Rakušan požaduje od policie prošetření zákroku proti školákovi na Babišově mítinku

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 8. 2022 16:03
Ministr vnitra Vít Rakušan se v pondělí sejde s policejním prezidentem Martinem Vondráškem, aby projednali kritizovaný zákrok policistů na mítinku bývalého premiéra Andreje Babiše. Rakušan bude žádat detailní prošetření incidentu, při němž neuniformovaní policisté zaklekli na školáka.
Lidé protestují na mítinku Andreje Babiše, 4. srpna 2022 v Táboře.
Lidé protestují na mítinku Andreje Babiše, 4. srpna 2022 v Táboře. | Foto: ČTK

Neuniformovaní policisté při zákroku na mítinku v Borovanech na Českobudějovicku zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Dali mu pouta a odvezli ho na služebnu, jeho matku odmítli vzít s sebou. Na incident upozornil Respekt.

"Informacemi zveřejněnými v souvislosti se zákrokem Policie ČR v Borovanech jsem naprosto znechucen. Celou věc proto předám k prošetření Generální inspekci bezpečnostních sborů," napsal ve čtvrtek policejní prezident Martin Vondrášek. "Nepřipustím, aby příslušníci policie nedodržovali zákony této země a nectili její demokratické principy," dodal.

Řekl ale, že se policisté před zákrokem opakovaně prokázali, zasáhli až poté, co mladík neuposlechl její výzvy. "Jestli zákrok byl oprávněný a přiměřený, posoudí Generální inspekce bezpečnostních sborů," uvedl.

Ministr Rakušan napsal, že naprosto chápe rozhořčení a zděšení veřejnosti ze zásahu policie a pocity zcela sdílí. "Jsem rád, že policie ústy policejního prezidenta zákrok jednoznačně odsoudila a bude ho řešit," uvedl. 

"Detailní prošetření excesu, kázeňské postihy pro chybující policisty, představení taktiky Policie ČR při podobných akcích a aby byli policisté v těchto případech vždy viditelně označeni. To budu požadovat od policie na pondělní schůzce," doplnil ministr. Má v úmyslu se osobně seznámit se závěry prověřování. 

"Policie musí zajišťovat pořádek a bezpečí přiměřenými prostředky, s rozvahou a především nestranně a předvídatelně. Nesmí budit dojem, že funguje jako ochranka jakéhokoliv jednotlivce nebo individuálního zájmu," podotkl Rakušan. O důkladné prošetření incidentů na mítincích požádal Rakušana a šéfa inspekce také premiér Petr Fiala. Události označil za znepokojující. 

Za Babišovu kšiltovku může padnout trest

Inspekce už potvrdila, že spis s informacemi o zákroku v Borovanech od policie převzala. "Ubezpečujeme veřejnost, že záležitost bude z naší strany důkladně a objektivně prošetřena," uvedla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová. Pokud bude inspekce v jednání policistů spatřovat trestný čin, zahájí s nimi trestní řízení. V opačném případě se věc vrátí policii, která vyhodnotí případnou odpovědnost a s policisty může zahájit kázeňské řízení.

Jeden ze zasahujících policistů měl mít navíc v průběhu setkání na hlavě kšiltovku s heslem Babišovy kampaně. "Nechci předjímat šetření, ale předpokládám, že minimálně tato záležitost bude součástí kázeňského řízení," řekl policejní prezident. Vyloučil, že by policie stranila Babišovi. "Policii je úplně jedno, kdo je svolavatel. Policie musí postupovat stále stejně," uvedl.

Neuniformovaný policista s Babišovou předvolební kšiltovkou.
Neuniformovaný policista s Babišovou předvolební kšiltovkou. | Foto: Milan Jaroš

V pondělí bude mít Vondrášek jednání s krajskými a územními policejními řediteli, kde bude mimo jiné apelovat na to, aby na shromážděních převládala služba uniformované policie a antikonfliktních týmů a aby se rizikovějších shromáždění účastnil i úřad vnitřní kontroly policie.

Nejde o první incident na setkáních s voliči, která pořádá v regionech šéf hnutí ANO a bývalý premiér Babiš. Kritiku vzbudil i postup neuniformovaných policistů v souvislosti se středečním Babišovým mítinkem v Českém Krumlově.

Z akce tam odvedli ženu protestující proti Babišovi do neoznačeného auta a odvezli ji na služebnu. Policie k tomu uvedla, že postup a taktiku policistů prověří policejní úřad vnitřní kontroly a že žena policistu v civilu napadla. Ona sama řekla serveru Forum 24, že udeřila muže, který do ní během akce strkal, aniž věděla, že jde o policistu v civilu. Vondrášek řekl, že tímto případem se bude zásahem zabývat úřad vnitřní kontroly policejního prezidia.

Mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík ve čtvrtek řekl, že policie běžně dohlíží na akcích, které vyhodnotí jako rizikové. "Setkání veřejnosti s Andrejem Babišem patří do té kategorie, protože tam občas k nějakým konfliktům dochází," dodal.

Podle Babiše jsou jeho odpůrci agresivní

Babiš na Twitteru napsal, že nikdy nechtěl, aby policie chránila jeho. "Myslím si ale, že podporovatele, kteří pokojně chodí na naše mítinky, by chránit měla," uvedl. Tvrdí, že své příznivce na každé zastávce vyzývá, aby se nenechali vyprovokovat ke konfliktu. "Míra agrese, zloby a vulgarit ze strany odpůrců ale stále roste," řekl.

Kritice za své chování na mítincích čelí také Babiš. Lidé na sociálních sítích sdílí video, na kterém hovoří o tom, že odpůrci na místě jeho předvolební akce jsou voliči vládních stran Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Mluví o nich v té souvislosti jako o "fašistech a nacistech".

Babiš při svých cestách čelí hlasitým protestům. Za voliči jezdí po Česku od začátku léta, pořídil si k tomu obytný vůz. Popírá, že jde o kampaň před prezidentskými volbami. Říká, že cesty podniká jako předseda hnutí ANO v souvislosti se senátními a komunálními volbami. 

VIDEO: "Jsou to fašisti a nacisti, jsou to voliči vládní koalice." Babiš zaútočil v Táboře na své odpůrce

„Jsou to fašisti a nacisti, jsou to voliči vládní koalice.“ Babiš zaútočil v Táboře na své hlasité odpůrce. | Video: Aktuálně.cz/Twitter/Jan Černý
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Spisovatele Salmana Rushdieho napadl na přednášce útočník

Britského spisovatele Salmana Rushdieho napadl na přednášce nedaleko Buffala v USA útočník. Několikrát ho udeřil, než agresora ochranka zpacifikovala, uvedl zpravodaj agentury AP. Rushdie se několik let skrýval poté, co ho v roce 1989 íránský duchovní vůdce Ruholláh Chomejní odsoudil k smrti za údajnou urážku muslimského proroka Mohameda v knize Satanské verše.

 

Zdroj: Zahraničí , Reuters
Další zprávy