Fejsbukáři mysleli, že pomáhají Haiti. Nalítli rasistům

Michal Štůsek Michal Štůsek
18. 1. 2010 12:00
Na podvrh skočilo více než 135 000 uživatelů Facebooku
"Za každého člena této skupiny 10 Kč na pomoc Haiti"
"Za každého člena této skupiny 10 Kč na pomoc Haiti" | Foto: Repro Facebook

Praha - Na sociální síti Facebook se objevil další podvrh, který z dobročinných lidí udělal během chvíle xenofobní rasisty.

Autorka manipulace, na kterou redakci Aktuálně.cz upozornili čtenáři, použila ke svému záměru nedávné zemětřesení na Haiti.

Uživatele zve do skupiny, která je nazvaná "Za každého člena této skupiny 10 Kč na pomoc Haiti". Za aktivitou podle původních informací měli stát podnikatelé, kteří chtějí pomoci obětem zemětřesení.

V dobrém úmyslu se proto do skupiny přihlásily desetitisíce uživatelů Facebooku a celkový počet dnes dopoledne dosahoval přes 135 tisíc osob.

Místo pomoci však přišlo hořké spálení důvěry. Filantropie se změnila v xenofobii a výsměch.

Nechtěným rasistou za pár vteřin

"Černoši nejsou ohrožený druh, ale naopak přemnožený. Není sebemenší důvod je ještě podporovat," objevilo se najednou na stránce skupiny, u které je jako správce vedena uživatelka vystupující pod jménem Adéla Sobotková.

Nový text také popisuje vlastní zkušenosti autorky s obyvateli jiných zemí.

"Sama jsem v Anglii a Francii viděla, jak je žití ve čtvrtích, kde jsou i černoši, Arabové a Pakoši, pro bělochy hrozné. Představa, že se začnou jednou méně množit a začnou díky nízké porodnosti vymírat jako běloši, je naivní," uvádí.

Čeští uživatelé Facebooku se tak v poslední době nejméně podruhé stali oběťmi záměrné manipulace a překrucování faktů v cizí prospěch.

Nedávno se obdobný případ udál v souvislosti se soutěží o iPhone. Lidé se s tímto záměrem registrovali do vytvořené a příznačně pojmenované skupiny. Nakonec se na 70 tisíc přihlášených probudilo do dne, kdy se nedobrovolně stali voliči Jiřího Paroubka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy