Fejsbukáři mysleli, že pomáhají Haiti. Nalítli rasistům

Michal Štůsek Michal Štůsek
18. 1. 2010 12:00
Na podvrh skočilo více než 135 000 uživatelů Facebooku
"Za každého člena této skupiny 10 Kč na pomoc Haiti"
"Za každého člena této skupiny 10 Kč na pomoc Haiti" | Foto: Repro Facebook

Praha - Na sociální síti Facebook se objevil další podvrh, který z dobročinných lidí udělal během chvíle xenofobní rasisty.

Autorka manipulace, na kterou redakci Aktuálně.cz upozornili čtenáři, použila ke svému záměru nedávné zemětřesení na Haiti.

Uživatele zve do skupiny, která je nazvaná "Za každého člena této skupiny 10 Kč na pomoc Haiti". Za aktivitou podle původních informací měli stát podnikatelé, kteří chtějí pomoci obětem zemětřesení.

V dobrém úmyslu se proto do skupiny přihlásily desetitisíce uživatelů Facebooku a celkový počet dnes dopoledne dosahoval přes 135 tisíc osob.

Místo pomoci však přišlo hořké spálení důvěry. Filantropie se změnila v xenofobii a výsměch.

Nechtěným rasistou za pár vteřin

"Černoši nejsou ohrožený druh, ale naopak přemnožený. Není sebemenší důvod je ještě podporovat," objevilo se najednou na stránce skupiny, u které je jako správce vedena uživatelka vystupující pod jménem Adéla Sobotková.

Nový text také popisuje vlastní zkušenosti autorky s obyvateli jiných zemí.

"Sama jsem v Anglii a Francii viděla, jak je žití ve čtvrtích, kde jsou i černoši, Arabové a Pakoši, pro bělochy hrozné. Představa, že se začnou jednou méně množit a začnou díky nízké porodnosti vymírat jako běloši, je naivní," uvádí.

Čeští uživatelé Facebooku se tak v poslední době nejméně podruhé stali oběťmi záměrné manipulace a překrucování faktů v cizí prospěch.

Nedávno se obdobný případ udál v souvislosti se soutěží o iPhone. Lidé se s tímto záměrem registrovali do vytvořené a příznačně pojmenované skupiny. Nakonec se na 70 tisíc přihlášených probudilo do dne, kdy se nedobrovolně stali voliči Jiřího Paroubka.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 41 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy