Fejsbukáři mysleli, že pomáhají Haiti. Nalítli rasistům

Michal Štůsek Michal Štůsek
18. 1. 2010 12:00
Na podvrh skočilo více než 135 000 uživatelů Facebooku
"Za každého člena této skupiny 10 Kč na pomoc Haiti"
"Za každého člena této skupiny 10 Kč na pomoc Haiti" | Foto: Repro Facebook

Praha - Na sociální síti Facebook se objevil další podvrh, který z dobročinných lidí udělal během chvíle xenofobní rasisty.

Autorka manipulace, na kterou redakci Aktuálně.cz upozornili čtenáři, použila ke svému záměru nedávné zemětřesení na Haiti.

Uživatele zve do skupiny, která je nazvaná "Za každého člena této skupiny 10 Kč na pomoc Haiti". Za aktivitou podle původních informací měli stát podnikatelé, kteří chtějí pomoci obětem zemětřesení.

V dobrém úmyslu se proto do skupiny přihlásily desetitisíce uživatelů Facebooku a celkový počet dnes dopoledne dosahoval přes 135 tisíc osob.

Místo pomoci však přišlo hořké spálení důvěry. Filantropie se změnila v xenofobii a výsměch.

Nechtěným rasistou za pár vteřin

"Černoši nejsou ohrožený druh, ale naopak přemnožený. Není sebemenší důvod je ještě podporovat," objevilo se najednou na stránce skupiny, u které je jako správce vedena uživatelka vystupující pod jménem Adéla Sobotková.

Nový text také popisuje vlastní zkušenosti autorky s obyvateli jiných zemí.

"Sama jsem v Anglii a Francii viděla, jak je žití ve čtvrtích, kde jsou i černoši, Arabové a Pakoši, pro bělochy hrozné. Představa, že se začnou jednou méně množit a začnou díky nízké porodnosti vymírat jako běloši, je naivní," uvádí.

Čeští uživatelé Facebooku se tak v poslední době nejméně podruhé stali oběťmi záměrné manipulace a překrucování faktů v cizí prospěch.

Nedávno se obdobný případ udál v souvislosti se soutěží o iPhone. Lidé se s tímto záměrem registrovali do vytvořené a příznačně pojmenované skupiny. Nakonec se na 70 tisíc přihlášených probudilo do dne, kdy se nedobrovolně stali voliči Jiřího Paroubka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy