Finské děti patří k nejchytřejším. Učí se přitom málo a přestávka tu trvá půl hodiny

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 8. 6. 2019 19:04
Finsko bere školní vzdělávání nesmírně vážně, hovoří o něm nejen jako o prostředku, jak zvládnout výzvy budoucnosti, ale i jako o základní podmínce pro přežití lidského rodu. Profese učitele je tu nesmírně ceněná a žádaná, svojí prestiží se pohybuje na úrovni právníků či lékařů. Jak je možné, že když mají Finové jedno z nejkratších vyučování na světě, skoro nejméně úkolů a nejdelší přestávky, patří ve srovnávacích žebříčcích k nejlepším? Odpovědi se snažili na konferenci v českém Senátu poskytnout finští specialisté na vzdělávací systém. A také vyvrátit několik mýtů, třeba že zrušili předměty a známky. Zde jsou jejich hlavní recepty.
Foto: Shutterstock.com

Školka připraví na školu a nepropadá se

K povinné devítileté školní docházce děti nastupují až v sedmi letech, dříve to podle finských psychologů vzhledem k nevyzrálosti nemá cenu. Výjimečně a po absolvování testů mohou jít do školy o rok dříve či o rok později. Školka je nicméně velmi pečlivě připraví na školu a vzdělávání, nejde jen o prosté hlídání dětí. 

Během základní školy dítě nepropadá, pouze na konci povinné docházky jdou slabší žáci do desáté třídy. Žáci se speciálními potřebami mohou absolvovat i jedenáctou třídu.

 

Právě se děje

Další zprávy