Federace židovských obcí podala kvůli antisemitské dětské knize trestní oznámení

ČTK Domácí ČTK, Domácí
13. 2. 2020 15:05
Federace židovských obcí podala trestní oznámení kvůli prodeji knihy Jedovatá houba, kterou lze koupit na internetu. Kniha Ernsta Hiemera z roku 1938 je antisemitskou knihou pro děti, v Česku ji vydalo nakladatelství Guidemedia.
Kniha Jedovatá houba s antisemitským obsahem je k dostání v řadě českých e-shopů.
Kniha Jedovatá houba s antisemitským obsahem je k dostání v řadě českých e-shopů. | Foto: Megaknihy.cz

"Po hrncích s portréty Adolfa Hitlera nakladatelství Naše vojsko je tato publikace dalším výsměchem obětem šoa. Obracíme se na orgány státní správy s naléhavou žádostí, aby bylo okamžitým opatřením zabráněno šíření textu hrubě hanobícího rasu, národ a přesvědčení," uvedla Federace židovských obcí.

Knihu Jedovatá houba (v originále Der Giftpilz) vydalo v roce 1938 nakladatelství jednoho z nejtvrdších nacistických propagandistů a antisemitů Julia Streichera. Je vedena formou čítanky a pomocí lehké formy a obrázků měla za úkol šířit ostře protižidovské postoje nacistů. 

V Česku knihu vydalo nakladatelství Guidemedia, prodávala ji řada knihkupectví ve svých e-shopech. Některé už knihu po upozornění médií z nabídky stáhly. Guidemedia dříve publikovalo projevy Adolfa Hitlera a čelilo kvůli tomu obžalobě ze schvalování genocidy a podpory hnutí směřujícího k potlačení lidských práv a svobod. Loni ho Nejvyšší soud obžaloby zprostil. Firma na internetu nabízí i další podobné publikace týkající se nacismu, Židů nebo třeba konspiračních teorií o 17. listopadu 1989.

Mezera v zákoně

Tajemník židovské federace Tomáš Kraus řekl, že trestní zákoník v případě, kdy jde o prodej či jinou komerční činnost, neumožňuje podněcování k nenávisti či potlačování lidských práv a svobod stíhat. "Je to mezera v zákoně a pokusíme se prosadit změnu do novely trestního zákoníku," uvedl.

Trestní zákon, který je účinný od roku 2010, stanovuje tresty několikaletého vězení za hanobení národa a rasy stejně jako za podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Předchozí trestní zákon za trestný čin označoval i podporu a propagaci hnutí, které směřuje k potlačení práv a svobod člověka i hlásání národnostní, rasové, náboženské či třídní zášti. Nakladatelství Naše vojsko tak může třeba prodávat hrnky s portrétem Hitlera a dalšími vrcholnými představiteli nacismu či komunismu.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy