Finále debat: Kandidáti řešili drncání aut i recitovali

Domácí Domácí
11. 1. 2013 1:00
Poslední klání všech devíti prezidentských kandidátů jsme sledovali online přímo z místa
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Poslední velkou šanci oslovit najednou statisíce voličů měli ve čtvrtek večer všichni kandidáti na prezidenta. Devět uchazečů a uchazeček o nejvyšší post se utkalo v televizní debatě, kterou Česká televize vysílala na prvním i zpravodajském kanálu.

Na rozdíl od předchozích debat trojic kandidátů panovala tentokrát v sále vzrušená atmosféra a lidé hlasitě a velmi živě, ať souhlasně či nesouhlasně, reagovali nejen na slova kandidátů, ale i na projekci na plátně.

Kandidáti na rozdíl od svých počátečních debat působili uvolněně a bez nervozity. Debata tentokrát neměla dominantní osobnost, neboť hodiny všem přísně odměřovaly čas a všichni účastníci boje o Hrad šli do odpovědí skutečně naplno.

Redakce Aktuálně.cz byla přímo na místě v pražském Kongresovém sálu a sledovala debatu živě. Přečtěte si online reportáž.

Superdebata končí zpěvem národní hymny Kde domov můj. V sále všichni lidé povstali, na televizní obrazovce ji poctivě překládá tlumočnice do znakové řeči. "Přeji vám šťastnou ruku, je to vaše volba a všem vám děkuji," uzavírá Václav Moravec.

Závěrečná slova kandidátů. "Za Přemyslovců bylo v českých zemích dobře, tak pojďte pomoci dostat Přemysla na Hrad!" zvolal například Přemysl Sobotka. "Přijďte k volbám," řekl jen Miloš Zeman, neb mu došel limit. "Vážení spoluobčané," začala Bobošíková své závěrečné slovo tónem jak z novoročního projevu, sklidila smích publika. Další sarkastický smích přišel, když řekla, že je s nimi na jedné lodi, neb  60 % lidí nedůvěřuje Evropské uniii.

Moderátor Václav Moravec
Moderátor Václav Moravec | Foto: Repro ČT

Franz i Fischerová spatřují  jako faul i volání veřejnosti, aby tzv. "slabší" kandidáti odstoupili a dali své voliče "silnějším". Slovy Fischerové "kvůli jakémusi boji proti velkému Zlu a kvůli podpoře velkého Dobra", tyto výzvy považuje za nedemokratické. Slovy Franze: "To prostě nejde odstoupit, někomu dát své hlasy, von bude rád a dá si se mnou oběd." Bobošíková jako hlavní faul spatřuje její třítýdenní vyřazení ze hry podivnými výpočty ministerstva vnitra. Schwarzenberg za fauly poděkoval, odehrály se prý na Facebooku a moc ho pobavily, pisatelé jsou prý velmi vynalézaví a tvořiví. Moravec si do něj rýpnul, že na technicky zdatného člověka při vší úctě nevypadá.

Rozhovor s mluvčí ČT o superdebatě

A.cz: Kolik se přihlásilo diváků do superdebaty?
Johana Doubravová:
Tisíc.
A.cz: Bylo všem žádostem vyhověno?
JD:
Šlo o prvních 1 000 diváků, kteří se přihlásili. Všechny jsme zpětně telefonicky kontaktovali a oni potvrdili účast. Poté bylo přihlašování uzavřeno.
A.cz: Podle jakého klíče byli diváci vybírání (u předchozích "minidebat" se jednalo vždy o různé sociologické skupiny)?
JD:
Hlásili se skrze formulář na webových stránkách ČT24, a to jak do superdebaty, tak k účasti na dvou duelech finalistů před případným druhým kolem volby. Jedinou podmínkou byl souhlas s návštěvním řádem.
A.cz: Byli pozváni rozhodnutí voliči, kteří by přímo v sále vyjadřovali podporu svým kandidátům, případně mohli mít diváci transparenty, "placky", nálepky apod. na podporu kandidátů?
JD: V rámci návštěvního řádu se diváci zavázali nevnášet do sálu předměty určené k propagaci a taktéž k tomu, že se nebudou projevovat tak, aby rušili přímý přenos.
A.cz: Jak to bylo s možností publika klást otázky?
JD: Tentokrát to není možné. Pokud proběhnou debaty dvou finalistů 17. a 24.1. v Divadle Hybernia, budou mít diváci možnost nahrávat své dotazy prostřednictvím videokanálu YouTube.

