Fejsbukáři mysleli, že pomáhají Haiti. Nalítli rasistům

Michal Štůsek Michal Štůsek
18. 1. 2010 12:00
Na podvrh skočilo více než 135 000 uživatelů Facebooku
"Za každého člena této skupiny 10 Kč na pomoc Haiti"
"Za každého člena této skupiny 10 Kč na pomoc Haiti" | Foto: Repro Facebook

Praha - Na sociální síti Facebook se objevil další podvrh, který z dobročinných lidí udělal během chvíle xenofobní rasisty.

Autorka manipulace, na kterou redakci Aktuálně.cz upozornili čtenáři, použila ke svému záměru nedávné zemětřesení na Haiti.

Uživatele zve do skupiny, která je nazvaná "Za každého člena této skupiny 10 Kč na pomoc Haiti". Za aktivitou podle původních informací měli stát podnikatelé, kteří chtějí pomoci obětem zemětřesení.

V dobrém úmyslu se proto do skupiny přihlásily desetitisíce uživatelů Facebooku a celkový počet dnes dopoledne dosahoval přes 135 tisíc osob.

Místo pomoci však přišlo hořké spálení důvěry. Filantropie se změnila v xenofobii a výsměch.

Nechtěným rasistou za pár vteřin

"Černoši nejsou ohrožený druh, ale naopak přemnožený. Není sebemenší důvod je ještě podporovat," objevilo se najednou na stránce skupiny, u které je jako správce vedena uživatelka vystupující pod jménem Adéla Sobotková.

Nový text také popisuje vlastní zkušenosti autorky s obyvateli jiných zemí.

"Sama jsem v Anglii a Francii viděla, jak je žití ve čtvrtích, kde jsou i černoši, Arabové a Pakoši, pro bělochy hrozné. Představa, že se začnou jednou méně množit a začnou díky nízké porodnosti vymírat jako běloši, je naivní," uvádí.

Čeští uživatelé Facebooku se tak v poslední době nejméně podruhé stali oběťmi záměrné manipulace a překrucování faktů v cizí prospěch.

Nedávno se obdobný případ udál v souvislosti se soutěží o iPhone. Lidé se s tímto záměrem registrovali do vytvořené a příznačně pojmenované skupiny. Nakonec se na 70 tisíc přihlášených probudilo do dne, kdy se nedobrovolně stali voliči Jiřího Paroubka.

 

Právě se děje

Další zprávy