma uspět. Doporučoval jsem ji, neboť firma je česká. A na rozdíl od vás mi to přišlo logičtější než podporovat firmu z Indie," vyjádřil se pro Aktuálně.cz kancléř Vratislav Mynář.

Hrad navíc argumentuje, že když Mynář firmu neznal, nemohl v obchodu mít vlastní zájmy.

Podpora přišla i z ministerstva průmyslu

Pražský hrad ovšem nebyl jediný, kdo firmě Liglass Trading v Kyrgyzstánu pomáhal. Již vloni v srpnu společnost podpořilo i ministerstvo průmyslu a obchodu. Redakci to potvrdil mluvčí úřadu Fratišek Kotrba.

"Na úrovni náměstka pro zahraniční obchod vystavilo ministerstvo doporučující dopis, který byl dne 2. 8. adresován zástupci agentury pro podporu investic při Ministerstvu hospodářství Republiky Kyrgyzstán. O doporučení požádal za firmu Liglass Trading CZ její jednatel Michael Smelík," napsal mluvčí Kotrba. 

Aktuálně.cz se pokusilo náměstka Vladimíra Bärtla v pondělí kontaktovat, na telefonát ani SMS však nereagoval.

Úřad doporučující dopis označuje za běžnou metodu, kterou v zahraničí pomáhá českým firmám. Jak Kotrba zdůraznil, Česko v srpnovém dopisu upozornilo na zájem Liglassu o tendr v oblasti energetiky. Na otázku, jak a zda si ministerstvo ověřilo finanční možnosti Smelíkovy firmy, Kotrba řekl, že si účastníky tendru prověřoval Kyrgyzstán.

Starý web společnosti Liglass Trading CZ, která se podílí na smlouvě za několik miliard na dostavbu vodních elektráren.
Starý web společnosti Liglass Trading CZ, která se podílí na smlouvě za několik miliard na dostavbu vodních elektráren. | Foto: Aktuálně.cz

"Předpokládáme, že kyrgyzstánské instituce, které zajišťovaly tendr, si všechny potenciální zájemce z tohoto pohledu prověřovaly, a kdyby byly shledány pochybnosti, tak by se to projevilo ve výsledcích tendru," napsal mluvčí ministerstva.

Kyrgyzské ministerstvo zahraničí vydalo varování

Pochybnosti má i kyrgyzská strana. Kauze se na základě upozornění Aktuálně.cz intenzivně věnují i média v této středoasijské zemi. Tamní ministerstvo zahraničí totiž už v březnu varovalo resort hospodářství, že firmu Liglass v českých byznysových kruzích nikdo nezná.

Diplomaté také podotkli, že společnost na svých stránkách informuje o uskutečněných projektech na Slovensku, v Itálii, ve Velké Británii nebo o spolupráci s Čínou. "Jenže velvyslanectví Kyrgyzstánu v Rakousku nedokázalo najít ani jeden fakt, který by potvrzoval úspěšnou realizaci investičních projektů v zahraničí," stojí v diplomatické zprávě.

S Liglassem je spojený i hledač pokladů Gänsel

Kolem Liglass Trading se navíc vyskytují jména, která jsou známá spíše v jiných souvislostech. Patří k nim Helmut Gänsel, potomek sudetských Němců, který za poslední desítky let vynaložil miliony na hledání takzvaného štěchovického pokladu. Několik stovek beden s cennostmi se podle hledačů nachází někde na pravém břehu Vltavy pár kilometrů od Prahy. 

Hledač pokladů Gänsel figuruje spolu s jednatelem Michaelem Smelíkem z firmy Liglass Trading v několika firmách. Má vlastnit podíl 28 procent v hodnotě zhruba sedmi milionů dolarů v americké firmě Gänsel Mining & Energy, v té samé společnosti figuruje i Smelík s 27 procenty.

Oba podnikatelé jsou pak společně ještě zapsáni v podnicích L.D.I.-CZ a MZK Service. Tyto firmy také Liglass Trading uváděl na svých starých webových stránkách v záložce o investicích. 

Na svých osobních stránkách o sobě Gänsel uvádí, že je "majitel zlatých dolů v Jižní Americe (v Bolívii firma Gaensel Gold Mines), potom majitel stříbrných dolů v Montaně v USA". Kontaktovat se jej Aktuálně.cz nepodařilo.

 

Právě se děje

Další zprávy