Probírají se největší fauly prezidentské kampaně. Za ten nejhloupější považuje Zeman  článek slovenského deníku Sme, který ho přirovnal k Mečiarovi. "Přitom jsem ho jako jediný kritizoval," hájil se Miloš Zeman a přidal bonmot: "Jde o pomstu za to, že jsem zkritizoval popradské pivo." Franz za největší faul považuje, že když objížděl republiku, potýkal se s tím, že mnohá náměstí měla jedna strana na dva měsíce předplacené, aby se tam nemohlo nic dít.

Pětiminutovka "Strefme se do Zemana". Schytává to kromě Moravce i od Fischera a Dienstbiera, a to hlavně kvůli svým blízkým lidem. "Kdyby neexistoval Miroslav Šlouf, který už je dva roky na penzi, neměl by Jiří Dienstbier o čem mluvit," glosuje to Zeman.Dienstbier však zmiňuje i spornou osobu předsedy Zemanovy SPOZ Vratislava Mynáře, jenž je podle něj spjat s firmou vymáhající dluhy pro pražský dopravní podnik.

Moravec se Zemana nebojí, i když ví, co si on o novinářích myslí (póvl, žumpa). Narozdíl od některých kolegů - žurnalistů jde s ním do boje s otevřeným hledím a publikum mu za to hlasitě tleská.

Dostalo se i na poezii. Vladimír Franz totiž předvedl, jak by během projevů, zejména během projevu vánočního, přednesl i báseň. Na zvídavý dotaz moderátora jakou, pohotově dává příklad. "Máme leden, tak třeba Karel Toman - Leden: "Po cestách zavátých a po silnicích rod opuštěných bloudí. Sychravé zimy dlátem bolestí monogram bídy ryly v jejich tělo, a tak jdou světem. (...) Hospodu teplou večer jim dej, Pane, a plnou mísu a slovo dobrých lidí."

Zuzana Roithová by také chtěla vánoční projev. "Já bych nikomu pod stromeček nelezl, lidi jsou nastavený spíše na pohádku a rybu," odmítl tuto představu Sobotka. Také Fischerová by nechtěla lidem vstupovat do vánočního času svým vlastním projevem. V inauguračním projevu by chtěla v lidech znovu nastartovat víru a naději.

Foto: Vojtěch Marek

Publikum spontánně tleská, když reportáž na projekčním plátně ukazuje Václava Havla při  projevu v americkém kongresu.

Nejvíce vděčné a hlasité příznivce má  Karel Schwarzenberg, pravidelně se tleská také Táně Fischerové. Kníže si vysloužil i individuální pískot, když odpovídal, že by se v inauguračním projevu zastal nemocných a chudých. Zřejmě reakce na to, že je šéfem strany, z níž je Jaromír Drábek či Ludmila Müllerová....

Václav Moravec ve zmatku vynechal s odpovědí Miloše Zemana. Ten se chtěl ujmout slova, když Franz zapomněl, co chce, neboť na něj Zeman gestikuloval a publikum se smálo, pak si vzpomněl a na Zemana se už nedostalo.

Dienstbier se Schwarzenbergem se přou, zda zkorumpovanému politikovi byla někdy nabídnuta "nějaká ta ambasádička".

"Musím se ohradit," říká Schwarzenberg. S opozicí mluvím a zvu je na Hrad." Freude, Freude, vždycky na tě dojde... "Tedy zvu je do Černínského paláce a s pomocí boží je budu zvát i na Hrad," opravil se kníže.

Tato země by měla být slyšet navenek jedním hlasem, shodují se kandidáti. Prezident, premiér a ministr zahraničí se musí umět dohodnout. "Hlavní problém je, že dnešní problém ani jednou nekonzultoval zahraniční věci s ministrem zahraničí a vláda s opozicí se vůbec nebaví," glosoval to Dienstbier.

