Filmaři žádají parlament,aby protestoval proti věznění ukrajinského režiséra Sencova na Sibiři

ČTK ČTK
27. 5. 2018 15:24
Sencov se postavil proti anexi Krymu a byl v Rusku odsouzen k 20 letům vězení. Nyní drží dva týdny hladovku za propuštění ukrajinských politických vězňů.
Oleh Sencov, snímek z roku 2015.
Oleh Sencov, snímek z roku 2015. | Foto: Reuters

Praha - Asociace režisérů, scenáristů a dramaturgů v ČR (ARAS) žádá poslance a senátory, aby protestovali proti věznění ukrajinského režiséra Oleha Sencova na Sibiři.

Tvůrci vyzývají zákonodárce, aby zaslali svůj protest ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a premiérovi Dmitriji Medveděvovi. Asociace to uvedla v listu, který poskytla ČTK.

Sencov se postavil proti anexi Krymu. V Rusku byl odsouzen k 20 letům vězení za údajný terorismus na anektovaném krymském území. Nyní drží dva týdny hladovku za propuštění ukrajinských politických vězňů.

Okamžité Sencovovo propuštění žádají i evropští filmaři. Evropskou výzvu iniciovali polská režisérka Agnieszka Hollandová a její německý kolega Wim Wenders.

Asociace ARAS uvedla, že zprávy a informace o vyšetřování a procesu se Sencovem ukazují, že postup nebyl standardní a někteří svědci vypovídali pod nátlakem a po týrání. Čeští tvůrci se obávají o zdraví a život ukrajinského režiséra, který drží hladovku.

"Žádáme Vás, abyste se ve své důležité pozici tímto případem zabývali a vyjádřili osobní protest a zaslali jej ruskému premiérovi Medveděvovi a prezidentovi Putinovi," uvedla asociace.

Odsouzen byl jako Rus

Ve výzvě zákonodárcům připomíná to, jak byla v minulosti zahraniční podpora důležitá pro vězněné chartisty. Za vedení ARAS se pod výzvu podepsali například režiséři Roman Vávra, Radim Špaček či Václav Kadrnka.

Sencov byl zatčen na anektovaném Krymu na jaře 2014 nedlouho po ruské okupaci. Odsouzen byl v srpnu 2015 jako Rus, protože ruské občanství dostal automaticky "připojením" ukrajinského poloostrova k Rusku.

Za jeho osvobození se přimluvilo několik zahraničních filmových svazů a mnoho známých umělců, mimo jiné Meryl Streepová nebo Johnny Depp.

V Česku se za Sencova postavil třeba Výbor pro vězněné spisovatele českého PEN klubu. Skupina zastánců zaslala ministru zahraničí Martinu Stropnickému (ANO) otevřený dopis, ve kterém žádala o intervenci a osobní angažmá v Sencovově případu.

Pod dokument se podepsalo sedm lidí, například ředitel neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, politický geograf Michael Romancov či spisovatel Jáchym Topol.

V ČR vznikla také petice, podle níž by se čeští politici měli stát prostředníkem a donutit Rusko a Ukrajinu k vzájemnému dialogu o propuštění politických vězňů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy