Člen ODS napsal, že je třeba podřezat Zemana. Nechutný projev, distancuje se Fiala

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 5. 2019 14:42
Předseda ODS Petr Fiala odsoudil jako neakceptovatelné vyjádření občanského demokrata z Jesenice u Prahy a zastupitele Martina Langa na adresu prezidenta Miloše Zemana. Ten na sociálních sítích na konci dubna prezidenta označil za morální zrůdu kvůli jeho souhlasu se zdaněním náhrad vyplácených církvi. Od Langova výroku se distancovala i jesenická ODS.
Petr Fiala, předseda ODS.
Petr Fiala, předseda ODS. | Foto: Reuters

V příspěvku na Facebooku plném vulgarismů, který Lang smazal, ale jde ho dohledat v komentářích diskutujících, nabádal mimo jiné k zabití prezidenta. "Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini," napsal doslova.

O jeho dalším setrvání ve straně bude jednat jesenická buňka ODS, uvedl její místopředseda Martin Kuruc. Fiala očekává, že bude "postupovat dostatečně razantně, aby se něco takového neopakovalo". Dodal, že pro "takový nechutný projev" nemá jakoukoliv omluvu. "Je třeba se od toho distancovat," uvedl s tím, že takové jednání je naprosto nepřijatelné, i kdyby bylo myšleno jako nadsázka.

Podle Kuruce se od Langova vyjádření distancuje i místní sdružení. "Je to soukromý výrok pana Langa, se kterým my zásadně nesouhlasíme. Na zítřek (na úterý) je svolaná rada místního sdružení a budeme řešit budoucnost pana Langa v Jesenici a jeho setrvání ve straně a tak dále," uvedl Kuruc.

"Příspěvek pana Langa na Facebooku vyzývající k usmrcení prezidenta republiky je bez jakékoliv pochyby naprosto nepřijatelným projevem, který je v přímém rozporu nejen s hodnotami Občanské demokratické strany, která samozřejmě ze své podstaty odmítá násilí jako prostředek řešení politických rozporů, ale i v rozporu s elementární lidskou slušností a kulturností," konstatoval ve vyjádření předseda středočeské ODS Jan Skopeček.

Podle jeho informací se má případem zabývat i oblastní rada ODS. Výsledek jednání místních orgánů Skopeček nechtěl předjímat. Pokud by s ním nebyl spokojen, svolal by k záležitosti jednání regionální rady ODS. 

Hrad se obrátil na policii

Podle vyjádření mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka pro média je příspěvek Langa jednoznačně případem pro orgány činné v trestním řízení. Obrátil se kvůli tomu na policii. To potvrdil i mluvčí středočeské policie Zdeněk Chalupa. "Mohu potvrdit, že se případem zabýváme a momentálně jej prošetřujeme pro podezření z trestného činu vyhrožování násilím proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci," napsal Deníku N mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

O Langově výlevu na adresu poslanců a prezidenta informoval server Náš region. Lang v něm označil poslance, kteří hlasovali pro zdanění náhrad církvím, za "smradlavá, proradná prasata", která je třeba "pozabíjet, aby svou morální zrůdností nenakazili zbytek národa". Prezidenta pak nazval debilním senilním bolševikem, kterého je třeba zabít též.

Sněmovna schválila zdanění peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, 23. dubna. Novelu poslanců KSČM, jež zdanění zavádí, pak Zeman podepsal 2. května. Zdanění náhrad ale ještě může zrušit Ústavní soud. Napadnout je chce část senátorů i poslanců, podle nichž je protiústavní.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

Další zprávy