Jana Bobošíková nechce rozmazávat, že jezdí v Audi, a raději cituje smutná čísla české ekonomiky.V publiku příliš příznivců nemá. Její příspěvky do diskuse vzbuzují spíše úsměvy na tváři a kroucení hlavou.

Reportáž Lukáše Dolanského o českých věcech na Hradě sklidila v sále velký úspěch, či spíše pobavení. Hlavně prezidentova láska k českým výrobkům. Další smích v sále vzbudil Přemysl Sobotka, když  hrdinně řekl, že "čtyři hodiny se dají nějak v tom Superbu vydržet".  Politici se pak zapředou do debaty, zda Superb drncá, nebo nedrncá. Fischerová kontruje, že ona vozům nerozumí, neboť jezdí tramvají a chodí pěšky. Roithová zase ráda jezdí na kole, umí dokonce i na starém velocipedu. Zdůrazňuje, že kola jsou samozřejmě česká: "Mám tři favority!"

Foto: Vojtěch Marek

Další kandidáti zmiňují v otázce národní hrdosti, že prezident by neměl mentorovat, poučovat každého na potkání či si vykládat svoje osobní názory při reprezentaci v zahraničí. Narážejí tím na jednání Václava Klause. "Prezident podkopává hrdost, když lže, mentoruje a v zahraničí tvrdí to, s čím lidi nesouhlasí. Jako prezident bych chodil mezi lidi a naslouchal bych jim," říká například Fischer.

Podle Táni Fischerové prezident podkopává hrdost národa, v"ždycky když lže, mlží, vždycky když lidi cítí, že se jeho slova rozcházejí s činy". Podle Dienstbiera vidíme podkopávání hrdosti národa zrovna teď - -když prezident hromadně osvobodí nejrůznější tuneláře, podvodníky a zloděje". Podle Zemana se podkopává hrdost národa tím, že prezident podléza velmocem.

"Suverenita našeho státu byla vykoupena krví," říká pateticky až mrazivě Bobošíková a kritizuje, že se český prezident omluvil "spravedlivě odsunutým Němcům". Bobošíkové se rovněž nelíbí, že Schwarzenberg svého času řekl, že by v českém znaku viděl místo lva raději sojku nebo krtečka. Prý tím zhanobil český znak a poškodil národní hrdost.

Ministr zahraničí se při představě krtečka ve státním znaku pobaveně usmívá...  Lidé po slovech Bobošíkové nesouhlasně bučí. Podle Schwarzenberga prezident podkopává hrdost, když udělá nějakou trapnost - a názorně se svou propiskou ukazuje, jak ji  ukrývá do saka. Pak zvážní a prohlásí, že nejhorší zradou byl Mnichov 1938. "Tehdá byl národ připraven se bránit a byla kapitulace a to nás zlomilo na dlouhá léta."

Roithová připomíná v souvislosti se ztrátou hrdosti srpen 68 a i chování současného prezidenta Klause: "urážet druhé lidi a poučovat je nad míru, tak jako jsme toho svědky".

Franz by chtěl posilovat hrdost lidí tak, že by jim dával naději a měl by ji vést tak, aby to byla země šikovných rukou a myslících lidí.

Co by se mělo v příští volbě prezidenta zlepšit a změnit? Hlavně by měly být přísnější pravidla financování, shodují se kandidáti. "Aby třeba kampaň Miloše Zemana nemohla být třikrát větší než moje, a přitom třikrát levnější," glosuje to Dienstbier. Soubor Boni pueri vzápětí zapěl druhou (nepoužívanou) sloku hymny Kde domov můj.

Když se člověk rozhlédne po publiku, vidí mnoho fandů těch či oněch kandidátů s "plackami" svých favoritů. Diváci museli u vstupu odevzdat ostré či jinak nebezpečné předměty a zkontroloval je pán s detektorem. Kromě toho nesměli mít nic, co by propagovalo některého z kandidátů. Transparenty neprošly, ale s "plackami" to bylo jednoduché. Odeply se před vchodem, připnuly vevnitř v sále.

