Firma hlídá nouzové zásoby nafty, na daních dluží stamiliony

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
2. 10. 2014 5:30
Z účtů české pobočky německé firmy Viktoriagruppe údajně zmizely peníze. Protikorupční policie už má na stole trestní oznámení, kauzou se bude zabývat i vláda.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Český stát si nechává zhruba sedminu nouzových zásob paliva skladovat v nádržích soukromé firmy, která má údajně prázdné účty a státní pokladně dluží 350 milionů korun. Nezaplatila daně a manko vůči státu má i na takzvaných rotačních zásobách nafty a benzinu - tedy na palivu, které se pravidelně obměňuje.

Jak zjistil online deník Aktuálně.cz, stamilionovým dlužníkem je česká pobočka německé firmy Viktoriagruppe, která pohonné hmoty skladuje na základě deset let starých smluv se Správou státních hmotných rezerv. Případem se bude zabývat vláda a také protikorupční policie.

Na to, že se společnost ocitla v potížích a nemá z čeho hradit své závazky, přišli úředníci z Generálního finančního ředitelství. Když před měsícem chtěli nechat zmrazit dlužné firemní peníze v bance, narazili jen na vyluxovaná konta. Podali proto trestní oznámení kvůli podezření z daňového podvodu a možného vytunelování firmy.

Mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej se však zatím k případu odmítá vyjadřovat a o zjištění svých lidí nechce s odkazem na povinnou mlčenlivost hovořit ani šéf finančního ředitelství Jiří Žežulka. Že se ale na policii jeho úřad obrátil, si deník Aktuálně.cz ověřil ze dvou na sobě nezávislých zdrojů.

O citlivou kauzu už se navíc zajímají i politici. Na středečním zasedání vlády informoval ministry předseda správy hmotných rezerv Pavel Švagr v utajeném režimu o tom, co se děje. A na další schůzi příští týden by pak měl kabinetu předložit podrobnou zprávu. 

"Požádal jsem pana Švagra, ať o aktuálním vývoji podá vládě informaci. Řešení je v jeho kompetenci a ředitel Švagr se mu aktivně věnuje. Celá kauza jen potvrzuje neuvěřitelný nepořádek, nesystémovost a chaos, které na správě rezerv v minulosti panovaly," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Jeho stranický kolega z ČSSD a ministr průmyslu Jan Mládek, pod něhož správa rezerv spadá, na dotazy k případu zatím neodpověděl.

Jednáme, zatím bez výsledku

Zástupci firmy Viktoriagruppe nyní se státními hmotnými rezervami intenzivně jednají, jak stamilionový dluh vyrovnat. Podle informací Aktuálně.cz v uplynulých dnech proběhlo pět schůzek mezi vedením správy a šéfem českého odštěpného závodu Lubomírem Novotným. Podnikatel schůzky potvrdil, podrobnosti však neuvedl.

"Řešíme nějaké záležitosti, ale nevím, nakolik o tom mohu mluvit. Naše firma se snaží řešit každou situaci," řekl Lubomír Novotný. Neupřesnil ale, jak je možné, že firma s několikamiliardovým obratem najednou nemá žádné peníze.

Na jednání se státem údajně měly zaznít dvě konkrétní varianty řešení: insolvence, která by vzhledem ke splatnosti faktur mohla být vyhlášena ve druhé polovině října, anebo vstup investora.

Německá celní hlídka

Viktoriagruppe dluží státu podle informací z důvěryhodného zdroje ze státní správy až 150 milionů na DPH, 120 milionů na spotřební dani a dalších více než 80 milionů správě hmotných rezerv jako vypořádání v rámci rotačních zásob. Podle informovaných zdrojů by však stát mohl celkem přijít až o 600 milionů korun.

Finanční a celní správa navíc upozornily na další riziko: firma skladuje více než tři čtvrtiny svěřených českých zásob v sídle centrály v bavorském Kraillingu a podle českých úřadů tak může hrozit ztráta dalšího paliva. Požádaly proto německé celníky, aby sklady v Kraillingu nepřetržitě hlídali.

Pokud by i přesto benzin a nafta z českých státních zásob zmizely, nebyla by podle mluvčího státní správy hmotných rezerv Jakuba Linky ohrožena energetická bezpečnost státu. Česko by i nadále mělo dost zásob na povinné tři měsíce. "Nouzové zásoby ropy a ropných produktů by neklesly pod limit devadesáti dní, které nám ukládá nařízení EU," ubezpečuje Linka.

Odmítl přitom uvést, kolik přesně pohonných hmot Viktoriagruppe pro Česko skladuje. Podle dřívějších informací médií se jedná o zhruba patnáct procent všech českých zásob nafty. Většinu tuzemského paliva pak drží ve svých zásobnících státní podnik Čepro.

Problémový obchodní partner

Se společností Viktoriagruppe nejsou potíže poprvé. Správa hmotných rezerv ji řešila naposledy letos v létě. Koncem července při kontrole skladů v Kraillingu pracovníci správy zjistili, že chybí asi 700 tisíc litrů nafty. Firma dostala půlmilionovou pokutu a sklady doplnila.

Kontrakt s Viktoriagruppe běží od roku 2004. Smlouvu postupně doplnilo čtrnáct dodatků. V minulosti se navíc spekulovalo o nejasné vlastnické struktuře firmy.

Podle deníku MF Dnes existovalo podezření, že je Viktoriagruppe propojená s lidmi kolem ruského ropného gigantu Lukoil, jehož zájmy v Česku zastupuje Martin Nejedlý, nynější poradce prezidenta Miloše Zemana. Viktoriagruppe však propojení s Lukoilem odmítla.

Sám Nejedlý je přitom rovněž dlužníkem správy hmotných rezerv. Stát po Nejedlého firmě Lukoil Aviation Czech neúspěšně vymáhá 27 milionů korun jako pokutu za nevrácený letecký petrolej, který Nejedlého firma odebrala v roce 2009.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

před 52 minutami

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy