Rekonstruovaná vláda by nemusela žádat o důvěru, míní Filip. SPD a ODS nesouhlasí

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 7. 2019 14:56
Pokud by ČSSD odešla z vlády a došlo k rekonstrukci kabinetu, nevidí komunisté důvod pro to, aby premiér Andrej Babiš (ANO) znovu žádal Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Naopak ODS a SPD by v případě rekonstrukce kabinetu nové hlasování o důvěře vyžadovala. Sociální demokraté mají ve vládě pět ze 14 ministrů. Jejich potenciální odchod z vlády je skloňován v souvislosti s otálením prezidenta Miloše Zemana s odvoláním ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD).
Předseda KSČM Vojtěch Filip
Předseda KSČM Vojtěch Filip | Foto: Economia

"Nevidím důvod pro to, aby vláda znovu žádala o důvěru, protože výměna nedosáhne ani jedné třetiny," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Ti, kteří s tím nesouhlasí, by podle něj museli požádat sněmovnu o hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. To se naposledy uskutečnilo před dvěma týdny.

Vyvolala jej kvůli návrhu auditní zprávy Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Babiše pětice opozičních stran (ODS, piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN). Opozice neuspěla, pro její návrh hlasovalo 85 poslanců, stejný počet podpořil vládu, 12 komunistických poslanců se hlasování zdrželo, 18 poslanců nehlasovalo.

"Pokud by ČSSD odešla z vlády, tak je logické, aby Andrej Babiš znovu požádal o důvěru," řekl Petr Fiala (ODS). Názor KSČM prezentovaný Filipem, že nové hlasování o důvěře není nutné, Fiala označil za nesmysl.

"V žádném případě nejsme připraveni přistoupit na nějakou variantu rekonstrukce bez hlasování o důvěře," řekl předseda SPD Tomio Okamura. Hnutí je podle něj připraveno podpořit nový kabinet, pokud by v něm byli odborníci a pokud by prosazoval program SPD. Přímý vstup do vlády Okamura vyloučil. "Nevstoupíme do vlády s trestně stíhaným premiérem," řekl. Babiš je obviněn z dotačního podvodu kvůli farmě Čapí hnízdo.

Předsedové politických stran zatím podle Filipa nejednali o možnosti předčasných voleb. Považuje tedy toto východisko případného odchodu ČSSD z vlády za předčasné.

Komunisté trvají na ústavní ochraně vody

KSČM chce zároveň jednat s hnutím ANO, protože v pondělí vláda odmítla návrh komunistických poslanců na ústavní ochranu vody a nerostného bohatství. Podle předsedy KSČM jde totiž o jednu ze sedmi podmínek, za kterých komunisté tolerují menšinovou vládu ANO a ČSSD.

"V pátek se o tom poradíme na výkonném výboru a naplánuji jednání s premiérem Babišem a zástupci hnutí ANO," řekl Filip.

Podle podkladů pro jednání ministrů předloha nepřináší praktické zvýšení ochrany vody a přírodních zdrojů, vedla by k podstatné změně ve vlastnických poměrech. Podle autorů má ústavní novela zamezit spekulacím s přírodním bohatstvím.

 

Právě se děje

Další zprávy