Fiala: Na Západě bych byl normální lídr, tady jsem "slabý"

Václav Dolejší, Jindřich Šídlo
11. 6. 2015 19:32
Předseda ODS Petr Fiala poskytl Hospodářským novinám rozhovor u příležitosti dvou let od vypuknutí aféry Nagygate. Prý je jiným typem politika, na kterého si společnost musí trochu zvyknout.
Petr Fiala.
Petr Fiala. | Foto: Vojtěch Marek

Rozhovor - Petr Fiala, padesátiletý profesor politologie v čele ODS, říká, že je jiný typ politika, na kterého si společnost musí trochu zvyknout. Odmítá tak výzvy některých svých kolegů, aby byl razantnější nebo výraznější.

"Kdybych byl politikem v nějaké demokratické zemi na Západě, tak je naprosto normální, co dělám. Že jsem vzdělaný, slušný, kultivovaný, vím, o čem mluvím, jsem pracovitý, neurážím soupeře, bavím se o politických věcech. U nás mi ale někdo řekne – on je akademik, a když je slušný, tak asi bude i slabý. No to je výborné, vždyť to je vlastně nejlepší možná kritika, jaká může být! V národě Tomáše Garrigua Masaryka a dalších tyto výtky v podstatě nejsou výtky, to je chvála," říká Fiala v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Sám se považuje za dostatečně sebevědomého, protože jinak by se prý nenechal loni v lednu zvolit do čela pětiprocentní strany, které dnes mnozí dávají za vinu všechno špatné v zemi.

Dva roky od Nagygate

"Je arogance a arogance. Já jsem arogantní v názorech a postojích, odmítám politickou korektnost, všechna možná klišé, mluvím poměrně otevřeně. Mohl bych uvést dost příkladů, třeba o kvótách pro uprchlíky či muslimech, kdy by liberální intelektuálové řekli, že mluvím strašlivým způsobem. Odmítám ale aroganci ve výběru slov nebo že někoho urážím. To je arogance hloupá, do politiky nepatří," říká Fiala.

Rozhovor poskytl u příležitosti dvou let od aféry Nagygate, policejního zásahu ve Strakově akademii, po němž padla vláda a ODS byla zralá na resuscitaci. Fialovou strategií je dnes získat zpět "tvrdé jádro", tedy skalní pravicové voliče. O středové teď zatím bojovat nehodlá, proto dnes akcentuje témata jako uprchlíci nebo radikální islám

Fiala: Je těžké získat zpátky důvěru

"Pro mě je důležité teď získat zpátky lidi, kteří věří ve svobodu, pracovitost, slušnost, národní zájmy. Ukázat, že jediný, kdo je reprezentuje, je ODS. A pak přemýšlet, jak získávat další skupiny. Kdybychom to dělali jinak, tak je to naivní a nepovede to k výsledku," vysvětluje své plány.

Sám říká, jak je těžké, aby voliči znovu občanským demokratům uvěřili. "Ale na druhou stranu, tato vláda nerealizuje žádné vize. Pravicovým vládám můžete vyčítat, že se v něčem spletly, že se něco nepovedlo. Ale tato vláda nedělá nic. Lidé, kterým se to také nelíbí, tady mají ODS v čele s Petrem Fialou. Stranu, jež má za sebou určité zátěže, možná jí můžete leccos vyčítat, ale jediná říká něco konkrétního a něco dělá, ta nebezpečí vidí. Takhle je potřeba se na to dívat," hledá voliče Petr Fiala.

Celý rozhovor čtěte v pátečních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat mj. přestupkovou bezúhonnost. Vládní novelu podpořila Sněmovna

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu, Poslanci zákon schválili v prvním čtení

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy