Filipiová přibližila reformu. Řekla, jak léčit žlučník

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
24. 3. 2009 16:50
Ministerstvo představilo první z desítek standardů, na které by měl pacient u lékaře nárok
Daniela Filipiová - vítězná.
Daniela Filipiová - vítězná. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pokud se ministryni zdravotnictví Daniele Filipiové podaří prosadit alespoň některé z plánovaných reforem, bude mít podle ní pacient jednu jistotu: Za peníze, které každý měsíc odvede na zdravotní pojištění, musí dostat naprosto konkrétní péči.

Zajistí mu to takzvané zdravotnické standardy. Ministerstvo zdravotnictví představilo první dva. Do čtyř let by mělo vzniknout dalších několik set standardů pro různé skupiny nemocí.

První standard - laparoskopie

První z uvedených příkladů: Pokud dnes sanita přiveze pacienta do nemocnice se žlučníkovými kameny, lékař má na výběr dvě metody: buď zasáhnout klasickou otevřenou operací, nebo využít takzvané laparoskopie. To znamená odstranit žlučník i s kameny jen dva centimetry velkým řezem.

Obě možnosti vedou ke stejnému výsledku.

"Při laparoskopii se ale rána rychleji hojí a pacient má menší pooperační bolesti. Spotřebuje proto méně analgetik a kratší čas tráví na nemocničním lůžku. Pacientům současně nezůstane téměř žádná jizva," popisuje šéf České chirurgické společnosti Miroslav Ryska.

Když se tedy odborná společnost rozhodovala, který ze zákroků napsat na listinu standardů, zvolila právě laparoskopii. "Přestože většina lidí si myslí, že standardní je klasická otevřená operace," podotýká Ryska.

Každých pět let nově

Podle náměstkyně Markéty Hellerové mají odborné lékařské společnosti seznamy doporučených postupů už dnes. Některé jsou ale staré i pět let. Pro řadu nemoci navíc souběžně existuje víc možností, jak léčit.

"Pacient tak nemá přehled o tom, co si zaslouží. Když pak lékař postup nedodrží, může pacient obejít třeba pět soudních znalců z oblasti medicíny a od každého dostane jiné stanovisko. To by se nyní mělo změnit," vysvětlila Hellerová.

Do konce roku by mělo mít Česko osm standardů. V dalších letech by se měl jejich počet rozšiřovat. Lékaři se jimi budou muset řídit, odchýlit se budou smět jen ve výjimečných a odůvodněných případech. Standardy by současně měly kopírovat vývoj moderní medicíny a počítat s jejími nejnovějšími poznatky.

"Každé dva roky by se měly aktualizovat," přiblížila Daniela Filipiová.

Cíl: Setřít rozdíly

Foto: Ondřej Besperát

Šéf Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich si od zdravotnického standardu slibuje také to, že se setřou rozdíly v kvalitě péče v různých místech u různých lékařů.

"Dnes každý lékař a každá nemocnice pracuje s jinými výsledky. Tím, že se stanoví standard a jeho cena, by se měly tyto rozdíly co nejvíce snížit," řekl Friedrich

Několik stovek standardů pro různé nemoci

Dodržování standardů by vyžadoval zákon o zdravotních službách, který prozatím prošel prvním čtením ve sněmovně.

To, co je standard, bude zakotveno ve věstníku ministerstva. A každý pacient si o tom bude moci přečíst na portálu ministerstva zdravotnictví nebo jednotlivých odborných společností.

 

Právě se děje

Další zprávy