Do Táni Fischerové se Moravec narozdíl od Fischera strefuje naopak proto, že na kampaň vynaložila minimum peněz (cca 70 000 Kč). Lidé se pak podle něj nedozvědí, co jako kandidátka by případně na Hradě podporovala. Fischerová nesouhlasí, říká, že pouze používají jiné kanály - z očí do očí a internet. Je to prý její protest proti moci peněz, které člověka korumpují a kazí. Billboardy a inzerce podle ní nejsou potřeba.

Kontroly diváků před vstupem do sálu.
Kontroly diváků před vstupem do sálu. | Foto: Vojtěch Marek

Do Sobotky si Moravec dloubne, že vracel peníze firmě Neex, přitom šlo o zpět vrácené peníze, neboť účet "neexistoval". "Vracel jsem peníze společnosti Neex, protože byla podezřelá, zavětřil jsem, nevěděl jsem, co to znamená. Byly to peníze na inzerci, úředník opsal špatně číslo."  Moderátor mu vytknul také vágní označení některých transakcí "domácí platby". Bobošíkové je vytčeno, že si transparetní účet otevřela až po upozornění vnitra, navíc poskytuje jen výpisy, účet nemá online.

Fischer je zase popotahován za dar 14 milionů od miliardáře Tomáše Chrenka, majitele či spolumajitele Moravioa Steel, nemocnic, zdravotní pojišťovny, atd. a 4,5 milionů od Mikuláše Švedy, majitele směnáren, který si podle Moravxce postěžoval, že většina směnáren je v zahraničních rukou a měla by s tím něco dělat bankovní rada. ."Já nejsem kandidát, který by jmenoval bankovní radu podle pana Švédy," bránil se Fischer.

A už se začalo pěkně zostra. Zeman má opět na talíři financování kampaně. "Jsem ruský agent a to konkrétně agent firmy Lukoil," začal bonmotem Zeman. Pak dodal, že jemu ani žádnému jinému kandidátovi Lukoil nedal na kampaň ani korunu.

Rozehřívací, pro všechny stejná otázka: Kterou svou špatnou vlastnost budete muset jako prezident nejvíc potlačovat? Sice rozehřívací, ale odpovědi napověděly hned zkraje o schopnosti kandidáta či kandidátky reagovat trefně a s nadhledem.

Roithová: "Důvěřivost při rozhodování o milostech." Fischer: "Tolik toho neztrácet, nezapomínat brýle." Bobošíková: "Svůj perfekcionismus." Fišerová: "Lenost. Dávám přednost kávě s knížkou v posteli, to se mi nepovede." Sobotka: "Omezit kouření, Na Hradě to s ním bude komplikovanější." Zeman: "Lidem, kterým jsem dříve říkal, že jsou hloupí, budu říkat, že mohou zmoudřet." Franz: "Důvěřivost. Často věřím, že lidé jsou lepší, než jsou. Dienstbier: "Neměl bych být tak hodný a tolerantní, když jde třeba o zlodějnu a korupci." Schwarzenberg: "Přirozenou lenost. Nebudu mít najednou šéfa, který by mě honil."

V sále je ticho, napětí před začátkem. Václav Moravec   Dlouho očekávaná superdebata začala. Kandidáti přicházejí.

Kandidáti jsou v dobrém rozpoložení a vtipkují. Přemysl Sobotka si stěžuje na rozbitou židli. Moravec mu odpovídá, že to je test kandidátů a že jich bude během debaty víc.

V publiku je například režisér Jan Hřebejk či dokumentaristka Helena Třeštíková. Moderátor Václav Moravec se svěřuje, že je nervózní. Ale prý narozdíl od kandidátů nebude omezen ve svých otázkách časem, leda tedy formátem 120 minut pořadu.

Moderátor Václav Moravec představuje publiku v sále jednotlivé kandidáty. Karel Schwarzenberg sklízí bezkonkurenčně nejdelší a nejhlasitější ovace.

 

Právě se děje

Další zprávy