Filip by měl kvůli lobbování za podnikatele odstoupit z vedení sněmovny, žádá STAN

ČTK Domácí ČTK, Domácí
5. 4. 2019 16:53
Předseda KSČM Vojtěch Filip by měl podle hnutí Starostové a nezávislí odejít z funkce místopředsedy sněmovny. Šéf STAN Petr Gazdík tak reagoval na informace deníku Právo, podle nichž v minulosti lobboval za První chráněnou dílnu ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka. Filip výzvu nejmenší sněmovní strany nevyslyší.
Vojtěch Filip
Vojtěch Filip | Foto: ČTK

Horáček nyní čelí obvinění v kauze údajných manipulací s nemocničními zakázkami. Filipa kritizovala také protikorupční organizace Transparency International.

Filip se Facebooku brání, že má jako poslanec právo interpelovat vedoucí správních úřadů. "Své právo jsem uplatnil. Pan ředitel mi odpověděl, s odpovědí jsem byl spokojen, a tak jsem žádné další kroky nečinil, což všichni potvrzují," píše se v prohlášení KSČM. Filip také informoval, že nic nemá v úmyslu odstoupit.

"Lobbovat za soukromý byznys není hodno pozice ústavního představitele. Žádáme, aby Vojtěch Filip rezignoval na post místopředsedy Poslanecké sněmovny," uvedl Gazdík.

Podle analytika Transparency International Milana Eibla si Filip "očividně plete veřejnou funkci s funkcí soukromého lobbisty". "Navíc pro osobu, která skrze své nefinanční dary podpořila KSČM," sdělil Eibl prostřednictvím tiskové zprávy.

Filip podle informací Práva lobboval za První chráněnou dílnu na Finančním úřadu Ústeckého kraje na přelomu předloňského a loňského roku. V dopisech úřadu kritizoval podle deníku kontroly, které v dílně odhalily možné zneužívání evropských dotací. Filip řekl Právu, že se "pouze ptal", a připomněl také, že působí jako advokát.

Horáček strávil kvůli podezření z manipulací s nemocničními zakázkami půl roku ve vazbě, státní zástupce rozhodl o jeho propuštění letos v lednu. Severočeský podnikatel je ústřední postavou případu, podle médií ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což žádal podle vyšetřovatelů úplatky.

Vedle Horáčka obvinila policie například bývalou ředitelku Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou, bývalého ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, který kvůli obvinění rezignoval, a bývalého ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka, jehož odvolal ministr zdravotnictví na začátku loňského července.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy