Vojtěch Filip jde za prezidentem, chce se přimluvit za končícího ministra Staňka

Matěj Pur
Aktualizováno 28. 5. 2019 13:46
Předseda KSČM Vojtěch Filip se dnes chystá na Pražský hrad, kde chce přesvědčit prezidenta, aby nepřijal rezignaci ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Ten oznámil odchod z čela úřadu k 31. květnu kvůli kritice, která se na něj snesla poté, co odvolal ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa.
Vojtěch Filip
Vojtěch Filip | Foto: ČTK

Vojtěch Filip má na dnešní odpoledne domluvené jednání s Milošem Zemanem o státním rozpočtu. Při té příležitosti chce u něj lobbovat za ministra kultury Antonína Staňka, informovaly Seznam Zprávy. Nechce, aby prezident přijal jeho rezignaci. Hlavním důvodem je Staňkův postoj k otáčivému hledišti v Českém Krumlově, který spadá pod Filipův volební obvod.

"Drzost, kterou projevil pan Fajt, je ohromující. A já jsem přesvědčen, že ministr kultury udělal dobře, že netrpí to, aby tady existovali lidé, kteří nepodléhají trestní odpovědnosti. Myslím si tedy, že v téhle věci si ministr Staněk zaslouží podporu," vysvětlil Filip svůj postoj na tiskovém brífinku poslaneckého klubu KSČM před jednáním sněmovny.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček potvrdil Aktuálně.cz, že Filip navštíví prezidenta v 15:30, tedy o hodinu dříve, než je naplánováno setkání se Staňkem. Zeman již dříve prohlásil, že se rozhodne až po schůzce s ministrem kultury, protože chce slyšet informace z obou zdrojů - už minulý týden u něj byl šéf ČSSD Jan Hamáček, který mu pravděpodobně sdělil i jméno případného nástupce.

Spor o otáčivé hlediště

Filip je Staňkovi vděčný, že na rozdíl od svých předchůdců je pro to, aby otáčivé hlediště v Českém Krumlově zůstalo v zámecké zahradě. Památkáři totiž opakovaně žádají, aby bylo přesunuto ze zámecké zahrady, protože podle nich přes den příliš zasahuje do její historické podoby. Organizace UNESCO přesunutí doporučuje již od roku 1992, kdy byl Český Krumlov zapsán na seznam světového dědictví.

Aktuální postoj ministerstva kultury je přitom například podle Václava Girsy, prezidenta Českého národního komitétu Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS) v rozporu se závazky České republiky a mohlo by to tak zkomplikovat zapsání nových českých památek na seznam světového dědictví UNESCO.

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově.
Otáčivé hlediště v Českém Krumlově. | Foto: Jihočeské divadlo

Český národní komitét ICOMOS se totiž vyjadřuje ke všem nominačním návrhům na seznam UNESCO. "Jistě pochopíte, že je proto obtížné novým nominacím zajistit věrohodnost, když ČR ani u lokalit na Seznamu světového dědictví již zapsaných nenaplňuje příslušná rozhodnutí Výboru pro světové dědictví," uvedl pro ČTK Girsa.

Premiér Andrej Babiš již minulý týden po schůzce se Zemanem zpochybnil okolnosti Staňkovy rezignace. Při jejím oznámení totiž ministr kultury napsal, že se rozhodl skončit nikoliv z vlastní vůle, ale na základě požadavku Hamáčka. Babiš i dnes před odletem do Bruselu potvrdil, že je připraven navrhnout Staňkovo odvolání, kdyby jeho rezignaci prezident nechtěl přijmout. Zatímco demisi ministra prezident přijmout podle ústavy nemusí, návrh na odvolání od premiéra ano.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy