Finanční útvar loni zajistil rekordních 5,5 miliardy korun. Více než za předešlé dva roky dohromady

Domácí Domácí
Aktualizováno 11. 3. 2016 11:09
Finanční analytický útvar ministerstva financí (FAÚ) vloni zajistil z podvodných transakcí 5,54 miliardy korun. Objem zajištěných prostředků spojených s korupčním jednáním, praním špinavých peněz, daňovými podvody či financováním terorismu tak byl rekordní a o téměř 360 milionů vyšší než za předešlé dva roky dohromady.
Finanční analytický útvar spadá pod ministerstvo financí. (Ilustrační foto)
Finanční analytický útvar spadá pod ministerstvo financí. (Ilustrační foto) | Foto: Branislav Račko/Economia

Praha - Finančnímu analytickému útvaru (FAÚ) se loni podařilo z podvodných transakcí zajistit částku 5,54 miliardy korun. Částka peněz, které jsou spojené s korupčním jednáním, praním špinavých peněz, daňovými podvody či financováním terorismu, dosáhla svého rekordu. FAÚ zajistil o 360 milionů více než za předešlé dva roky.

V minulém roce přijal útvar celkem 2963 oznámení o podezřelých obchodech. Ve 514 případech útvar podal trestní oznámení. U 294 z nich finanční prostředky zablokovali. „Vážím si toho, že útvar vykazuje trvalé zlepšování ve všech měřítkách své činnosti, včetně úspěšnosti v odhalování karuselových podvodů či množství zajištěných peněz,“ komentoval ministr financí Andrej Babiš.

Jen podvodníkům s DPH se podařilo exekučně zabavit bezmála miliardu korun. Všechny vybrané peníze jsou vráceny zpět do státního rozpočtu.

Úspěšnosti FAÚ v odhalování a šetření podvodů napomáhá úzká spolupráce s Finanční správou, Celní správou a policií. Základní kámen proti praní špinavých peněz tvoří banky spolu s FAÚ.

Mezi největšími kauzami, které se FAÚ loni podařilo odhalit, byl případ podvodů v krajské nemocnici, kdy zahraniční dodavatel zaslal dvěma českým firmám 26 milionů korun s nejasným podílem na dodávce, nebo personálně propojené společnosti, které si pravidelně nárokovaly neoprávněné nadměrné odpočty DPH o celkové výši půl miliardy korun. Majetek ve výši 100 milionů útvar zabavil také organizované skupině, která se podílela na daňových podvodech v oblasti reklamy a praní špinavých peněz.

 

Právě se děje

Další zprávy