Filip otočil. Návrhem volby novinářů prý chtěl jen upoutat pozornost

ČTK ČTK
6. 6. 2019 19:58
Návrh, aby novináři byli každé čtyři roky voleni, byl podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa míněn v nadsázce a nemyslel ho vážně. Dál ale trvá na tom, aby novináři zejména veřejnoprávních médií podávali majetková přiznání. Filip to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál. Filip Hospodářským novinám, které o jeho záměru informovaly, opakovaně potvrdil, že návrh myslí vážně. "Nemyslím to ironicky. Myslím to úplně vážně, zejména ve veřejnoprávních médiích. Ta budou první," řekl dříve.
Vojtěch Filip.
Vojtěch Filip. | Foto: Jakub Plíhal

"Jak jinak jsem měl ale připoutat k tomuto pozornost? Řekl jsem věc, která je samozřejmě obrovskou nadsázkou," uvedl šéf komunistů k návrhu volit novináře. Majetková přiznání ale zavést plánuje. "Já opravdu chci zavést majetková přiznání pro novináře. To říkám zcela na rovinu. Protože zejména novináři v České televizi, Českém rozhlase a ČTK jsou placeni z veřejných prostředků. A ti, kteří jsou placení z veřejných prostředků, by se měli občanům zpovídat ze svých majetkových poměrů," prohlásil Filip.

Česká televize (ČT), Český rozhlas (ČRo) i Česká tisková kancelář (ČTK) jsou částečně pod veřejnou kontrolou. Poslanecká sněmovna schvaluje výroční zprávu o hospodaření těchto veřejnoprávních institucí. Rady ČT, ČRo a ČTK, jejichž členy volí poslanci, volí generální ředitele těchto tří médií a kontrolují jejich práci. Za služby veřejnoprávní televize a rozhlasu lidé platí koncesionářské poplatky, ČTK veškeré náklady hradí ze své komerční činnosti.

Server iHNED.cz v úterý napsal, že přes léto hodlá Filip připravit zákon, který by zavedl volbu a majetková přiznání novinářů. Zástupci dalších sněmovních stran podobné úvahy většinou odmítli. Syndikát novinářů ČR označil návrh za protiústavní, znamenající zásadní invazi státu do svobody slova a vyjadřování.

"Mediokracie vítězí nad demokracií. Potom budeme muset sáhnout k tomu, že kdo bude chtít být novinář, bude muset být zvolený. Každé čtyři roky se bude muset podvolit volbě," citoval server Filipa. Funkci by podle dřívějších představ šéfa komunistů měli novináři jistou na čtyři roky, pak by museli svou práci před voliči obhajovat. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy