Firemní akce na Karlově mostě asi nebude

redakce DOM, čtk
29. 8. 2006 17:30
Praha - Pražský magistrát zakázal firmě Luis Vuitton úplně uzavřít Karlův most. Firemní oslava, která tu měla proběhnout, tak možná vůbec nebude.
Foto: Aktuálně.cz

Podmínky, které pražská městská rada firmě určila, totiž zřejmě budou pro pořadatele nepřijatelné.

"Pořadatelé obdrží nabídku náhradních lokalit, kterou se budou zabývat," řekl ČTK mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Podle něj to bude několik míst v centru Prahy. Podle informací ČTK to jsou jiné mosty a nábřežní ulice.

Most se zavírat nebude

Na Karlově mostě se mělo uskutečnit slavnostní zakončení prestižní jízdy veteránů z Budapešti přes Rakousko do Prahy. Podle původního povolení měl být most v sobotu a v neděli 9. a 10. září na několik hodin uzavřen.

Vyvolalo to vlnu kritiky. Už od 6. září měl být na mostě omezen průchod kvůli výstavbě dekorace.

Městská rada dnes ale uvedla, že most uzavřen nesmí být. Zábor památky by se navíc mohl podle verditku uskutečnit jen v den slavnosti, tedy 9. září.

"V průběhu celé akce bude zabezpečena průchodnost Karlova mostu," citoval odpoledne Wolf usnesení, které radní přijali jednomyslně na návrh primátora Pavla Béma (ODS). Další podmínkou města pro konání akce byla ta, že stavbou stanů nebude Karlův most poškozen.

"Karlův most je jedinečným symbolem Prahy. Patří Pražanům i návštěvníkům metropole. Nelze jej ani prodat, ani komukoli bránit v přístupu na něj. V tomto případě byla tato hranice překročena," uvedl Bém.

Na mostě měl stát obří stan

Stanovisko pořadatelů k dnešnímu jednání se ČTK nepodařilo získat. Podle informací z diskuse by však pořadatelé nedokázali slavnost za podmínek stanovených radou zorganizovat.

Nájemní smlouvu na most uzavřela s pořadateli Technická správa komunikací (TSK), zábor povolil úřad Prahy 1. Podle mluvčího radnice první městské části Jana Šlajse by se nyní TSK měla s organizátory dohodnout na zrušení nájemní smlouvy. "My pak zrušíme rozhodnutí o záboru," řekl ČTK Šlajs.

Ke kritikům uzavírky mostu patřili mimo jiné ministr kultury Vítězslav Jandák, někteří senátoři, pražští politici i cestovní kanceláře. O osud mostu se kvůli akci obával památkář Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu, který spolupracuje na plánované opravě památky.

Postavit na mostě konstrukci stanu, která má být údajně 300 metrů dlouhá a skoro čtyři metry vysoká, by podle něho bylo riskantní. Například při poryvu větru by stan mohl most se sochařskou výzdobou poničit a mohla by vzniknout nevratná
škoda, řekl ČTK Šefců.

Veteráni pojedou do Prahy z Budapešti přes Rakousko. Budou končit na Hradčanském náměstí. Z jízdy vznikne film, který se bude podle pořadatelů vysílat po celém světě.

 

Právě se děje

Další zprávy